Η κακή ΑΕΚ «κάηκε» στο φλεγόμενο «Γεντί Κουλέ» από τον τρομερό ΟΦΗ

Κώστας Τσίλης 21:56 - 02.10.2023 / Ανανεώθηκε: 13:02 - 14.08.2024

Μετά τον Άρη και τον ΠΑΟΚ, ο ΟΦΗ λύγισε και την κακή ΑΕΚ 2-0 με γκολ των Φελίπε, Ντίκο.

Μια εξαιρετικά καλοφτιαγμένη ποδοσφαιρική παγίδα έστησε ο ΟΦΗ στο Ηράκλειο στην ΑΕΚ. Και κατάφερε να την ρίξει μέσα σ’ αυτή την παγίδα και μάλιστα με το… κεφάλι.

Οι Κρητικοί του Νταμπράουσκας «διάβασαν» άριστα τον τρόπο παιχνιδιού της ΑΕΚ αλλά και τα σημεία που είναι τρωτά και αφού πρώτα την έβαλαν να κυνηγάει από νωρίς στο σκορ, στο 5' με γκολ του Φελίπε, στη συνέχεια την εγκλώβισαν και την κέρδισαν με ευκολία. Άλλωστε η αλήθεια είναι πως στο Ηράκλειο η Ένωση έκανε σίγουρα το χειρότερο φετινό της παιχνίδι και ίσως ένα από τα χειρότερα επί εποχής Αλμέιδα.

Προφανώς και τον ΟΦΗ τον βοήθησε το γεγονός πως μπήκε μπροστά στο σκορ μόλις στο 5ο λεπτό. Αλλά ακόμα και αυτό ήταν αποτέλεσμα του σχεδίου που είχαν οι γηπεδούχοι, που πίεσαν πολύ την ΑΕΚ στο ξεκίνημα, ποντάροντας πολύ στο γεγονός πως συνηθίζει να μπαίνει μουδιασμένα. Και από την στιγμή που πήρε ο ΟΦΗ το προβάδισμα, στη συνέχεια αυτό που έκανε ήταν να διαχειριστεί σωστά και καλά διαβασμένα το παιχνίδι.

Εν τη απουσία του Πινέδα από τη βασική ενδεκάδα, ο ΟΦΗ προσπάθησε να στείλει το παιχνίδι της ΑΕΚ προς τον άξονα και εκεί να την εγκλωβίσει. Δεν την άφησε να πάει καθόλου στα άκρα, που έτσι κι αλλιώς η Ένωση είχε και σε κακή μέρα τους Πισάρο και Ελίασον και έτσι την κρατούσε εντελώς ακίνδυνη. Η ΑΕΚ δεν έβαλε για πολύ μεγάλο διάστημα, σχεδόν καθόλου πίεση στον ΟΦΗ. Δεν μπορούσε να απειλήσει από τα άκρα, δεν έπαιρνε δημιουργία από τον άξονα.

Πολύ νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αλμέιδα έριξε στο ματς και τον Πόνσε και τον Πινέδα και τον Γκατσίνοβιτς και τον Αραούχο και τον Ζίνι. Απ’ αυτούς, μόνο από τον Γκατσίνοβιτς πήρε κάποια ψήγματα δημιουργίας. Όλοι οι υπόλοιποι δεν ήταν σε καλό βράδυ. Αντίθετα ο ΟΦΗ από τις αλλαγές του, πήρε και ένα δεύτερο γκολ και κλείδωσε μια νίκη, που ήρθε αναπάντεχα εύκολα, καθώς η ΑΕΚ ήταν συνολικά σ’ ένα πολύ κακό βράδυ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο ΟΦΗ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του. Δεν άφησε την ΑΕΚ να παίξει από τα άκρα, την έφερε στον άξονα και ουσιαστικά την εγκλώβισε. Και από εκεί και πέρα έλεγξε απολύτως τον ρυθμό.

Δεν υπήρχε κανείς παίκτης του ΟΦΗ που να υστέρησε. Όμως ο Μιγκέλ Μεγιάδο ήταν αυτός που έκανε την πιο καθοριστική δουλειά στην μεσαία γραμμή. Και ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ

Αυτή την φορά ήταν επτά οι αλλαγές που επέλεξε να κάνει ο Ματίας Αλμέιδα στην ενδεκάδα της ΑΕΚ για το ματς με τον ΟΦΗ, σε σχέση μ’ αυτό που προηγήθηκε απέναντι στον Ατρόμητο. Κράτησε το δίδυμο στο κέντρο της άμυνας, κράτησε τον Πισάρο στο αριστερό άκρο και φυσικά τον Στάνκοβιτς κάτω από το τέρμα. Επέλεξε τον Φαν Βέερτ για την κορυφή της επίθεσης με τον Τσούμπερ πίσω του σε ρόλο ελεύθερο, τον Ελίασον στα δεξιά και τον Σιμάνσκι με τον Γαλανόπουλο στα χαφ. Από την άλλη μεριά ο Βάλντας Νταμπράουσκας επέλεξε σχηματισμό με τριάδα στο κέντρο της άμυνας, με τριάδα στα χαφ Γκαγιέγος, Μεγιάδο και Γκλάζερ και τον Μπάκιτς λίγο πιο μπροστά να υποστηρίζει τον Λουίς Φελίπε που ήταν στην κορυφή της επίθεσης.

