«Die hard» ο Παναιτωλικός, στέρησε την κορυφή από την «μπλαζέ» ΑΕΚ

Κώστας Τσίλης 18:58 - 18.12.2023 / Ανανεώθηκε: 11:11 - 14.08.2024

Η ΑΕΚ προηγήθηκε στο πρώτο τέταρτο με 2-0, πίστεψε ότι τελείωσε ο αγώνας, αλλά όχι και ο Παναιτωλικός, ο οποίος δεν παράτησε το ματς και με πέναλτι του Ζοάο Πέδρο και γκολάρα του Μπαλντασάρα πήρε πολύτιμο βαθμό με σκορ 2-2.

Ένα από τα προπατορικά αμαρτήματα του ποδοσφαίρου, είναι να νομίζει μια ομάδα πως ένα ματς τελειώνει όταν παίρνει προβάδισμα με 2-0.

Η ΑΕΚ υπέπεσε σ’ αυτό το αμάρτημα στο Αγρίνιο και ο Παναιτωλικός την τιμώρησε ακριβά ισοφαρίζοντας σε 2-2 και στερώντας την ευκαιρία να ανέβει μόνη της στην κορυφή της βαθμολογίας. Σχεδόν… αυτοκτονικό ήταν αυτό που έκαναν οι ποδοσφαιριστές του Αλμέιδα στο Αγρίνιο, διότι ήταν μια νίκη που πραγματικά την πέταξαν μόνοι τους, μέσα από τα χέρια τους.

Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο, η ΑΕΚ είχε κάνει ήδη το σκορ 2-0. Είχε επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό της μέσα στο γήπεδο. Κρατούσε εύκολα την μπάλα, την κυκλοφορούσε, δεν κινδύνευε καθόλου από τον Παναιτωλικό. Δεν πιεζόταν καν. Το πρόβλημα που ήδη είχε αρχίσει να φαίνεται, είναι πως σχεδόν όλοι οι παίκτες της, έπαιζαν στο ρελαντί. Χωρίς να ανεβάσουν στροφές. Το αποτέλεσμα ήταν πως σταδιακά άρχισαν να χάνουν και μπάλες και μονομαχίες, ακόμα και έδαφος μέσα στο γήπεδο.

Βεβαίως ο Παναιτωλικός εξακολουθούσε να μην γίνεται επικίνδυνος. Παρόλα αυτά κατάφερε να μειώσει από ένα πέναλτι που του έδωσε η ΑΕΚ. Όμως ακόμα και όταν οι γηπεδούχοι ήρθαν σε απόσταση βολής, οι παίκτες του Αλμέιδα και πάλι δεν αφυπνίστηκαν. Εξακολουθούσαν να κάνουν εύκολα λάθη, εξακολουθούσαν να πουλάνε την μπάλα ή να βγαίνουν δεύτεροι στις μονομαχίες. Αυτό που ερχόταν, έμοιαζε σχεδόν αναμενόμενο. Ο Παναιτωλικός άρχισε να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο, άρχιζε να πλησιάζει την περιοχή και βρήκε και τον τρόπο να πετύχει την ισοφάριση. Με την ΑΕΚ πλέον να τρέχει και να μην φτάνει.

Φυσικά στο διάστημα που απέμενε, η Ένωση προσπάθησε και να ανεβάσει στροφές και να πιέσει. Ο Αλμέιδα έριξε στο γήπεδο και τον Τσούμπερ και τον Φαν Βέερτ. Έπαιξε ακόμα και με τον Γκατσίνοβιτς αριστερό μπακ. Αλλά καθαρό μυαλό στις τελικές προσπάθειες, δεν είχε. Και σ’ αυτές που είχε, ήταν εκεί ο Καπίνο για να κρατήσει την πολύτιμη ισοπαλία για τον Παναιτωλικό και να τιμωρήσει την «εγκληματική» προσέγγιση που έκανε η ΑΕΚ στο ματς όταν προηγήθηκε με 2-0.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Την χαλαρότητα με την οποία η ΑΕΚ διαχειρίστηκε το παιχνίδι μετά το 0-2, την πλήρωσε ακριβά. Έσβησε εντελώς τις «μηχανές» της, δεν ανέβασε στροφές ούτε καν όταν ο Παναιτωλικός μείωσε το σκορ και από την στιγμή που δεν το έκανε, οι γηπεδούχοι βρήκαν την ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσια.

