Ο Λυκογιάννης έδωσε ασίστ και η Μπολόνια πήρε την πρώτη της νίκη κόντρα στη Μόντσα

©imago

Δημήτρης Χούπης 18:55 - 22.09.2024 / Ανανεώθηκε: 18:56 - 22.09.2024

Η Μπολόνια πήρε την πρώτη της νίκη στη Serie A με 2-1 κόντρα στη Μόντσα, με τον Μπάμπη Λυκογιάννη να βγάζει την ασίστ στο πρώτο γκολ.

Η Μπολόνια νίκησε με 2-1 τη Μόντσα εκτός έδρας και πήρε το πρώτο τρίποντο στη Serie A.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτη με τον Περέιρα και τον Μπιάνκο στα πρώτα δέκα λεπτά, αλλά η Μπολόνια κόντρα στη ροή του αγώνα άνοιξε το σκορ. Ο Λυκογιάννης έκανε μια σέντρα και ο Ουρμπάνσκι πήρε την κεφαλιά για το 1-0. Από εκεί και έπειτα οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο, αλλά αυτή τη φορά η Μόντσα βρήκε το γκολ της ισοφάρισης.

Στο 43' ο Μαλντίνι με διπλή προσπάθεια ισοφάρισε για την ομάδα του Κυριακόπουλου, ο οποίος έπαιξε σε όλο το ματς. Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες είχαν τις στιγμές τους για ένα γκολ, το οποίο το βρήκε η Μπολόνια στο 80'.

Ο Κάστρο βρήκε λίγο χώρο εκτός περιοχής δοκίμασε το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1. Μάλιστα πέντε λεπτά πριν οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Λυκογιάννη, ο οποίος σούταρε αλλά ο Τουράτι έβγαλε την προσπάθειά του.