Ο Γκάμπριελ «έβαψε» κόκκινο το ντέρμπι του Βόρειου Λονδίνου

©imago

Δημήτρης Χούπης 17:57 - 15.09.2024 / Ανανεώθηκε: 18:06 - 15.09.2024

Η Άρσεναλ χάρη στο γκολ του Γκάμπριελ πήρε τη νίκη με 1-0 στο ντέρμπι του Βόρειου Λονδίνου απέναντι στην Τότεναμ.

Η Άρσεναλ επέστρεψε στις νίκες με τον καλύτερο τρόπο, αφού επικράτησε με 1-0 της Τότεναμ και... έβαψε κόκκινο το ντέρμπι του Βόρειου Λονδίνου.

Το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο με τα «σπιρούνια» να απειλούν μόλις στο έκτο λεπτό με τον Κουλουσέφσκι, του οποίου το σουτ έβγαλε ο Ράγια. Στη συνέχεια η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα ανέβασε τον ρυθμό του παιχνιδιού της και έφτασε κοντά στο γκολ με τον Χάβερτς, ο οποίος είδε την προσπάθειά του να τη βγάζει ο Βικάριο.

Θαμπώθηκε ο Γκουαρντιόλα: «Δεν θυμάμαι άλλη ομάδα να μας παίζει έτσι τα τελευταία εννέα χρόνια – Θέμα χρόνου ο προπονητής να πάρει μεταγραφή»
PREMIER LEAGUE

13:46 - 15.09.2024

Το εγκώμιο της Μπρέντφορντ και του Τόμας Φρανκ έπλεξε ο Πεπ Γκουαρντιόλα, μετά τη νίκη της Μάντσεστερ Σίτι με 2-1.

Μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους οι δύο ομάδες είχαν από μία καλή στιγμή, αλλά μπήκαν στα αποδυτήρια ισόπαλες. Στο δεύτερο 45λεπτο ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε, με τις δύο ομάδες να αμύνονται καλά, δίχως να αφήνουν χώρους στους αντιπάλους.

Τελικά το γκολ το πέτυχε η Άρσεναλ από στημένη φάση στο 64ο λεπτό. Ο Σάκα εκτέλεσε ένα κόρνερ, ο Γκάμπριελ πήδηξε πιο ψηλά απ' όλους και με κεφαλιά έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του Αρτέτα. Ωστόσο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων η Τότεναμ έφτασε κοντά στην ισοφάριση με τον Κουλουσέφκσι, του οποίου το σουτ πέρασε λίγο πάνω από την εστία.