«Ανάσανε» ο Παναιτωλικός και «βύθισε» τον Βόλο!

Βασίλης Πολυχρονόπουλος 19:28 - 21.10.2023 / Ανανεώθηκε: 12:34 - 14.08.2024

Την πρώτη του νίκη για φέτος πήρε ο Παναιτωλικός, ο οποίος ήταν σαφώς ανώτερος και επικράτησε 2-0 του Βόλου, που βρέθηκε στον πάτο της βαθμολογίας.

Ο Παναιτωλικός πήγε να δώσει ένα must win παιχνίδι κόντρα στον Βόλο που είχε ως «must» την αποφυγή της ήττας. Δεν θα μπορούσαν να φύγουν λοιπόν χαρούμενοι και οι δύο από το γήπεδο του Αγρινίου. Αυτοί που έφυγαν με το χαμόγελο στα χείλη τελικά ήταν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι ήταν σαφώς ανώτεροι (ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο) και πήραν την πρώτη τους νίκη για φέτος, επικρατώντας 2-0 των Θεσσαλών, που πλέον βρίσκονται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα της Stoiximan Super League 1.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, ο ρυθμός ήταν πολύ υψηλός, με αμφότερες τις ομάδες να ψάχνουν το γρήγορο γκολ, που θα τις έβαζε μπροστά στο σκορ. Βέβαια παρότι και οι δύο πίεζαν και κυκλοφορούσαν ωραία την μπάλα, είχαν πρόβλημα στην τελική προσπάθεια, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει κάποια αξιοσημείωτη τελική προσπάθεια για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Η πρωτή καλή στιγμή ήρθε στο 20ο λεπτό και ήταν για τους Θεσσαλούς, που «άγγιξαν» το προβάδισμα, όταν ο Τρουιγιέ επιχείρησε ένα σουτ από μακρινή απόσταση και τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι. Στο 32' η ομάδα του Κώστα Μπράτσου απείλησε ξανά χτυπώντας στην κόντρα, με το σουτ του Κορνέ μέσα από την περιοχή να κοντράρει στα σώματα.

Έπειτα από έξι λεπτά ήταν η σειρά των γηπεδούχων να γίνουν απειλητικοί και το έκαναν με τον Πέρες, που βρήκε χώρο και επιχείρησε ένα σουτ, όμως ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε. Και εκεί που όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα χωρίς σκορ, έγινε ένα τραγικό λάθος από τους φιλοξενούμενους και οι Αγρινιώτες πήραν προβάδισμα. Στο 45+2' ο Λούνα δεν συννενοήθηκε με τον Παπαδόπουλο, που έκανε κακή έξοδο και η μπάλα στρώθηκε στον Λιάβα, ο οποίος με ένα εύστοχο πλασέ έκανε το 1-0.

Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη μπήκε δυνατά στην επανάληψη, έχοντας πολύ καλή ψυχολογία λόγω του γκολ που πέτυχε λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Και με το... καλημέρα προσπάθησε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων, με τον Χουάνπι στο 50' να κάνει ένα σουτ στην κίνηση, το οποίο πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Και αυτό ήταν μόνο η αρχή, αφού τα «καναρίνια» μετέπειτα είχαν πολλές ευκαιρίες για να «κλειδώσουν» τη νίκη. Στο 52' απείλησαν με ένα σουτ του Φρ. Ντουάρτε, που πέρασε για λίγο άουτ, έπειτα από 5 λεπτά ο Μπ. Ντουάρτε έπιασε μία κεφαλιά, αλλά η αντίπαλη άμυνα απομάκρυνε πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα, ενώ στο 63' η κεφαλιά του Χουάνπι -μετά από σέντρα του Τορεχόν- πέρασε άουτ.

