Ο Ουάρντα «ξαναχτύπησε»: Πέτυχε γκολ στις καθυστερήσεις του Απόλλων Λεμεσού - ΑΕΚ Λάρνακας και χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους των δέκα παικτών (vid)

Τζιοβάνι Ζάκαρη 18:46 - 27.02.2023 / Ανανεώθηκε: 09:42 - 20.08.2024

Λίγο πριν τη λήξη της αναμέτρησης ανάμεσα σε Απόλλωνα Λεμεσού και ΑΕΚ Λάρνακας, ο Ουάρντα έκανε ένα φοβερό σπριντ και χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους.

Απόλλων Λεμεσού και ΑΕΚ Λάρνακας ήταν έτοιμοι να πάρουν από έναν βαθμό στο κυπριακό ντέρμπι, αφού μέχρι το 90+7' (με τις καθυστερήσεις μάλιστα να είναι έξι λεπτά) το σκορ ήταν στο 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι όμως λογάριαζαν χωρίς τον Αμίρ Ουάρντα ο οποίος πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ και έβαλε... φωτιά στο Τσίρειο Στάδιο, με κόσμο και παίκτες να πανηγυρίζουν έξαλλα το 2-1.

Ο - γνώριμος στο ελληνικό ποδόσφαιρο - επιθετικός ξεκίνησε ένα σπριντ πίσω από τον χώρο του κέντρου και έφτασε στην αντίπαλη περιοχή, διαμορφώνοντας το σκορ στην τελευταία φάση του αγώνα.

Για την ιστορία το 1-0 έγινε στο 64' με κοντινή προβολή του Ντόνιο, ενώ η ΑΕΚ ισοφάρισε στο 76΄ με τον Μιλίσεβιτς. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι είχαν μείνει και με 10 παίκτες μετά από την αποβολή του Χαμάς στο 50'