Στο -8 από τον Ολυμπιακό η ΑΕΚ: Η βαθμολογία της Stoiximan Super League μετά την 7η αγωνιστική
STOIXIMAN SUPER LEAGUE

21:56 - 02.10.2023

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 2-0 από τον ΟΦΗ και πλέον - με ματς λιγότερο - βρίσκεται οκτώ βαθμούς μακριά από την κορυφή της Stoiximan Super League, την οποία καταλαμβάνει ο Ολυμπιακός με 19 βαθμούς.

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μπάουμαν, Λάρσον, Θοράρινσον, Βούρος, Καρώ, Πασαλίδης (55’ Λαμπρόπουλος), Μεγιάδο, Γκαγέγκος (75’ Αμπάντα), Μπάκιτς, Φελίπε (67’ Ντίκο), Γκλάζερ.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Μοχαμάντι, Κάλενς, Μήτογλου, Σιμάνσκι, Γαλανόπουλος (67’ Πινέδα), Ελίασον (67’ Ζίνι), Πισάρο (61’ Γκατσίνοβιτς) , Τσούμπερ (61’ Αραούχο), Φαν Βέερτ (61’ Πόνσε).

TO LIVE

• ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ. Ο εκπληκτικός ΟΦΗ νίκησε 2-0 την κάκιστη ΑΕΚ με τα γκολ των Φελίπε στο 5' και Ντίκο στο 83'.
  • 90' οι καθυστερήσεις θα είναι πέντε λεπτά

ΚΩΣΤΑΣ ΤΣΙΛΗΣ: Πολύ κακό βράδυ για την ΑΕΚ, που φαίνεται όχι μόνο από τα δυο γκολ που έχει δεχθεί, αλλά συνολικά από την εικόνα στις πιο απλές πάσες ή κοντρόλ

• Ο Αμπάντα έβγαλε τρομερή μπαλιά στον Ντίκο, αυτός πέρασε και τον Στάνκοβιτς και πλάσαρε για το 2-0
  • 83' ΓΚΟΛ Ο ΟΦΗ 2-0!!!
  • Στη συνέχεια της φάσης ο Γκατσίνοβιτς πήρε κίτρινη για φάουλ στον Μπάκιτς
  • 81' Εκτέλεση φάουλ του Γκατσίνοβιτς απέκρουσε εκπληκτικά ο Μπάουμαν
  • 75' Ο Αμπάντα στη θέση του Γκαγέγκος
  • Η απόκρουση του Στάνκοβιτς στην κεφαλιά του Φελίπε

ΚΩΣΤΑΣ ΤΣΙΛΗΣ: Η ΑΕΚ πλέον έχει Ζίνι και Γκατσίνοβιτς στα δυο άκρα, στην επίθεση Αραούχο και Πόνσε και τον Πινέδα δίπλα στον Σιμάνσκι στα χαφ

• 67' Ο Ντίκο στη θέση του Λουίζ Φελίπε.
  • 67' Ο Πινέδα στη θέση του Γαλανόπουλου και ο Ζίνι αντί του Ελίασον
  • 64' Φάουλ του Μπάκιτς μπλόκαρε ο Στάνκοβιτς
  • Τρεις αλλαγές για την ΑΕΚ στο 61'. Ο Πόνσε στη θέση του Φαν Βέερτ, ο Γκατσίνοβιτς αντί του Πισάρο και ο Αραούχο στη θέση του Τσούμπερ

ΚΩΣΤΑΣ ΤΣΙΛΗΣ: Εξακολουθεί πάντως η ΑΕΚ να μην έχει δημιουργία

• 57' Καλή ανάπτυξη του ΟΦΗ, η πάσα του Μεγιάδο κόπηκε τελευταία στιγμή, γλίτωσε το 2-0 η ΑΕΚ
  • 55' Ο Λαμπρόπουλος στη θέση του Πασαλίδη
  • Η ΑΕΚ δέχθηκε γκολ για ενδέκατο σερί ματς

ΚΩΣΤΑΣ ΤΣΙΛΗΣ: Αρχίζει λίγο να βάζει πίεση η ΑΕΚ αλλά θέλει πολύ περισσότερη ένταση και ταχύτητα

