Κλήθηκε σε απολογία η Νίκη Βόλου για τα επεισόδια με την ΑΕΛ

Νίκη Βόλου - ΑΕΛ

©intime

Sportal newsroom 18:31 - 11.04.2023 / Ανανεώθηκε: 17:11 - 14.08.2024

Σε απολογία κλήθηκε η Νίκη Βόλου για τα όσα συνέβησαν στο Πανθεσσαλικό στο ντέρμπι με την ΑΕΛ για την 19η αγωνιστική της Super League 2.

Σε απολογία για τα επεισόδια στο Πανθεσσαλικό στον αγώνα με την ΑΕΛ κλήθηκε η Νίκη Βόλου. Η ομάδα της Μαγνησίας αναμένεται να παρεβρεθεί στο Πρωτοβάθμιο Μονομελές Πειθαρχικό Όργανο της Super League 2 την Παρασκευή 21 Απριλίου.

Η ανακοίνωση της Super League 2:

«Το Πρωτοβάθμιο Μονομελές Πειθαρχικό Όργανο της Ένωσης Επαγγελματικού Ποδοσφαίρου A2 Εθνικής Κατηγορίας καλεί σε απολογία:

- Την Παρασκευή 21.04.2023 και ώρα 13:00 την ΠΑΕ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ, για παράβαση των διατάξεων των άρθρων 1, 2, 3, 4, 5, 6, 13, 14, 15 παρ 2α, παρ 3 ΙΙ β, παρ 4β του Πειθαρχικού Κώδικα και άρθρο 15 του ΚΑΠ της ΕΠΟ (αγώνας με ΠΑΕ ΑΕ Λάρισα, 07.04.2023).

Υπενθυμίζεται ότι για το παιχνίδι της 19ης αγωνιστικής της Super League 2 η Νίκη Βόλου υποδεχόταν τη Λάρισα στο Πανθεσσαλικό. Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα βρήκε την ΑΕΛ μπροστά στο σκορ με 1-2 χάρη στα δύο γκολ του Ογκμπόε. Στην ανάπαυλα του πρώτου μέρους λοιπόν άρχισαν οι συμπλοκές των οπαδών των δύο ομάδων.

Συγκεκριμένα οι οπαδοί της γηπεδούχου ομάδας κατευθύνθηκαν απειλητικά προς εκείνους της Λάρισας με αποτέλεσμα να ξεκινήσουν «μάχες» σώμα με σώμα. Οι φασαρίες συνεχίστηκαν, ώσπου τέσσερα λεπτά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο αγώνας διακόπηκε. Με την παρέμβαση των ΜΑΤ η κατάσταση κάπως ηρέμησε, το γήπεδο ζητήθηκε να εκκενωθεί, αλλά αυτό δεν έγινε. Έτσι μετά από εντολή της αστυνομίας, η οποία ανέφερε, ότι δεν μπορεί να εξασφαλίσει την ομαλή διεξαγωγή του παιχνιδιού, το ματς να διακοπεί οριστικά.