Γενικότερα, ο Παναιτωλικός ήταν απόλυτα κυρίαρχος στο δεύτερο μέρος, με τον Βόλο να μην μπορεί να βγάλει αντίδραση. Μάλιστα, στο 79' οι Αγρινιώτες είχαν τεράστια διπλή ευκαιρία, όταν ο Σενγκέλια συνεργάστηκε εξαιρετικά με τον Χουάνπι, όμως ο τελευταίος δεν νίκησε τον Παπαδόπουλο από πολύ κοντινή απόσταση, ενώ στη συνέχεια ο πορτιέρε των Θεσσαλών είπε όχι και στον Χατζηθεοδωρίδη.

Ωστόσο, λίγα δευτερόλεπτα μετά ήρθε και το δεύτερο γκολ για τους γηπεδούχους. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χουάνπι, ο Μπ. Ντουάρτε πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0. Στο 90' ο Παναιτωλικός είχε τεράστια ευκαιρία και για τρίτο γκολ, όμως ο Χουάνπι αστόχησε από θέση τετ α τετ. Φυσικά, αυτό δεν στοίχισε στα «καναρίνια», που πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη για φέτος.

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Καπίνο, Μαλής, Ντουάρτε, Μλάντεν, Σίβα, Λιάβας, Πέρες (90΄Νικολάου), Μπαλντασάρα (70΄Χατζηθεοδωρίδης), Χουάνπι (90΄Τσιγγάρας), Βοϊλης (78΄Πέδρο), Ντουάρτε (70΄Σενγκέλια).

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Παπαδόπουλος, Άλχο, Καλογερόπουλος, Τσοκάνης, Λούνα (78΄Μπερτόγλιο), Γκλάβτσιτς, Τρουιγιέ (69΄Μαχαίρας), Κόμπα, Κορνέτ (54΄Μπαριέντος), Ντέλετιτς (69΄Ενγκίν) Γκαρσία.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Το γκολ που βρήκε ο Παναιτωλικός στην εκπνοή του πρώτου μέρους ήταν αυτό που άλλαξε τελείως την εικόνα του αγώνα.

Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε ο Χουάνπι, ο οποίος ήταν μέσα στις περισσότερες φάσεις του Παναιτωλικού, ενώ είχε και την ασίστ στο δεύτερο γκολ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Στα 5 τελευταία ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες, ανεξαρτήτως έδρας, δεν είχε νικήσει καμία γηπεδούχος, όμως οι παραδόσεις είναι για να σπάνε...

Δείτε παρακάτω το live του αγώνα:

