Νέα ήττα για τη Σεβίλλη - Παραμένει στην επικίνδυνη ζώνη (1-2)

Λαμέλα / David Ramos/Getty Images

Sportal newsroom 21:24 - 14.01.2023 / Ανανεώθηκε: 10:37 - 20.08.2024

Η Σεβίλλη γνώρισε νέα ήττα με 1-2, αυτή τη φορά από τη Χιρόνα και παραμένει στην επικίνδυνη ζώνη, νίκη (1-0) που της δίνει όνειρα Ευρώπης έκανε η Ράγιο Βαγεκάνο στην έδρα της Ρεάλ Βαγιαδολίδ.

Η Σεβίλλη συνεχίζει να απογοητεύει, χάνοντας 1-2 από τη Χιρόνα στη Βαρκελώνη. Το σκορ για τους «Σεβιλιάνους» το άνοιξε ο Τανγκουί Ενζιανζού στο 13'. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η ομάδα της Βαρκελώνης έκανε ολική ανατροπή, αρχικά με γκολ του Κριστιάν Στουάνι στο 46' και στη συνέχεια με τον Γιανγκέλ Ερέρα στο 88'. Στη 17η θέση βρίσκεται η Σεβίλλη με 15 βαθμούς, στην 11η η Χιρόνα με 21.

Στον τελικό του Super Cup η Ρεάλ μετά το «θρίλερ» με τη Βαλένθια (vids)
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

23:53 - 11.01.2023

Κάθε άλλο παρά έυκολο ήταν το έργο της Ρεάλ Μαδρίτης κόντρα στη Βαλένθια στον ημιτελικό του Σούπερ Καπ, όμως η «Βασίλισσα» κατάφερε να προκριθεί στη διαδικασία των πέναλτι (4-3) μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης.

Η Ράγιο Βαγιεκάνο συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις, κερδίζοντας τη Ρεάλ Βαγιαδολίδ 1-0 εκτός έδρας. Η ομάδα της Μαδρίτης με γκολ του Ίσι Παλασόν στο 65' έφυγε με τους τρεις βαθμούς από το Βαγιαδολίδ και βρίσκεται μόλις έναν βαθμό από τις θέσεις που οδηγούν στο Κόνφερενς Λιγκ και δύο από τη τετράδα.

Νίκη Ευρώπης πέτυχε και η Οσασούνα με 1-0. Η ομάδα από τη Παμπλόνα πήρε μεγάλη νίκη απέναντι στη Μαγιόρκα και βρίσκεται σε τροχιά Ευρώπης. Το μοναδικό γκολ του αγώνα το έβαλε ο Ορόθ στο 47'. Στην έβδομη θέση της βαθμολογίας με 27 βαθμούς, στη δέκατη θέση με 22 πόντους είναι η Μαγιόρκα.