ΠΑΟΚ - Άρης

LIVE ΠΑΟΚ - ΑΡΗΣ 3-2

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 19:30 - 30.04.2023 / Ανανεώθηκε: 16:43 - 14.08.2024

Παρακολουθήστε μέσω του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης μεταξύ του ΠΑΟΚ και του Άρη για την έβδομη αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League. Σε σχόλιο του Μάνου Τσαλγατίδη και του Αλέξη Σαββόπουλου

• Λήξη στο ματς. Ο ΠΑΟΚ πήρε σπουδαία νίκη με σκορ 3-2 και παρέμεινε ζωντανός στο κυνήγι της τρίτης θέσης.
  • Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Καμαρά βλέπει τη δεύτερη κίτρινη και αποχωρεί από τον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα ο Άρης να μείνει με 10.
  • Μεγάλη ένταση ξανά ανάμεσα στις δύο ομάδες.
  • Πέντε θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • Ο Ιτούρμπε εκτέλεσε το φάουλ στο 86ο λεπτό για τον Φαμπιάνο, ο οποίος πήρε την κεφαλιά, με τον Κοτάρσκι να μπλοκάρει έγκαιρα.

Μάνος Τσαλγατίδης: Απόψε ο ΠΑΟΚ έχει τρομερά αποθέματα ψυχής και φυσικής κατάστασης. Το δίκαιο γίνεται πράξη στον αγωνιστικό χώρο.

• Τι ματσάρα βλέπουμε στην Τούμπα με ένταση, ανατροπές και γκολάρες.
  • ΓΚΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ με τον Ζίβκοβιτς στο 78ο λεπτό. Ο Σέρβος υποδέχτηκε την μπάλα κι έπιασε αδιανόητο σουτ από μακρινή απόσταση. Η μπάλα κόντραρε ελάχιστα στο κεφάλι του Πίρσμαν και κατέληξε στα δίχτυα του Κουέστα για το 3-2.
  • Με αυτήν την γκολάρα ο Νταρίντα έφερε το ματς στα ίσα και τα τελευταία 20 λεπτά στην Τούμπα αναμένονται δραματικά.
  • ΓΚΟΟΛ για τον Άρη στο 70ο λεπτό με τον Νταρίντα. Ο Τσέχος έπιασε σουτάρα από τα 25 μέτρα κι έκανε το 2-2.

Αλέξης Σαββόπουλος: Η τρικυμία του Άρη στην άμυνα και η έλλειψη καθαρού μυαλού έφεραν την ανατροπή για τον ΠΑΟΚ.

Μάνος Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ σοβαρεύτηκε και μέσα σε λίγα λεπτά γύρισε το ματς.

• Ένταση στον αγωνιστικό χώρο μετά το σπρώξιμο του Τόμας στον Καμαρά.
  • ΓΚΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ (2-1) στο 62ο λεπτό με τον Στέφαν Σβαμπ. Ο Αυστριακός μέσος ευστόχησε στην εκτέλεση πέναλτι και κάνει την ανατροπή για τον «Δικέφαλο».
  • Ο Πίρσμαν ανέτρεψε τον Ντάντας και ο ρέφερι έδειξε την άσπρη βούλα.
  • ΠΕΝΑΛΤΙ για τον ΠΑΟΚ στο 60ο λεπτό.
  • Ο Άρης διαμαρτυρήθηκε για χέρι στη φάση, όμως έπειτα από έλεγχο του VAR το γκολ μετράει κανονικά.
  • ΓΚΟΟΛ ο ΠΑΟΚ με τον Τάισον φέρνει το ματς στα ίσα στο 56ο λεπτό. Ο Ζίβκοβιτς έκανε τη σέντρα, υπήρξε μπέρδεμα στην άμυνα του Άρη το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Βραζιλιάνος κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με μία όμορφη λόμπα (1-1).

