Η Μίλαν «καθάρισε» τη Φροζινόνε και παρέμεινε σε επαφή με τη κορυφή

Άγγελος Φραγκισκάτος 23:49 - 02.12.2023 / Ανανεώθηκε: 11:34 - 14.08.2024

Η Μίλαν πήρε μία σημαντική νίκη κόντρα στη Φροζινόνε με 3-1 και παρέμεινε στην 3η θέση της βαθμολογίας της Serie A.

Η Μίλαν πήρε μία σημαντική νίκη στο «Σαν Σίρο» κόντρα στη νεοφώτιστη Φροζινόνε με 3-1, για την 14η αγωνιστική της Serie A

Με αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Στέφανο Πιόλι βρίσκεται στη 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 29 βαθμούς, ενώ η Φροζινόνε είναι στην 11η θέση της κατάταξης με 18 πόντους.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και τις πρωτοβουλίες, όμως η Φροζινόνε είχε κλειστεί και δεν άφηνε κενούς χώρους. Ωστόσο οι «ροσονέρι» βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα λίγα λεπτά πριν απο την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους.

Στο 43ο λεπτό ο Λούκα Γιόβιτς βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στη περιοχή και με κοντινό σουτ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Στην επανάληψη η ομάδα του Στέφανο Πιόλι συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και πέτυχε ακόμη δύο τέρματα.

Στο 50ο λεπτό ο Μάικ Μενιάν έβαγλε σε θέση τετ-α-τετ τον Κρίστιαν Πούλισικ, ο οποίος πλάσαρε ιδανικά τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 2-0 της Μίλαν

Ενώ στο 74ο λεπτό ο Φικάγιο Τομόρι με καταπληκτικό σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Στέφανο Τουράτι και έδωσε αέρα τριών τερμάτων στους «ροσονέρι». Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο σκορ (82ο λεπτό) με τον Μάρκο Μπρεσιάνι. Κάπως έτσι η Μίλαν υπέταξε με 3-1 τη Φροζινόνε και παρέμεινε στην 3η θέση της βαθμολογίας και σε κοντινή απόσταση με Γιουβέντους και Ίντερ