Ο Μάντζιος έχει διπλάσιες νίκες εναντίον του Λουτσέσκου – Η παράδοσή τους στα ντέρμπι της Θεσσαλονίκης

Γιώργος Σακελλαρίου 10:30 - 10.03.2024 / Ανανεώθηκε: 23:49 - 13.08.2024

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου έχει νικήσει δύο φορές τον Μάντζιο, ενώ τέσσερις φορές έχει πανηγυρίσει στις μεταξύ τους συναντήσεις ο Έλληνας τεχνικός. Οι δύο τεχνικοί μετρούν τις ίδιες νίκες κόντρα σε ΠΑΟΚ και Άρη, αντίστοιχα.

Ντέρμπι ΠΑΟΚ – Άρης στην πρεμιέρα των playoffs στη Stoiximan Superleague.

Μία ακόμα μάχη των δύο αιωνίων της Θεσσαλονίκης, μία ακόμα κόντρα του Ράζβαν Λουτσέσκου με τον Άκη Μάντζιο.

Στη μονομαχία των δύο τεχνικών νικητής προς το παρόν αναδεικνύεται ο Έλληνας προπονητής των «κιτρινόμαυρων». Μετράει τέσσερις νίκες, έναντι δύο του Ρουμάνου τεχνικού του «Δικεφάλου», ενώ τέσσερα ματς έληξαν ισόπαλα. Την Κυριακή στην Τούμπα θα βρεθούν αντίπαλοι για ενδέκατη φορά.

Ο Μάντζιος πήρε προβάδισμα δύο νικών με το 2-1 στο «Κλ. Βικελίδης», στις αρχές του νέου έτους, τη στιγμή που στον πρώτο γύρο, στο ίδιο γήπεδο που θα βρεθούν και την Κυριακή, ήρθαν 0-0. Την περασμένη σεζόν οι δύο άνδρες είχαν τεθεί αντιμέτωποι σε έναν δραματικό αγώνα, όταν ο Λουτσέσκου είδε το 0-2 στην Τρίπολη, να γίνεται 2-2 από τον Αστέρα Τρίπολης στις καθυστερήσεις.

Στην ιστορία έχει μείνει και η μονομαχία τους στο Κύπελλο, τη σεζόν 2018-19. Ο Μάντζιος νίκησε εντός με 2-1 και στη ρεβάνς ισοφάρισε 2-2 στην παράταση (μετρούσε το εκτός έδρας γκολ), αλλά ο ΠΑΟΚ έφτασε στην ανατροπή με 4-2 και πήρε την πρόκριση και στη συνέχεια το νταμπλ.

Ο Λουτσέσκου και ο Μάντζιος, πάντως, έχουν πανηγυρίσει τις ίδιες νίκες κόντρα σε Άρη και ΠΑΟΚ, αντίστοιχα. Ο Ρουμάνος έχει 4 νίκες, σε 13 αγώνες, όλες ως τεχνικός του «Δικεφάλου». Ο Μάντζιος έχει επίσης 4 νίκες, οι τρεις με τον Άρη, σε 20 αγώνες κόντρα στον ΠΑΟΚ.