• Τέλος παιχνιδιού: Παναιτωλικός - Βόλος 2-0
  • 90' Στη θέση των Πέρες και Χουάνπι οι Τσιγγάρας και Νικολάου.
  • 89' Τεράστια ευκαιρία για τον Παναιτωλικό! Σενγκέλια και Χουάνπι χτύπησαν στην κόντρα, όμως ο τελευταίος αστόχησε από θέση τετ α τετ.
  • 83' Σουτ του Μπαριέντος από μακρινή απόσταση, άουτ η μπάλα.
  • 80' ΓΚΟΟΛ για τον Παναιτωλικό, 2-0! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χουάνπι, ο Μπ. Ντουάρτε πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
  • 79' Τεράστια διπλή ευκαιρία για τον Παναιτωλικό! Ο Σενγκέλια συνεργάστηκε εξαιρετικά με τον Χουάνπι, όμως ο τελευταίος δεν νίκησε τον Παπαδόπουλο από πολύ κοντινή απόσταση, ενώ στη συνέχεια ο πορτιέρε των Θεσσαλών είπε όχι και στον Χατζηθεοδωρίδη.
  • 78' Μέσα οι Πέρεθ και Μπερτόγλιο, έξω οι Λούνα και Βοΐλης.
  • 73' Ακόμα μία ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, με τον Σενγκέλια να δοκιμάζει το πόδι του έξω από την περιοχή και τον Παπαδόπουλο να αποκρούει.
  • 70' Χατζηθεοδωρίδης και Σενγκέλια αντί των Μπαλντασάρα και Φρ. Ντουάρτε.
  • 70' Μέσα οι Ενγκίν και Μαχαίρας, έξω οι Ντέλετιτς και Τρουιγιέ.
  • Στο τείχος η εκτέλεση και κόρνερ, που περνά ανεκμετάλλευτο.
  • 67' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Βόλο.
  • 63' Νέα καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό. Ο Τορεχόν με μία σέντρα βρήκε τον Λιάβα, εκείνος με κεφαλιά πάσαρε στον Χουάνπι, του οποίου η κεφαλιά πέρασε άουτ.
  • 57' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό! Ο Χουάνπι βρήκε με εκτέλεση φάουλ τον Μπ. Ντουάρτε, όμως η κεφαλιά του τελευταίου απομακρύνθηκε από τους Θεσσαλούς.
  • 52' Νέα ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, με τον Φρ. Ντουάρτε να εξαπολύει ένα σουτ και την μπάλα να περνάει άουτ.
  • 50' Ευκαιρία για τους Αγρινιώτες, με το σουτ στην κίνηση του Χουάνπι να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Παπαδόπουλου.
  • 46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!
  • 45+2' ΓΚΟΟΟΛ για τον Παναιτωλικό, 1-0! Ένα τραγικό λάθος του Λούνα, ο οποίος δεν συννενοήθηκε με τον Παπαδόπουλο που είχε βγει από την εστία του, έφερε τον Λιάβα σε πολύ καλή θέση και με ένα εύστοχο πλασέ άνοιξε το σκορ.
  • Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων στο πρώτο ημίχρονο.
  • 42' Χτυπούν ξανά στην κόντρα οι Θεσσαλοί, με τον Κόμπα να εξαπολύει ένα σουτ, όμως, όπως και τα προηγούμενα, κόντραρε.
  • 38' Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό! Ο Πέρες βρήκε χώρο και επιχείρησε ένα σουτ, όμως ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε.
  • 32' Απείλησε ο Βόλος, ο οποίος χτύπησε στην αντεπίθεση, αλλά το σουτ του Κορνέ μέσα από την περιοχή κόντραρε.
  • 30' Σουτ του Τρεχόν, κόντραρε η μπάλα και απομάκρυναν οι Θεσσαλοί.
  • Αρκετές οι διακοπές στο ματς για μικροτραυματισμούς.
  • 20' Τεράστια ευκαιρία, η πρώτη στο ματς και είναι για τον Βόλο! Ο Τρουιγιέ επιχείρησε ένα μακρινό σουτ και τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.
  • 19' Επικίνδυνο γύρισμα του Ντουάρτε τώρα, κοντράρει η μπάλα και μπλοκάρει ο Παπαδόπουλος.
  • 16' Επικίνδυνη σέντρα από τον Άλχο, περνάει έξω η μπάλα.
  • Πολύ καλός ο ρυθμός στο πρώτο 10λεπτο, ωστόσο δεν υπάρχει κάποια αξιοσημείωτη τελική προσπάθεια.
  • 5' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά.
  • 1' Σέντρα στο ματς!
  • Ο Αναστάσιος Παπαπέτρου θα διευθύνει το παιχνίδι, με βοηθούς τους Απτσόγλου και Καραλή. Τέταρτος θα είναι ο Κατσικογιάννης, ενώ στο VAR θα βρίσκεται ο Κουμπαράκης.
  • Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Καπίνο – Μαλής, Μπ. Ντουάρτε, Μλάντεν, Λιάβας, Χουάνπι, Πέρες, Μπαλντασάρα, Τορεχόν – Φρ. Ντουάρτε, Βοϊλης.
    Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Παπαδόπουλος – Άλχο, Καλογερόπουλος, Τσοκάνης, Λούνα – Γκλάβτσιτς, Τρουϊγέ, Κόμπα – Κορνέ, Ντέλετιτς, Γκαρσία.