©IMAGO

Sportal newsroom 20:58 - 21.09.2024 / Ανανεώθηκε: 21:13 - 21.09.2024

Η Γιουβέντους έμεινε στο 0-0 εντός έδρας με τη Νάπολι.

Η Γιουβέντους είχε δύσκολη αποστολή έστω κι αν έπαιζε εντός έδρας.

Μία αναμέτρηση με τη Νάπολι είναι αμφίρροπη και η ομάδα του Τιάγκο Μότα το διαπίστωσε αυτό, στο ματς για την πέμπτη αγωνιστική της Serie A.

Σε ένα μέτριο ποιοτικά ματς, λοιπόν, η Νάπολι μπλόκαρε τη Γιουβέντους. Το τελικό 0-0 αποτυπώνει την εικόνα του αγώνα κι ασφαλώς είναι ένα αποτέλεσμα που δεν ευνοεί τους «μπιανκονέρι».

Η καλύτερη φάση στο ματς, ανήκε στη Νάπολι. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Ντι Γκρεγκόριο απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ την κεφαλιά του Ραχμάνι.

Η Γιουβέντους με την τρίτη σερί ισοπαλία απομακρύνθηκε από την κορυφή, ενώ στην πρώτη τετράδα βρίσκεται η Νάπολι, η οποία μετά την ήττα στην πρεμιέρα από τη Βερόνα, είχε τρεις νίκες και την αποψινή ισοπαλία.

Σε κάθε περίπτωση, το αποτέλεσμα αποτελεί επιτυχία για τη Νάπολι.

Όχι μόνο επειδή πρόκειται για εκτός έδρας βαθμό εναντίον μιας από τις κορυφαίες ομάδες του κόσμου, αλλά επειδή ήρθε κόντρα στην αρνητική παράδοση που είχε ο Αντόνιο Κόντε, κάθε φορά που αντιμετώπιζε τη Γιουβέντους, τη μεγάλη του αγάπη.

Ο Ιταλός τεχνικός έχει μόλις μία νίκη εναντίον της «Γιούβε» σε συνολικά εννέα αναμετρήσεις, μετρώντας πέντε ήττες.