Η Νυρεμβέργη έριξε «τεσσάρα» στο τοπικό ντέρμπι με την Γκρόιτερ Φιρτ με... υπογραφή Τζίμα (vid)

Δημήτρης Χούπης 17:13 - 20.10.2024 / Ανανεώθηκε: 17:17 - 20.10.2024

Η Νυρεμβέργη νίκησε εκτός έδρας με 4-0 στο τοπικό ντέρμπι με την Γκρόιτερ Φιρτ, με τον Στέφανο Τζίμα να σκοράρει δύο τέρματα.

Η Νυρεμβέργη πήρε το τοπικό ντέρμπι απέναντι στην Γκρόιτερ Φιρτ την οποία νίκησε με 4-0 εκτός έδρας. Ο Στέφανος Τζίμας ξεκίνησε βασικός στο παιχνίδι και σκόραρε μάλιστα δύο τέρματα.

Ο Εμρέλι άνοιξε το σκορ στο 13' και πέντε λεπτά μετά ο Έλληνας επιθετικός με ωραίο τελείωμα έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του. Ο ίδιος στο 34ο λεπτό με διαγώνιο σουτ έκανε το 3-0 και ο Σλάιμερ στο 88' διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Με αυτά τα δύο τέρματα ο Τζίμας έφτασε τα τέσσερα με τη Νυρεμβέργη σε έξι παιχνίδια που έχει παίξει μέχρι στιγμής.

Ο 18χρονος επιθετικός πριν από το παιχνίδι είχε μιλήσει στο σάιτ της γερμανικής ομάδας και αναφέρθηκε στο ντέρμπι του ΠΑΟΚ με τον Άρη λέγοντας ότι αυτό ήταν που τον βοήθησε να προσαρμοστεί στα μεγάλα παιχνίδια. «Είναι ένα από τα καλύτερα παιχνίδια στην Ελλάδα και σημαίνει πολλά για τους φιλάθλους εκεί. Αυτή η μονομαχία με έκανε να συνειδητοποιήσω από νωρίς τη σημασία των ντέρμπι», ήταν τα λόγια του νεαρού ποδοσφαιριστή της Νυρεμβέργης.