Ο Ενκουνκού «λύτρωσε» την Τσέλσι στο τέλος του αγώνα απέναντι στην Μπόρνμουθ

Δημήτρης Χούπης 00:06 - 15.09.2024

Η Τσέλσι χάρη στο γκολ του Ενκουνκού στο 86ο λεπτό της αναμέτρησης πήρε τη νίκη με 1-0 στην έδρα της Μπόρνμουθ.

Η Τσέλσι επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 1-0 της Μπόρνμουθ για την 4η αγωνιστική της Premier League. Οι «μπλε» σε ένα παιχνίδι που δεν άξιζαν πολλά, άντεξαν στην πίεση και τις ευκαιρίες των γηπεδούχων και πήραν τη νίκη.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης τα «κεράσια» άρχισαν να απειλούν και μόλις στο 6ο λεπτό είχαν μια καλή στιγμή με τον Ταβερνίερ. Η συνέχεια ήταν ίδια με την Μπόρνμουθ να χάνει ευκαιρίες και στο 38ο λεπτό είχε μοναδική στιγμή να ανοίξει το σκορ.

Ο Εβανίλσον εκτέλεσε το πέναλτι, αλλά ο Σάντσεθ είπε «όχι» στον ποδοσφαιριστή της Μπόρνμουθ, ενώ λίγα λεπτά μετά ο ίδιος έχασε ακόμα μια καλή στιγμή. Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Ιραόλα συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν... χάνοντας τη μια ευκαιρία μετά την άλλη.

Παρόλα αυτά η Τσέλσι ήταν αυτή που τελικά βρήκε το γκολ που της έδωσε και τους τρεις πόντους. Στο 86ο λεπτό η Ενκουνκού με ωραία ατομική ενέργεια, πλάσαρε από κοντά και έκανε το 1-0 για την ομάδα του Λονδίνου.