Αλμπέρτο Μπρινιόλι

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 01:32 - 16.08.2023 / Ανανεώθηκε: 14:14 - 14.08.2024

Ο... αλύγιστος Παναθηναϊκός πήρε τεράστια πρόκριση στη Μασσαλία κόντρα στη Μαρσέιγ, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αλμπέρτο Μπρινιόλι ο οποίος κατέβασε... ρολά.

Ο... αλύγιστος Παναθηναϊκός πήρε τεράστια πρόκριση μέσα στη Μασσαλία και «πέταξε» για τα play offs!

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς μπορεί να αντιμετώπισε αρκετές δυσκολίες καθ΄ όλη τη διάρκεια του 90λέπτου, ωστόσο η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φώτη Ιωαννίδη στις καθυστερήσεις «σόκαρε» τη Μαρσέιγ κι έστειλε το ματς στην παράταση (2-1).

Το αποφασισμένο «τριφύλλι» κυνήγησε το γκολ της ισοφάρισης στο έξτρα ημίωρο, ωστόσο η αναμέτρηση οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί, το εντυπωσιακό «stop» του Μπρινιόλι στον μοιραίο Γκεντουζί και το τελευταίο πέναλτι του Μλαντένοβιτς έκριναν την αναμέτρηση και οι «πράσινοι» πήραν την πολυπόθητη πρόκριση!

Ο Ιταλός τερματοφύλακας συνέβαλε τα μέγιστα για να έρθει αυτό το μεγάλο αποτέλεσμα, καθώς εκτός από την απόκρουση στη διαδικασία των πέναλτι, δήλωσε παρών και στα 120΄ λεπτά με εντυπωσιακές επεμβάσεις.