Ο Στέφανο Καπίνο μπορεί να μην κατάφερε να αντιδράσει στα δυο γκολ της ΑΕΚ, όμως από εκεί και πέρα, έκανε ορισμένες εντυπωσιακές αποκρούσεις. Ειδικά στο εξ επαφής σουτ του Γκατσίνοβιτς. Και κράτησε τον βαθμό για τον Παναιτωλικό.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ

Δεν αλλάζει πλέον καθόλου τον σχηματισμό του Ματίας Αλμέιδα. Μόνα ρόλους σε πρόσωπα. Αυτή την φορά τον Γκατσίνοβιτς έβαλε δίπλα στον Γκαρσία στην επίθεση και τον Ζίνι στα δυο άκρα, ενώ ο Μάνταλος ήταν ξανά δίπλα στον Σιμάνσκι στα χαφ. Από την άλλη μεριά ο Γιάννης Πετράκης προσπάθησε να κλείσει τους χώρους μ’ ένα 3-5-2. Με ενισχυμένη μεσαία γραμμή και τον Φεντερίκο Ντουάρτε μαζί με τον Πέδρο ως επιθετικό δίδυμο

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Καπίνο, Οικονόμου, Ντουάρτε, Μλάντεν, Τορεχόν, Λιάβας, Μπαλντασάρα, Χατζηθεοδωρίδης (82’ Μπελεβώνης), Χουάνπι (64’ Χουάνπι), Ζοάο Πέδρο (90’ Τσιγγάρας), Ντουάρτε.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Μουκουντί (86’ Μήτογλου), Μοχαμάντι (86’ Φαν Βέερτ), Βίντα, Σιντιμπέ (68’ Ρότα), Σιμάνσκι (68’ Γιόνσον), Γκατσίνοβιτς, Μάνταλος, Γκαρσία, Ελίασον, Ζίνι (68’ Τσούμπερ).

ΔΕΙΤΕ ΤΟ LIVE

• ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ. Παναιτωλικός - ΑΕΚ 2-2! Η Ένωση προηγήθηκε 2-0 με τα γκολ τον Γκαρσία στο 2' κι Ελίασον στο 14', αλλά οι γηπεδούχοι πήραν τον βαθμό με γκολ των Ζοάο Πέδρο (37' πεν.) και Μπαλντασάρα (65')
  • 95' Σουτ του Γιόνσον, μπλόκαρε ο Καπίνο
  • Ακόμα 4 λεπτά 2-2 το σκορ
  • 90' Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

Κώστας Τσίλης: Αριστερό μπακ πλέον ο Γκατσίνοβιτς

• 86' Μήτογλου αντί Μουκουντί και Φαν Βέερτ στη θέση του Μοχαμάντι
  • 83' Μεγάλη ευκαιρία η ΑΕΚ. Μπαλιά του Γιόνσον, γυριστό σουτ του Γκατσίνοβιτς απέκρουσε εκπληκτικά ο Καπίνο

Κώστας Τσίλης: Εδώ που έχει φτάσει το πράγμα, τώρα η ΑΕΚ θα χρειαστεί να πάρει κάτι από στατικές φάσεις

• Στο 75' 2-2 το σκορ χωρίς φάση μετά την ισοφάριση των γηπεδούχων
  • 67' Αλλαγές η ΑΕΚ. Σιμάνσκι εκτός, Γιόνσον μέσα, ο Τσούμπερ στη θέση του Ζίνι και ο Ρότα αντί του Σιντιμπέ. Ο Γάλλος δεξιός μπακ αποχώρησε υποβασταζόμενος

Κώστας Τσίλης: Ένα ματς που η ΑΕΚ θα μπορούσε να το είχε σβήσει από το πρώτο ημίχρονο, έχει βρεθεί να το κυνηγάει. Αλλά πλήρωσε την χαλαρότητά της

• Σέντρα του Λιάβα, η άμυνα απομάκρυνε ο Ζοάο Πέδρο σούταρε, έβαλε την κόντρα παίκτης της ΑΕΚ και η μπάλα στρώθηκε στον Μπαλντασάρα, ο οποίος με τρομερό κεραυνό από το όριο της μεγάλης περιοχής την έστειλε στο αριστερό παραθυράκι
  • 65' ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛ ο Παναιτωλικός!
  • 64' Ο Καρέλης στη θέση του Χουάνπι
  • 63' Κεφαλιά του Ντουάρτε, ο Οικονόμου από κοντά δεν κατάφερε να σκοράρει, αφού απομάκρυνε ο Μάνταλος!
  • 61' Μακρινό δεξί σουτ του Γκατσίνοβιτς απέκρουσε στη δεξιά του γωνία σε κόρνερ ο Καπίνο
  • 56' Άστοχο σουτ του Γκατσίνοβιτς. Έχει ανεβάσει στροφές η ΑΕΚ και ψάχνει το τρίτο γκολ για να κλειδώσει τη νίκη

Κώστας Τσίλης: Έχει κάνει πολλά λάθη απειρίας ο Ζίνι από την πτέρυγα του και σύντομα θα επέμβει ο Αλμέιδα

• 54' Γύρισμα του Ελίασον από δεξιά, κόπηκε σε κόρνερ
  • 53' Σουτ του Χουάνπι στο όριο της μεγάλης περιοχής η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ
  • Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο
  • Δείτε το πέναλτι με το οποίο μείωσε ο Παναιτωλικός
  • ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Παναιτωλικός - ΑΕΚ 1-2
  • 45'+1' Μακρινή κεφαλιά του Γκατσίνοβιτς στα χέρια του Καπίνο
  • 44' Βολίδα με το δεξί του Γκατσίνοβιτς, έβαλε το κεφάλι κι απομάκρυνε σε κόρνερ, σωτήρια για την ομάδα του, ο Τορεχόν

