Κόλλησαν στο πρώτο φετινό «μηδέν» Παναιτωλικός και ΠΑΣ Γιάννινα

Τζιοβάνι Ζάκαρη 23:02 - 25.08.2023 / Ανανεώθηκε: 13:59 - 14.08.2024

Παναιτωλικός και ΠΑΣ Γιάννινα δεν μπόρεσαν να σκοράρουν στο Αγρίνιο και κάπως έτσι πήραν τον πρώτο τους βαθμό στη φετινή Super League, μετά το μεταξύ τους 0-0.

Παναιτωλικός και ΠΑΣ Γιάννινα είχαν τις ευκαιρίες τους για γκολ όμως καμία δεν μπόρεσε να το πετύχει (0-0), στο ματς της 2ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League. Αμφότερες έφτασαν μία ανάσα από το τέρμα, όμως για διαφορετικούς λόγους δεν πανηγύρισαν.

Στο πρώτο μέρος χρειάστηκε να περάσουν 15 λεπτά προκειμένου οι ομάδες να βρουν τα πατήματα τους στον αγωνιστικό χώρο. Όταν αυτό συνέβη, η μπάλα κυλούσε συνεχώς πάνω κάτω. Μέχρι να λήξει το 45λεπτο, οι δύο ομάδες είχαν μοιραστεί από μία μεγάλη ευκαιρία.

Αφενός, στο 27' ο Λέο πάσαρε στον Τζίνο, όμως ο δεύτερος είδε την προσπάθεια του να σταματά στον Καπίνο. Ακολούθησε μία μπαλιά στον Γάλλο που δεν πρόλαβε να βάλει το πόδι του. Αφετέρου, στο 43’, ο Ντίας βγήκε μόνος του με τον Κλέιμαν, αλλά ο Ισραηλινός τον «νίκησε».

Το δεύτερο μέρος, παρόμοιο με το πρώτο. Όσο πέρναγε η ώρα οι γηπεδούχοι πίεζαν περισσότερο και τελικά στο 64’ έγινε το απίθανο! Ο Καρέλης έκανε μία κεφαλιά προς την εστία, η άμυνα σταμάτησε την προσπάθεια του και οι Αγρινιώτες φώναξαν πως η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή.

Σαν να μην έφτανε αυτό, ο ΠΑΣ στην εξέλιξη της φάσης σκόραρε και έκανε το 0-1, με τον Γκάρο να χρίζεται σκόρερ. Μετά από πέντε λεπτά ελέγχου της φάσης στο VAR, το γκολ των φιλοξενούμενων δεν μέτρησε. Στην εξέλιξη του αγώνα οι ευκαιρίες άρχισαν να λιγοστεύουν και τελικά γκολ δεν υπήρξε.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Στο γεγονός πως από το γήπεδο απουσίαζε το goal line technology! H φάση για την οποία φώναζε ο Παναιτωλικός ήταν πραγματικά δύσκολη και κανένα από τα ριπλέι δεν ήταν κατατοπιστικό. Αν η συγκεκριμένη τεχνολογία υπήρχε, τότε ενδεχομένως - ενδεχομένως και όχι - η έκβαση του αγώνα να ήταν διαφορετική.

Ήταν ο άνθρωπος που έσωσε τον ΠΑΣ Γιάννινα! Στα 90 λεπτά του αγώνα ο ίδιος σταμάτησε τους αντιπάλους του όχι μία, όχι δύο, αλλά συνολικά επτά φορές. Οι πέντε από αυτές, δε, ήταν εντός περιοχής.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 2ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΕΠΟΜΕΝΗΣ (3ης) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Δείτε το live του αγώνα:

• Τέλος αγώνα. Παναιτωλικός - ΠΑΣ Γιάννινα 0-0
  • 90+3' Ο Χουάνπι ένα σουτ, αλλά ο Κλέιμαν μπλόκαρε εύκολα
  • 90+1΄ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Ζοάο Πέδρο με τακουνάκι πήγε να σκοράρει, αλλά πέρασε λίγο έξω από την εστία του Κλέιμαν
  • Οχτώ λεπτά καθυστερήσεις
  • 89 ' Ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Ο Σόρια έκανε ένα δυνατό διαγώνιο σουτ, αλλά ο Καπίνο το έβγαλε εύκολα
  • Κόρνερ στο 88' για τον Παναιτωλικό
  • 81'  O Τσίνο έκανε ένα δυνατό σουτ η μπάλα πήγε αρκετά έξω
  • 76'  Πολύ κακό το φάουλ του Χουάνπι
  • 72'  Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ντίας έκανε ένα σουτ, αλλά η μπάλα
  • Ακυρώθηκε το γκολ του Γκάρο για οφσάιντ. Παραμένει το 0-0 στο Αγρίνιο
  • Ωστόσο τόσο γκολ όσο και η φάση του Καρέλη εξετάζεται από το VAR
  • Ο Σόρια έκανε σέντρα και ο Γκάρο με το κεφάλι έκανε το 0-1
  • 65' ΓΚΟΟΟΟΛ Ο ΠΑΣ 0-1
  • 64' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό θα εξεταστεί από το VAR η φάση.
  • 59'  Ο Μπαλντασάρα έκανε ένα σουτ, ο Κλέιμαν μπλόκαρε και πάλι εύκολα
  • Πολύ έξω το φάουλ του Σόρια
  • 55'  Φάουλ για τον ΠΑΣ σε πολύ καλό σημείο
  • 54'  Ο Καρέλης έκανε ένα πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως ήταν αδύναμο και ο Κλέιμαν μπλόκαρε εύκολα
  • 49'  Κίτρινη ο Καρέλης
  • Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου
  • Λήξη πρώτου μέρους
  • Ένα λεπτό καθυστερήσεων
  • 43' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Ντίας βγήκε μόνος του με τον Κλέιμαν, αλλά ο Ισραηλινός τον «νίκησε». Αμέσως μετά ο Φακούντο Πέρες πέρασε άουτ από ευνοϊκό σημείο.
  • 42'  Σουτ του Ντίας, ο Κλέιμαν μπλόκαρε εύκολα
  • 40' Ψηλά η κεφαλιά του Παντελάκη, δεν απείλησε τον Καπίνο
  • 38' Σουτ του Καρέλη δεν ανησύχησε ο Κλέιμαν
  • 36'  Ο Τσίνο έκανε μια σέντρα, αλλά κόπηκε
  • 29' Το γύρισμα του Καρέλη περνάει παράλληλα από την εστία του Κλέιμαν
  • 27' Διπλή ευκαιρία για τον ΠΑΣ Γιάννινα! Ο Λέο πάσαρε στον Τζίνο, όμως ο δεύτερος είδε την προσπάθεια του να σταματά στον Καπίνο. Ακολούθησε μία μπαλιά στον Λέο που δεν πρόλαβε να βάλει το πόδι του.