Ο Λαουτάρο «υπέγραψε» τη νίκη της Ίντερ στο Ολίμπικο κόντρα στη Ρόμα

©imago

Δημήτρης Χούπης 23:42 - 20.10.2024 / Ανανεώθηκε: 23:43 - 20.10.2024

Η Ίντερ πήρε «διπλό» στο Ολίμπικο νικώντας με 1-0 τη Ρόμα χάρη στο γκολ του Λαουτάρο Μαρτίνες.

Η Ίντερ πέρασε νικηφόρα από τη Ρώμη επικρατώντας με 1-0 της Ρόμα στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Serie A. Με αυτή τη νίκη οι «νερατζούρι» ανέβηκαν μόνοι δεύτεροι στη βαθμολογία στο μείον δύο από την πρώτη Νάπολι.

Το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο με την Ίντερ να απειλεί με τον Τουράμ στο 6ο λεπτό, αλλά η ομάδα της Ρώμης είχε δοκάρι στο 10'. Δοκάρι είχαν και οι «νερατζούρι» τρία λεπτά μετά με τον Μικιταριάν να κάνει μια... βολίδα εκτός περιοχής, η οποία όμως χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι. Με τους παίκτες των δύο ομάδων να μην μπορούν να σκοράρουν το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς γκολ.

Στο δεύτερο μέρος όμως η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι βρήκε το γκολ. Στο 60ο λεπτό η Ρόμα είχε κερδίσει κόρνερ, οι αμυντικοί της Ίντερ έδιωξαν και βγήκαν στην κόντρα, εκεί όπου ο Λαουτάρο Μαρτίνες με ένα σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0. Τέσσερα λεπτά μετά η ομάδα του Μιλάνου έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ, αλλά ο Τσελίκ πρόλαβε με τάκλιν τον Ντιμάρκο πριν σουτάρει σε κενή εστία.