Όρθια η Κηφισιά απέναντι στον ΟΦΗ, με ήρωα τον Αναγνωστόπουλο και 10 παίκτες από το 36'

©Intime

Άγγελος Φραγκισκάτος 18:05 - 22.10.2023 / Ανανεώθηκε: 12:33 - 14.08.2024

Αν και αγωνίστηκε με δέκα παίκτες από το 36ο λεπτό, η Κηφισιά αμύνθηκε εντυπωσιακά κόντρα στον ΟΦΗ και με τον Αναγνωστόπουλο να αποκρούσει το πέναλτι του Φελίπε (88'), πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Η Κηφισιά πήρε έναν παλικαρίσιο βαθμό στο «Αθανάσιος Διάκος» κόντρα στον ΟΦΗ (0-0), για την 8η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου έπαιζε με δέκα παίκτες από το 36ο λεπτό, μετά από την αποβολή του Τζακ Ιπαλίμπο, ενώ στη συνέχεια είδε τον Αναγνωστόπουλο να αποκρούει το πέναλτι του Λουίς Φελίπε (88') και να μένει το 0-0. Πλέον η Κηφισιά βρίσκεται στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 7 βαθμούς, ενώ οι Κρητικοί είναι στην 5η θέση με 13 πόντους.

Οι γηπεδούχοι είχαν τη πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς. Μόλις στο 5ο λεπτό ο Βαφέας έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μπάουμαν

Οκτώ λεπτά μετά οι Κρητικοί απάντησαν στις ευκαιρίες της Κηφισιάς με τον Ντίκο. Ο παίκτης των φιλοξενούμενων έδωσε στον αμαρκάριστο Λουίς Φελίπε, ο οποίος δεν κατάφερε να βρει δίχτυα από κοντά.

Στο 20ο λεπτό η Κηφισιά έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πάρει το προβάδισμα στο ματς. Ο Οζέγκοβιτς πάσαρε στον Κρισιούμα, ο οποίος σούταρε από δεξιά όμως ο Μπάουμαν δεν δυσκολεύτηκε να απομακρύνει τον κίνδυνο.

Ωστόσο η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου έμεινε με δέκα παίκτες στο 36ο λεπτό. Ο Ιπαλίμπο προσπάθησε να σταματήσει τον Λάρσον και τον βρήκε με το πόδι, με αποτέλεσμα ο διαιτητής της αναμέτρησης να του δείξει την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Ωστόσο ο ρέφερι πήγε στο μόνιτορ για να δει τη φάση μετά από προτροπή του VAR, όμως η απόφαση του δεν άλλαξε. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Ιπαλίμπο αποβλήθηκε για δεύτερη φορά στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές, καθώς είχε δεχτεί κόκκινη κάρτα και στο 1-1 με τη Λαμία

Στην επανάληψη αυτό που δεν έβρισκε για πολλή ώρα στο πρώτο μέρος από τους μεσοεπιθετικούς του ο Βάλντας Νταμπράουσκας το βρήκε από τον Βούρο. Ο Έλληνας αμυντικός έβγαλε εξαιρετική κάθετη πάσα για τον Λουίς Φελίπε, ο οποίος ανατράπηκε από τον Μποτία μέσα στη περιοχή.

Ο Φελίπε ανέβαλε την εκτέλεση του πέναλτι, όμως ο Αναγνωστόπουλος έπεσε στη σωστή γωνία και κράτησε το 0-0, όπου ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 8ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΕΠΟΜΕΝΗΣ (9ης) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

