Θρίαμβος του Ολυμπιακού Β' με τεσσάρα στο αδιάφορο ντέρμπι «αιωνίων»

Sportal newsroom 18:05 - 23.05.2024 / Ανανεώθηκε: 09:03 - 29.05.2024

Ο Ολυμπιακός Β' πήρε τη νίκη με 4-1 επί του Παναθηναϊκού Β' στη Λεωφόρο σε ένα ντέρμπι χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Μία άκρως εμφατική νίκη επί του Παναθηναϊκού Β' πανηγύρισε ο Ολυμπιακός Β' μέσα στη Λεωφόρο για την τελευταία αγωνιστική των playouts της Super League 2. Οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αλγκασίμ Μπα που πέτυχε χατ-τρικ και επικράτησαν με 4-1.

Βέβαια, δεν είχε κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον το εν λόγω ντέρμπι «αιωνίων», καθώς και οι δύο ομάδες, μαζί με τον Γιούχτα, έχουν υποβιβαστεί από τον Β' όμιλο της δεύτερης κατηγορίας.

Οι Πειραιώτες μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, με το ξεκίνημα να είναι ιδανικό γι' αυτούς, καθώς μόλις στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξαν το σκορ με τον Μπα. Οι «πράσινοι» όμως είχαν απάντηση, με τον Καλοσκάμη να γράφει το 1-1 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ ανώτεροι και στο 50' πήραν ξανά το προβάδισμα με τον Μπα, ενώ έπειτα από δύο λεπτά ο Σαπουντζής βρήκε επίσης τον δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 75' ο Μπα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 4-1.