Κώστας Τσίλης: Θα πρέπει λίγο η ΑΕΚ να βάλει ένταση στο παιχνίδι της, γιατί παίζει σε πολύ χαμηλούς ρυθμούς

• 37' Ο Ζοάο Πέδρο έσκαψε τη μπάλα στο κέντρο κι ευστόχησε για το 1-2
  • 35' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Παναιτωλικό. Ο Μουκουντί ανέτρεψε τον Μλάντεν
  • Δείτε την γκολάρα του Ελίασον
  • 24' Κομπίνα στο φάουλ της ΑΕΚ. Πάσα του Μάνταλου, ο Ζίνι εντός περιοχής εκτέλεσε με το δεξί και μπλόκαρε ο Καπίνο

Κώστας Τσίλης: Αυτή την κίνηση την παράλληλη και το σουτ, ο Ελίασον την κάνει πολύ συχνά φέτος, ειδικά από την στιγμή που πέτυχε το πρώτο του γκολ

• Δείτε το 1-0 της ΑΕΚ με τον Λιβάι Γκαρσία στα 89''!
  • Ο Ελίασον από δεξιά κινήθηκε προς τον άξονα και λίγο εκτός περιοχής έπιασε ένα ΑΠΙΘΑΝΟ αριστερό φαλτσαριστό σουτ κι έστειλε τη μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Καπίνο για το 2-0.
  • 14' ΓΚΟΟΟΛΛΛΛΛ Η ΑΕΚ!
  • 7' Σουτ του Ντουάρτε κόντραρε στον Βίντα κι έφυγε κόρνερ

Κώστας Τσίλης: Στον σχηματισμό που επέλεξε ο Αλμέιδα, ο Γκατσίνοβιτς παίζει πίσω από τον Γκαρσία και ο Ζίνι είναι στα αριστερά

Κώστας Τσίλης: Ο Λιβάι σκοράρει για τρίτο συνεχόμενο ματς που ξεκινά στην ενδεκάδα

• 4' Σουτ του Γκατσίνοβιτς από το ύψος του πέναλτι ψηλά άουτ η μπάλα
  • Ο Ελίασον έδωσε στον Σιντιμπέ, αυτός έκανε τη σέντρα από την απομάκρυνση η μπάλα στρώθηκε στον Λιβάι Γκαρσία κι αυτός με πλασέ σημείωσε το 1-0. Η μπάλα κόντραρε και λίγο στον Λιάβα
  • 2' ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛΛ Η ΑΕΚ
  • Σέντρα στο ματς
  • Με φανέλα του αείμνηστου παλαίμαχου άσου της ΑΕΚ Κώστα Νεστορίδη οι παίκτες του Παναιτωλικού
  • Προϊστορία στο Αγρίνιο: 11 αγώνες. 3 νίκες ο Παναιτωλικός, καμία ισοπαλία και 8 νίκες η ΑΕΚ.  Γκολ 10-23
  • Οι τρεις από τις επτά νίκες της ΑΕΚ είναι με 3-1, σκορ που είναι το πιο συχνό στις μεταξύ τους κόντρες, ενώ και οι τρεις νίκες του Παναιτωλικού είναι με διαφορετικά σκορ.
  • Η ΑΕΚ το 2017-18 σημείωσε την ευρύτερη νίκη της στο Αγρίνιο, με σκορ 4-1. Οι Μπακασέτας (6’), Χριστοδουλόπουλος (36’), Αραούχο (44’), Λόπες (61’) σκόραραν για τους Κιτρινόμαυρους, ενώ ο Μοράρ στο 68ο λεπτό μείωσε για τους γηπεδούχους. Η πρώτη συνάντηση της ιστορίας τους είχε γίνει στο Αγρίνιο στις 4 Ιανουαρίου 1976, στην παρθενική χρονιά του Παναιτωλικού στην Α’ Εθνική και η ΑΕΚ επικράτησε με 3-1. Ο Αλεξιάδης ήταν ο σκόρερ του πρώτου γκολ της ομάδας του Αγρινίου, ενώ για την ΑΕΚ σκόραραν οι Δέδες (5’), Νικολάου (13’) και Παπαϊωάννου (43’).
  • Τέσσερις διαδοχικές νίκες σε εκτός έδρας αναμετρήσεις με τον Παναιτωλικό έχει η ΑΕΚ, η οποία δεν έχει δεχθεί ούτε γκολ στις τρεις από τις τέσσερις τελευταίες επισκέψεις της στο Αγρίνιο για το πρωτάθλημα. Η τελευταία νίκη του Παναιτωλικού στην έδρα του με την ΑΕΚ ήταν στις 24 Νοεμβρίου 2018 με 2-1 (26’, 51’ Καμαρά – 76’ Σιμόες), ενώ με το ίδιο σκορ είναι και η τελευταία νίκη της ομάδας του Αγρινίου σε εκτός έδρας αναμέτρηση με τους Κιτρινόμαυρους, η οποία έγινε στο ΟΑΚΑ στις 16 Ιανουαρίου 2022.