Η Ισπανία «διέλυσε» με 5-0 την Ζάμπια και πήρε την πρόκριση για τους «16» του Μουντιάλ Γυναικών - Έγραψε ιστορία η Ερμόσο

Ισπανία

Ισπανία/ ©Photo by Buda Mendes/ Getty Images

Ελένη Ανδρικοπούλου 13:34 - 26.07.2023 / Ανανεώθηκε: 14:40 - 14.08.2024

Η Ισπανία πήρε την νίκη με 5-0 κόντρα στη Ζάμπια παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο και προκρίθηκε στη φάση των «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών 2023. Η Τζένιφερ Ερμόσο πέτυχε το 50ο διεθνές της γκολ.

Η Ισπανία βρίσκεται ήδη στη φάση των νοκ - αουτ αγώνων! Η «φούρια ρόχα» μετά την νίκη με 3-0 κόντρα στην Κόστα Ρίκα, «διέλυσε» με 5-0 την Ζάμπια στο Eden Park στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών 2023 και πήρε την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης.

Η Ισπανία έπαιξε εξαιρετικό ποδόσφαιρο, ήταν κυρίαρχη καθ΄ όλη τη διάρκεια του αγώνα και το τελικό σκορ μαρτυρά τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων.

Η «φούρια ρόχα» έδειξε με το... καλημέρα τις προθέσεις της, καθώς με το υπέροχο σουτ της Τερέσα Αμπελέιρα στο 9' πήρε το προβάδισμα. Αυτό είναι και το πιο γρήγορο γκολ του τουρνουά ως τώρα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η Τζένιφερ Ερμόσο διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα της. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 2-0. Ίδιο έργο και στο δεύτερο ημίχρονο με την Ισπανία να πετυχαίνει τρία ακόμη γκολ και δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της!

Η Άλμπα Ρεντόνδο (69’, 85’) βρήκε δίχτυα φορές και η Ερμόσο στο 70' έκανε το 4-0 πετυχαίνοντας το 50ο διεθνές της γκολ στην 100η συμμετοχή με την Ισπανία

Με δύο γκολ σε  δύο λεπτά η Ιαπωνία νίκησε την Κόστα Ρίκα και είναι μία ανάσα από τους «16»
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

10:25 - 26.07.2023

Με δύο γκολ σε δύο λεπτά η Ιαπωνία νίκησε την Κόστα Ρίκα και είναι μία ανάσα από τους «16»

Με τα γκολ των Χικάρο Ναομότο (25') κι Αόμπα Φουτζίνο (27') η Ιαπωνία πήρε την νίκη με 2-0 κόντρα στην Κόστα Ρίκα και είναι με το ένα... πόδι στη φάση των «16» του Μουντιάλ 2023.

Η Ισπανία έχοντας έξι βαθμούς πήρε την πρόκριση στους «16», μαζί με την Ιαπωνία που νωρίτερα είχε επικρατήσει με 2-0 της Κόστα Ρίκα. Οι δύο ομάδες τη Δευτέρα (31/7) θα παίξουν μεταξύ τους για την πρωτιά του τρίτου ομίλου.