Πήρε το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ ο Παναθηναϊκός

Sportal newsroom 17:27 - 30.09.2023 / Ανανεώθηκε: 13:06 - 14.08.2024

Οι Νέοι του Παναθηναϊκού λύγισαν 2-1 τον ΠΑΟΚ.

Ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε τον ΠΑΟΚ για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League Κ19.

Το «τριφύλλι» επικράτησε με 2-1 και με τους τρεις βαθμούς προσπέρασε τον «Δικέφαλο». Τα γκολ της νίκης σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα του Αντρέα Ντρένοβα αν και χρειάστηκε να κάνει αναγκαστική αλλαγή από τα πρώτα λεπτά, βρήκε το δρόμο για τα δίχτυα στο 10’ χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λάζαρη. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο 43’ διπλασίασε τα τέρματα του τριφυλλιού με ωραίο τελείωμα, έχοντας βρεθεί σε πλεονεκτική θέση από αριστερά.

Ο ΠΑΟΚ πίεσε αρκετά στο δεύτερο μέρος και μείωσε στο τελικό 2-1 στο 90’ με τον Τσομπάνη, έπειτα από έμμεσο που εκτελέστηκε στην περιοχή των πρασίνων.

Παναθηναϊκός: Παναγάκος, Κοκκάκης (3’ Καμαρός), Διαμαντής, Πιτσώτης, Λιναρδάκης, Κάτρης, Ρομάνο (75’ Τακεσιάν), Ορμενάι (60’ Νικολετόπουλος), Νότας (75’ Κλάψας), Αντριάνο (60’ Σπαθάρης), Λάζαρης.

ΠΑΟΚ: Κιάτος, Πανικίδης, Δεληγιάννης, Φίλων (75’ Πασαχίδης), Καστίδης, Σνάουτσνερ (72’ Παπαγεωργίου), Πολιτάκης (46’ Τσομπάνης), Καλόγηρος, Χατσίδης, Γκούμας (83’ Κεσίδης), Βασιλειάδης (46’ Καλαϊτζίδης).