Αλέξης Σαββόπουλος: Ο Άρης όπως και και στο πρώτο ημίχρονο έτσι και στην επανάληψη ξεκινάει νωθρά.

• Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Ντάντας στο 52ο λεπτό. Ο Πορτογάλος μέσος πλάσαρε τον Κουέστα από θέση τετ α τετ, όμως ο τερματοφύλακας των «κιτρινόμαυρων» δήλωσε παρών και παραχώρησε σε κόρνερ.
  • Ο ΠΑΟΚ έχει μπει δυναμικά σε αυτά τα πέντε πρώτα λεπτά του δεύτερου 45λέπτου και ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης.
  • Έναρξη στο δεύτερο μέρος.

Μάνος Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ ήταν η ομάδα που είχε τον έλεγχο του ματς, αλλά αυτό το τραγικό λάθος του Κουλιεράκη τον βάζει στα... σχοινιά.

Αλέξης Σαββόπουλος: Η πίεση του καλύτερου παίκτη του Άρη στο πρώτο ημίχρονο του Ματέο προκαλεί το λάθος του Κουλιερακη και στη συνέχεια ο Καμαρά έχει όλο το χρόνο να εκτελέσει.

• Λήξη ημιχρόνου στην Τούμπα. Ο Άρης πάει στα αποδυτήρια όντας μπροστά στο σκορ, μετά το φοβερό γκολ του Καμαρά λίγο πριν τη λήξη (0-1).
  • ΓΚΟΟΛ για τον Άρη στο 45ο λεπτό με τον Καμαρά (0-1). Ο φορ των «κιτρινόμαυρων» εκμεταλλεύτηκε το μεγάλο λάθος του Κουλιεράκη και εκτέλεσε υποδειγματικά τον Κοτάρσκι με ένα δυνατό τελείωμα.

Αλέξης Σαββόπουλος: Ο Άρης έχει ισορροπήσει απόλυτα το παιχνίδι κ αυτό οφείλεται στην άνοδο του Ετέμπο και το φοβερό ματς που κάνει ο Ματέο.

• Στα τελευταία λεπτά ο ρυθμός του αγώνα έχει ανέβει αισθητά, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ που θα τους δώσει το προβάδισμα.
  • Ο Πίρσμαν έκανε το σουτ στο 37ο λεπτό, έδιωξε έγκαιρα ο Κοτάρσκι.
  • Ο Πάλμα εκτέλεσε το φάουλ απευθείας από μακρινή απόσταση στο 35ο λεπτό και οδήγησε τον Κοτάρσκι σε μία εντυπωσιακή επέμβαση.

Αλέξης Σαββόπουλος: Ο Αγκάγιεφ κλείνει τα μάτια σε πεντακάθαρο πέναλτι του Κουλιεράκη στον Ματέο.

• Διαιτητής και var είπαν «παίζετε».
  • Ο Ματέο βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, όμως ο Κουλιεράκης τον σταμάτησε, με τους «κιτρινόμαυρους» να διαμαρτύρονται για πέναλτι.

Μάνος Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ κάνει ό,τι θέλει μέσα στο γήπεδο, ωστόσο συνεχίζει να έχει θέμα στην τελική του προσπάθεια.

• Ο επόπτης δέχτηκε ένα μπουκάλι στο κεφάλι, όμως δείχνει να είναι καλά.
  • Υπάρχει μία ένταση ανάμεσα στους δύο πάγκους, έπειτα από μονομαχία του Καμαρά με τον Κουλιεράκη.

Αλέξης Σαββόπουλος: Φανερή η αδυναμία του Άρη να απορροφήσει την πίεση που ασκεί ο ΠΑΟΚ στην πρώτη μπάλα δίνοντας αμέσως την κατοχή στον αντίπαλο.

• Ο ισχυρός άνδρας του Άρη, Θόδωρος Καρυπίδης ακολούθησε την αποστολή και βρίσκεται στην Τούμπα.
  • Ο Κουλιεράκης πήγε να βάλει το γκολ της... ζωής του στο 20΄. Ο νεαρός στόπερ του «Δικεφάλου» επιχείρησε το σουτ από πολύ μακρινή απόσταση, με την μπάλα να περνάει δίπλα από την εστία του Κουέστα.

