Η Μπόρνμουθ έβαλε στοπ στην Άρσεναλ και την ανάγκασε στην πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα

©imago

Δημήτρης Χούπης 21:26 - 19.10.2024 / Ανανεώθηκε: 21:27 - 19.10.2024

Η Μπόρνμουθ επικράτησε με 2-0 της Άρσεναλ των δέκα παικτών και την ανάγκασε στην πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα.

Η Μπόρνμουθ ανάγκασε την Άρσεναλ στην πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα, αφού τη νίκησε με 2-0 για την 8η αγωνιστική της Premier League. Με δέκα έπαιζαν οι «κανονιέρηδες» από το 30' λόγω της αποβολής του Σαλιμπά.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι δεν είχε καλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να έχουν τις στιγμές τους. Στο 35' ο Μερίνο βρέθηκε σε ευνοϊκό σημείο αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει, ενώ ο Ράγια είπε «όχι» στον Ταβερνίερ. Νωρίτερα η Άρσεναλ είχε μείνει με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Σαλιμπά.

Επιστροφή στις νίκες μετά από έναν μήνα για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Πέρασε με «τριάρα» από το Λονδίνο η Άστον Βίλα
PREMIER LEAGUE

19:13 - 19.10.2024

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επέστρεψε στις νίκες μετά από έναν μήνα, επικρατώντας με 2-1 της Μπρέντφορντ, τρίποντο και για την Άστον Βίλα που νίκησε με 3-1 τη Φούλαμ στο Λονδίνο.

Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες της Μπόρνμουθ, οι οποίοι ανέβηκαν στον αγωνιστικό χώρο και στο 47' είχαν μια καλή στιγμή με τον Σεμένιο. Στο 69' ο Μαρτινέλι έχασε μοναδική ευκαιρία για το 0-1 αλλά ο Κέπα είπε «όχι» στον Βραζιλιάνο και ένα λεπτό μετά ο Κρίστι άνοιξε το σκορ για τα «κεράσια».

Ο Κλάιφερτ εκτέλεσε έξυπνα ένα κόρνερ και ο Σκωτσέζος μέσος από το ύψος του πέναλτι έκανε το 1-0 για την ομάδα του Άντονι Ιραόλα. Στο 80ο λεπτό η Μπόρνμουθ καθάρισε τη νίκη με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κλάιφερτ που έστειλε από τη μία την μπάλα και από την άλλη τον Ράγια.