• Λήξη στο ματς, Κηφισιά-Λαμία 0-0.
  • Πέντε θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • 90' Λούμορ στη θέση του Οζέγκοβιτς.
  • 88' Ο Αναγνωστόπουλος είπε «όχι» στον Λουίς Φελίπε.
  • Ο Μποτία έκανε το μαρκάρισμα πάνω τον Φελίπε, ο οποίος βγήκε σε θέση τετ-α-τετ.
  • 85' Πέναλτι για τον ΟΦΗ.
  • 83' Μπάκιτς αντί Λαμπρόπουλου για τον ΟΦΗ.
  • 81' Ο Νέιρα έκανε το συρτό σουτ εκτός περιοχής, μπλόκαρε ο Αναγνωστόπουλος.
  • 78' Παπασάββας και Σναϊντερλάν αντί των Τετέι και Κρισιούμα.
  • 75' Μπήκαμε στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης.
  • 70' Δύο αλλαγές για τον ΟΦΗ. Ριέρα και Μοσκέρα στις θέσεις των Μοσκέρα και Τοράλ.
©Intime
  • 69' Ο Τόραλ επιχείρησε το σουτ, όμως ο Αναγνωστόπουλος μπλόκαρε σταθερά.
  • 67' Το σουτ του Οζέγκοβιτς μέσα από τη περιοχή ήταν πολύ άστοχο.
  • 65' Αλλαγή για τη Κηφισιά. Αντερέγκεν αντί Μπιφουμά.
  • 65' Κίτρινη κάρτα στον Φελίπε για θέατρο.
  • 60' Αλλαγές για τον ΟΦΗ. Θοράρινσον και Νέιρα στις θέσεις των Ντίκο και Αμπάντα.
  • 54' Ο Ντίκο έκανε τη κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Αναγνωστόπουλου.
  • Οι δύο ομάδες συνεχίζουν στο ματς χωρίς καμία αλλαγή.
  • 50' Ο Τοράλ έκανε το γέμισμα, όμως κανείς δεν βρέθηκε στη πορεία της μπάλας.
  • 48' Κίτρινη κάρτα και στον Καρώ.
  • 46' Κίτρινη κάρτα στον Αμπάντα.
  • 46' Αλλαγή για τη Κηφισιά. Τσάπαν στη θέση του Ίλιεφ.
  • Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο.
  • Λήξη πρώτου μέρους, Κηφισιά-Λαμία 0-0.
  • 45+3' Κίτρινη κάρτα στον Βούρο.
  • 45+1' Ο Σναϊντερλάν έκανε το μακρινό σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.
  • Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • Η κόκκινη κάρτα μετράει κανονικά.
  • Ο διαιτητής θα πάει να δει τη φάση στο VAR.
  • Ο Βεργέτης είναι σε επικοινωνία με τον VAR.
  • Ο Ιπαλίμπο προσπάθησε να σταματήσει τον Λάρσον και τον βρήκε με το πόδι, με αποτέλεσμα ο διαιτητής της αναμέτρησης να του δείξει την απευθείας κόκκινη κάρτα.
  • 36' Κόκκινη κάρτα για την Κηφισιά.
  • 35' Η εκτέλεση του Λουίς Φελίπε πέρασε πάνω από τα δοκάρια.
  • 33' Κίτρινη κάρτα στον Σναϊτερλάν για φάουλ πάνω στον Φελίπε.
  • 29' Καλή ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Μετά τη σέντρα του Αμπάντα, ο Ντίκο πήρε τη κεφαλιά, όμως ο Αναγνωστόπουλος απομάκρυνε σε κόρνερ.
  • Οι Κρητικοί αγωνίζονται στο «Αθανάσιος Διάκος» απέναντι στην Κηφισιά με το κόσμο στο πλευρό τους.
©Intime
  • Συνεχίζει για την ώρα ο Ντίκο.
  • Ο Ντίκο αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού και το ιατρικό επιτελείο των Κρητικών μπήκε στον αγωνιστικό χώρο, προκειμένου να του δώσουν τις πρώτες βοήθειες.
  • 20' Μεγάλη ευκαιρία για τη Κηφισιά. Ο Οζέγκοβιτς πάσαρε στον Κρισιούμα, ο οποίος σούταρε από δεξιά όμως ο Μπάουμαν δεν δυσκολεύτηκε να απομακρύνει τον κίνδυνο.
  • 16' Κίτρινη κάρτα στον Ντίκο για φάουλ.
  • 13' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Οι παίκτες του Νταμπράουσκας πάτησαν στην περιοχή, ο Ντίκο γύρισε την μπάλα και ο αμαρκάριστος Λουίς Φελίπε δεν κατάφερε να βρει δίχτυα.
  • 8' Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου είναι πιο δραστήρια στον αγωνιστικό χώρο.
  • 5' Πρώτη καλή ευκαιρία για τη Κηφισιά. Ο Βαφέας έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μπάουμαν.
©Intime
  • Το ματς ξεκίνησε.
  • Οι παίκτες των δύο ομάδων έκαναν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο.
  • Η Κηφισιά βρίσκεται στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 7 βαθμούς, ενώ ο ΟΦΗ είναι στην 5η θέση με 13 πόντους.
  • Διαιτητής: Βεργέτης
  • Βοηθοί: Χριστάκογλου, Μηνούδης
  • 4ος: Ανδριανός
  • VAR: Τσακαλίδης, Τριανταφύλλου
  • ΟΦΗ (Β. Νταμπράουσκας): Μπάουμαν, Λάρσον, Αμπάντα, Βούρος, Λαμπρόπουλος, Καρώ, Τοράλ, Γκαγέγκος, Γκλάζερ, Ντίκο, Λουίς Φελίπε
  •  Κηφισιά (Γ. Αναστασίου): Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελιτς, Βαφέας, Μποτία, Μασούρας, Σναϊντερλάν, Ιπαλίμπο, Κρισιούμα, Ίλιεφ, Μπιφουμά, Οζέγκοβιτς
  • Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
  • Σέντρα στις 16:00, τηλεοπτική μετάδοση από το Cosmote Sport HD.
  • Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Κηφισιά και τον ΟΦΗ, για την 8η αγωνιστική της Stoiximan Super League.