Στην επόμενη φάση του Καραμπάο με... επτάρα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

©imago

Δημήτρης Χούπης 00:14 - 18.09.2024 / Ανανεώθηκε: 00:14 - 18.09.2024

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε με το ευρύ 7-0 της Μπάρνσλεϊ και προκρίθηκε στους «16» του Καραμπάο Καπ.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Μπάρνσλεϊ της League One, νικώντας τη με 7-0 και πήρε το εισιτήριο για τους «16» του Καραμπάο Καπ.

Ο Ράσφορντ άνοιξε το σκορ στο 16', με τον Άντονι από τα έντεκα βήματα να κάνει το 2-0. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκαρνάτσο πέτυχε και τρίτο γκολ για την ομάδα του Τεν Χαχ.

Άνετο πέρασμα από το Σαν Σίρο για τη Λίβερπουλ - Ιδανικό ξεκίνημα και για τη Σπόρτινγκ κόντρα στη Λιλ
CHAMPIONS LEAGUE

00:00 - 18.09.2024

Η Λίβερπουλ ήταν καλύτερη και πήρε δίκαιη νίκη με 3-1 απέναντι στη Μίλαν, την ίδια ώρα που η Σπόρτινγκ ξεκίνησε επίσης νικηφόρα στο Champions League, επικρατώντας με 2-0 της Λιλ.

Στο δεύτερο μέρος οι «κόκκινοι διάβολοι» ήταν ακόμα πιο... φουριόζοι. Ο Γκαρνάτσο στο 49' με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το 4-0 και ο Ράσφορντ στο 58ο λεπτό πέτυχε το πέμπτο τέρμα για τη Γιουνάιτεντ. Ο Έρικσεν στο 81' σκόραρε το 6-0 και ο ίδιος τέσσερα λεπτά μετά διαμόρφωσε το τελικό 7-0.

Την ίδια στιγμή η Πρέστον έκανε την έκπληξη, νικώντας με 16-15 της Φούλαμ στη διαδικασία των πέναλτι (1-1). Στην κανονική διάρκεια οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Λέντσον στο 35ο λεπτό, αλλά ο Ρις Νέλσον στο 61' ισοφάρισε. Από εκεί και έπειτα οι δύο ομάδες δεν βρήκαν γκολ και το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι. Στη «ρωσική ρουλέτα» οι παίκτες της Πρέστον ήταν πιο ψύχραιμοι και νίκησαν με 16-15.