Διέλυσε με «εξάρα» τη Λέτσε η Φιορεντίνα - Άνετο «διπλό» στη Βενετία για την Αταλάντα

©imago

Δημήτρης Χούπης 18:53 - 20.10.2024 / Ανανεώθηκε: 18:53 - 20.10.2024

Η Φιορεντίνα ήταν καταιγιστική απέναντι στη Λέτσε την οποία νίκησε με 6-0 εκτός έδρας, άνετο «διπλό» και για την Αταλάντα που επικράτησε με 2-0 της Βενέτσια.

Η Φιορεντίνα έκανε... πάρτι απέναντι στη Λέτσε την οποία διέλυσε με 6-0 εκτός έδρας για την 8η αγωνιστική της Serie A. Ο Κατάλντι άνοιξε το σκορ στο 20' για τους «βιόλα» και ο Κολπάνι στο 34ο λεπτό έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του.

Στο 43' η Λέτσε έμεινε με δέκα λόγω της αποβολής του Γκάλο και δύο λεπτά μετά ο Κατάλντι έκανε το 3-0. Μόνο που δεν έμειναν εκεί οι παίκτες της Φιορεντίνα. Στο 54' ο Κολπάνι έβαλε και τέταρτο τέρμα και επτά λεπτά μετά ο Μπελτράν πέτυχε το 5-0. Ο Παρίσι στο 72' διαμόρφωσε το τελικό 6-0.

Βενέτσια - Αταλάντα

Την ίδια ώρα η Αταλάντα πέρασε νικηφόρα από τη Βενετία επικρατώντας με 2-0 της Βενέτσια. Ο Πάσαλιτς στο 7ο λεπτό άνοιξε το σκορ μετά από ασίστ του Ρετεγκί, ο οποίος στο 47' διπλασίασε τα τέρματα της Αταλάντα και «κλείδωσε» τη νίκη για την ομάδα του.

Στην έκτη θέση ανέβηκε η ομάδα του Μπέργκαμο, ενώ η Βενέτσια παραμένει στην τελευταία θέση με τέσσερις βαθμούς.