Τι έβαλε! Ο 17χρονος Κωστούλας πέτυχε γκολάρα ολκής στο ματς της Εθνικής Κ21 κόντρα στη Σλοβακία και σήκωσε το μαύρο περιβραχιόνιο στον ουρανό (vid)

Δημήτρης Χούπης 20:55 - 11.10.2024 / Ανανεώθηκε: 21:01 - 11.10.2024

Ο Χαράλαμπος Κωστούλας έβαλε ένα τρομερό γκολ απέναντι στο φιλικό απέναντι στη Σλοβακία Κ21 και το πανηγύρισε δείχνοντας το μαύρο περιβραχιόνιο ως ένδειξη τιμής για τον αδικοχαμένο Τζορτζ Μπάλντοκ.

Η Ελλάδα Κ21 ηττήθηκε με 1-2 από τη Σλοβακία σε εκτός έδρας φιλική αναμέτρηση.

Το γκολ για την ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη το έβαλε ο Χαράλαμπος Κωστούλας, ο οποίος πέτυχε ένα τρομερό τέρμα για την ισοφάριση. Στο 84ο λεπτό ο ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού δέχτηκε μια μακρινή μπαλιά και με σουτ στην κίνηση σκόραρε για το 1-1.

Μάλιστα πανηγύρισε το γκολ του δείχνοντας το μαύρο περιβραχιόνιο, το οποίο φοράνε όλοι οι ποδοσφαιριστές όλων την κατηγοριών της Εθνικής για τον θάνατο του Τζορτζ Μπάλντοκ.

Το γκολ για τη Σλοβακία το έβαλε ο Γκάιδος στο 56' και τέσσερα λεπτά μετά το γκολ του Κωστούλα ο Γιάβορτσεκ έκανε το 2-1 από τα έντεκα βήματα.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΣΛΟΒΑΚΙΑ (Γιάσοσλαβ Κέντος): Μπέλκο, Κόπασεκ, Γιάβορτσεκ, Κόζα, Σελέτσκι (60’ Σίκουλα), Μ. Σάουερ (60’ Σβιντέρσκι), Νέμπιλα, Γκάιντος (78’ Βεζελόφσκι), Κάπραλικ (78’ Σπατσίλ), Μαρσέλι (60’ Λ. Σάουερ), Γιαμπόρ (60’ Γκρίγκερ).

ΕΛΛΑΔΑ (Γιάννης Ταουσιάνης): Μπαλωμένος (46’ Γραμματικάκης, 70’ Αγγελόπουλος), Κουτσογούλας (46’ Τασιούρας), Τόλης, Κωστής, Αποστολόπουλος (46’ Κίτσος), Δαρέλας (46’ Αποστολάκης, 70’ Καλοσκάμης), Μουζακίτης (62’ Μεταξάς), Νιάρχος (46’ Κωστούλας), Κουρφαλίδης (46’ Μπακούλας), Ζουγλής (62’ Μπελεβώνης), Κούτσιας (46’ Τζίμας).