«Τριάρα» στη Νίκαια για τα Χανιά, 3-0 τον Ιωνικό

©intime

Sportal newsroom 22:38 - 24.09.2023 / Ανανεώθηκε: 13:14 - 14.08.2024

Τα Χανιά ξεκίνησαν αγριεμένα το πρωτάθλημα της Super League 2, κερδίζοντας τον Ιωνικό στη Νίκαια με 3-0.

Με το αριστερό ξεκίνησε ο Ιωνικός το πρωτάθλημα της Super League 2, αφού γνώρισε την ήττα με 0-3 από τα Χανιά

Στο πρώτο ημίχρονο η κρητική ομάδα ήταν κυριαρχική, έχοντας πολλές ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ. Ενδεικτικό της κυριαρχίας τους είναι οι 9 τελικές έναντι καμίας των γηπεδούχων. Στο 16ο λεπτό μάλιστα τα Χανιά είχαν και δοκάρι με τον Τσέλιο

Ό, τι δεν κατάφερε να κάνει στο πρώτο μέρος το πέτυχε στο δεύτερο. Στο 47' ο Νίκολιτς εκτέλεσε ένα κόρνερ και ο Μανουσάκης με μία εξαιρετική ενέργεια έκανε το 1-0 για τα Χανιά. Στο 57ο λεπτό ο Ιωνικός έφτασε κοντά στην ισοφάριση, χάνοντας διπλή ευκαιρία με τον Οικονομίδη και τον Γκίνη

Στο 73' η κρητική ομάδα «καθάρισε» τη νίκη. Ο Μάναλης μετά από αντεπίθεση έκανε το 2-0 για τους φιλοξενούμενους και στο 83ο λεπτό ο Ελευθεριάδης διαμόρφωσε το τελικό 3-0 για τα Χανιά.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Ιωνικός (Γιώργος Σίμος): Κότνικ, Τσιριγώτης (54' Καντσόλα), Ντε Βινσέντι (71' Ντάουντα), Οικονομίδης, Γιακουμάκης (54' Λινάρδος), Γκοράνοβ, Ιγκλέσιας, Ζοάο Πέδρο (80' Σερπέζης), Γκίνη, Τζανακάκης, Μίκο

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Σερβιλάκης (77' Ματάους), Νίκολιτς, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Τσορνομάζ, Λεμονής, Τσέλιος (69' Εντγκαρ), Μιούλερ (62' Κόλα), Μανουσάκης (69' Ελευθεριάδης), Μάναλης (77' Βουό)