©Intime

Sportal newsroom 22:52 - 05.06.2024 / Ανανεώθηκε: 22:54 - 05.06.2024

Ο Νίκλας Ελίασον έκανε το ντεμπούτο του με τη φανέλα της εθνικής ομάδας της Σουηδίας στο φιλικό με τη Δανία, όπου αγωνίστηκε βασικός.

Η Σουηδία διασταύρωσε τα ξίφη της με τη Δανία στην Κοπεγχάγη σε φιλική αναμέτρηση εν όψει του Euro 2024, το οποίο αρχίζει την Παρασκευή (14/06), με την οικοδέσπινα Γερμανία να αντιμετωπίζει τη Σκωτία.

Οι Δανοί πανηγύρισαν τη νίκη με 2-1, με τον Χόμπιεργκ να ανοίγει το σκορ στο 2ο λεπτό, τους Σουηδούς να απαντούν στο 9' με τον Ίσακ και τον Έρικσεν λίγκο πριν το φινάλε (86') να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Σε αυτό το φιλικό ο Ελίασον έκανε ντεμπούτο παίζοντας βασικός. Ο άσος της ΑΕΚ μάλιστα πραγματοποίησε μία πολύ καλή εμφάνιση. Ξεκίνησε δεξιά ως εξτρέμ, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ο Γιον Νταλ Τόμασον τον έβαλε σε ρόλο δεύτερου επιθετικού.

Αξίζει να σημειωθεί πως στο 59' «άγγιξε» και το γκολ, όταν δοκίμασε ένα σουτ και ο Ρένοβ απέκρουσε με δυσκολία. Στο 86' έγινε αλλαγή, με τον Χολμ να παίρνει τη θέση του.