Με βασικό τον Βίντα η Κροατία «καθάρισε» τη Β. Μακεδονία

Sportal newsroom 22:39 - 03.06.2024 / Ανανεώθηκε: 22:42 - 03.06.2024

Η Κροατία επικράτησε άνετα με 3-0 της Βόρειας Μακεδονίας σε φιλική αναμέτρηση, στην οποία ο Ντομαγκόι Βίντα ήταν βασικος.

Με βασικό τον Ντομαγκόι Βίντα της ΑΕΚ, η Κροατία επικράτησε με 3-0 της Βόρειας Μακεδονίας σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στη Ριέκα στο πλαίσιο της προετοιμασίας της «Χρβάτσκα» για την τελική φάση του Euro 2024.

Ο ομοσπονδιακός προπονητής της Κροατίας, Ζλάτκο Ντάλιτς, διατήρησε τον κεντρικό αμυντικό της Ένωσης στην ενδεκάδα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Το σκορ άνοιξε ο Μάγερ στο 10ο λεπτό, ενώ ο ίδιος χτύπησε ξανά στο 45', γράφοντας το 2-0 του πρώτου ημιχρόνου. Το... κερασάκι στην τούρτα το έβαλε στο 79' ο Πάσαλιτς, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Για την καταληκτική φάση του επερχόμενου ευρωπαϊκού πρωταθλήματος προετοιμάζεται και η Σκωτία, η οποία με τα γκολ των Κρίστι και Άνταμς στο δεύτερο ημίχρονο επιβλήθηκε 2-0 του Γιβραλτάρ σε φιλικό που έγινε στην πόλη Φάρο της Πορτογαλίας.