• 50' Ο Φαν Βέερτ έδωσε στον Πισάρο κι αυτός εντός περιοχής έκανε ένα αδύναμο πλασέ και μπλόκαρε ο Μπάουμαν
  • 49' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Σέντρα του Λάρσον από δεξιά, καρφωτή κεφαλιά του Λουίζ Φελίπε απέκρουσε εντυπωσιακά ο Στάνκοβιτς
  • Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο
  • Δείτε την ευκαιρία της ΑΕΚ με τον Κάλενς
  • ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. ΟΦΗ-ΑΕΚ 1-0 με το γκολ του Λουίζ Φελίπε από το 5'
  • 45'+1' Σουτ εκτός περιοχής του Τσούμπερ, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων
  • 44' Φάουλ του Ελίασον, κεφαλιά του Κάλενς η μπάλα έφυγε ένα μέτρο δίπλα από το δεξί δοκάρι. Καλή στιγμή για την ΑΕΚ
  • 43' Κίτρινη στον Μπάκιτς
  • 42' Σουτ του Μεγιάδο από το ύψος του πέναλτι άουτ

ΚΩΣΤΑΣ ΤΣΙΛΗΣ Είναι ένα δείγμα πως δεν έχει βάλει πίεση η ΑΕΚ στον ΟΦΗ, από το γεγονός πως κέρδισε το πρώτο κόρνερ της στο 39'

• 38' Δεν μπόρεσε από καλή θέση να κάνει σουτ ο Γκαγέγκος, η μπάλα κόντραρε και μπλόκαρε ο Στάνκοβιτς, ενώ ήταν αμαρκάριστος δίπλα συμπαίκτης του
  • 33' Σουτ από τον Μοχαμάντι από αριστερά εντός περιοχής, έδιωξε ο Μπάουμαν με το αριστερό πόδι

ΚΩΣΤΑΣ ΤΣΙΛΗΣ: Εξακολουθεί η ΑΕΚ να δυσκολεύεται πολύ στο δημιουργικό κομμάτι, κυρίως γιατί δεν έχει παίκτη που να το κάνει ούτε από τον άξονα, ούτε από τα άκρα

• 26' Αδύναμο δεξί σουτ του Πισάρο από το ύψος της μεγάλης περιοχής έφυγε άουτ
  • ΔΕΊΤΕ ΤΟ 1-0 ΤΟΥ ΟΦΗ
  • 23' Νεύρα ανάμεσα σε Πισάρο και Βούρο. Τέλος άμεσα στην ένταση

ΚΩΣΤΑΣ ΤΣΙΛΗΣ: Λείπει πολύ η δημιουργία από το παιχνίδι της ΑΕΚ σ' αυτά τα πρώτα λεπτά. Είτε από τα άκρα, είτε από τον άξονα

• 21' Αριστερό σουτ του Τσούμπερ εκτός περιοχής, η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι
  • 16' Γύρισμα του Ελίασον από αριστερά κόπηκε
  • 10' Κίτρινη στον Νταμπράουσκας για διαμαρτυρία στον πρώτο βοηθό Κωνσταντίνο Ψάρρη

ΚΩΣΤΑΣ ΤΣΙΛΗΣ: Τεράστια αδράνεια της άμυνας της ΑΕΚ που θύμισε πολύ το ξεκίνημα στο ματς με τον Πανσερραϊκό

• 9' Σουτ του Τσούμπερ εκτός περιοχής, ήταν χωρίς ισορροπία κι έφυγε άουτ
  • Πάσα του Μεγιάδο στον Μπάκιτς, αυτός σέντρα από αριστερά και ο Λουίζ Φελίπε στην καρδιά της άμυνας πήρε την κεφαλιά κι άνοιξε το σκορ.
  • 5' ΓΚΟΛ Ο ΟΦΗ!!!
  • 4' Σέντρα από δεξιά του Λουίζ Φελίπε, κεφαλιά του Μεγιάδο στα χέρια του Στάνκοβιτς
  • Σέντρα στο ματς
  • Ο Μάνταλος επρόκειτο να ξεκινήσει, αλλά είχε έντονη αδιαθεσία κι έτσι πήρε τη θέση του ο Τσούμπερ.
  • Η προϊστορία των δύο ομάδων με τον ΟΦΗ γηπεδούχο: ΑΠΟΛΥΤΗ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ! 44 αγώνες, 16 νίκες ο ΟΦΗ, 12 ισοπαλίες, 16 νίκες η ΑΕΚ. ΓΚΟΛ: 52-53
  • Ελάχιστα τα εισιτήρια που έχουν μείνει για το ματς. Δείτε βίντεο πριν τη σέντρα
  • Διαιτητές: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος, Κωνσταντίνος Ψάρρης, Χασάν Κούλα 4ος Διαιτητής: Μιχαήλ Ματσούκας
  • Στον πάγκο της ΑΕΚ είναι οι Αθανασιάδης, Μουκουντί, Πήλιος, Γκατσίνοβιτς, Πινέδα, Μάνταλος, Αραούχο, Πόνσε, Ζίνι.
  • Στον πάγκο του ΟΦΗ είναι οι Σωτηρίου, Γιαννούλης, Λαμπρόπουλος, Αμπαντά, Νέιρα, Μαρινάκης, Ντίκο, Μοσκέρα, Τοράλ.