Αλέξης Σαββόπουλος: Η πρώτη τελική του Άρη με τον Ματέο είναι προϊόν της ευφυΐας του Νταρίντα που περίμενε να κάνει κίνηση ο Αργεντινός για να τον τροφοδοτήσει.

• Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη στο ματς στο 17ο λεπτό. Ο Νταρίντα έκανε τη σέντρα από τα αριστερά για τον Ματέο, ο οποίος πήρε την κεφαλιά και αστόχησε από καλή θέση.

Μάνος Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ έχει μπει καλά στο παιχνίδι, ψάχνει το γκολ, αλλά οι τελικές του προσπάθειες δεν βρίσκουν στόχο έως τώρα.

• Ο ΠΑΟΚ έχει μπει καλύτερα στο ματς από τους «κιτρινόμαυρους», έχει την κατοχή, δημιουργεί ευκαιρίες, όμως μέχρι στιγμής δεν έχει καταφέρει να ανοίξει το σκορ.
  • Ο Ζίβκοβιτς έκανε τη σέντρα στο 11ο λεπτό, ο Τόμας πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε.

Αλέξης Σαββόπουλος: Μουδιασμένο το ξεκίνημα του Άρη στο ματς και προβλήματα στα δυο άκρα της άμυνας αφού ήδη σε επτά λεπτά ο ΠΑΟΚ έχει δημιουργήσει τρεις ευκαιρίες.

• Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Ντάντας έκανε το σουτ από καλή θέση στο 6ο λεπτό, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.
  • Πρώτη απειλή για τον ΠΑΟΚ στο 5ο λεπτό. Ο Ράφα έκανε το γύρισμα από τα αριστερά για τον Τόμας, ο οποίος δεν κατάφερε με προβολή να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Κουέστα.

Αλέξης Σββόπουλος: Δίχως εκπλήξεις η ενδεκάδα του Άρη αφού η μοναδική αλλαγή, αυτή του Ετεμπο αντι του Ντουκουρέ ήταν αναμενόμενη.

• Στον πάγκο του ΠΑΟΚ βρίσκονται: Ζ. Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια, Νάσμπεργκ, Λύρατζης, Φ. Σοάρες, Καντουρί, Μπίσεσβαρ, Ολιβέιρα, Τζίμας

Στον πάγκο του Άρη βρίσκονται: Σιαμπάνης, Γκρέι, Ντουκουρέ, Χριστοδουλόπουλος, Ενκουλού, Καμάτσο, Ρουπ, Ιτούρμπε, Σγουρός
  • Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι - Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Σάστρε - Σβαμπ, Ντάντας - Τάισον, Α. Ζίβκοβιτς, Κωστανταντέλιας - Μπράντον
    Άρης: Κουέστα - Μαζικού, Πίρσμαν, Φαμπιάνο, Εμπακατά - Ετέμπο, Ντάμπο, Νταριντα - Ματέο Γκαρσία, Πάλμα , Καμαρά
  • Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου βρίσκεται στην τέταρτη θέση με 60 πόντους, ενώ οι «κιτρινόμαυροι» έχουν καθιερωθεί στην πέμπτη θέση με 47 βαθμούς και στο +7 από τον Βόλο.
  • Ο ΠΑΟΚ προέρχεται από την εκτός έδρας ήττα κόντρα στην ΑΕΚ (4-0), ενώ ο Άρης την τελευταία αγωνιστική επικράτησε του Ολυμπιακού (2-1) κι έδωσε συνέχεια στο νικηφόρο του σερί.
  • Καλησπέρα φίλες και φίλοι, μαζί θα παρακολουθήσουμε παρέα το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Άρη στην Τούμπα, για την 7η αγωνιστική των play offs της Super League.