Υπερταχεία ΠΑΟΚ και στο Πανθεσσαλικό, έριξε πεντάρα στον Βόλο και έδειξε... αγριεμένος για το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό!

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος Μάνος Τσαλγατίδης 17:58 - 21.01.2024 / Ανανεώθηκε: 10:28 - 14.08.2024

Ο ΠΑΟΚ διέλυσε και τον Βόλο (1-5) και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος. Εντυπωσιακοί Ντεσπόντοφ και Τάισον που ήταν ασταμάτητοι.

Ο ΠΑΟΚ έχει κάνει.. ταρίφα του το over πλέον, καθως σκόραρε πέντε γκολ στον Βόλο ( 22΄, 52 Ντεσπόντοφ, 45+1 Μουργκ, 58΄ Ντέλετιτς, 71΄Τάισον, 89΄ Τζιμας) συνεχίζοντας τις εντυπωσιακές εμφανίσεις και με αυτή τη νίκη παραμένει στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Super League.

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου παρέταξε μια ενδεκάδα με αλλαγές σε σχέση με αυτή του αγώνα με τον ΠΑΣ. Βέβαια, ο σχηματισμός δεν άλλαξε και το 4-2-3-1 κλήθηκαν να εκπληρώσουν οι: Κοτάρσκι, Μπάμπα, Μιχαηλίδης, Κεντζιόρα, Σάστρε, Οζντόεφ, Μεϊτέ, Τάισον, Μουργκ, Ντεσπόντοφ και Μπράντον.

Από την πλευρά του ο Άνχελ Λόπεθ παρέταξε στον αγωνιστικό χώρο τους: Κόστιτς, Μύγα, Ράσιτς, Καλογερόπουλο, Λούνα, Τσοκάνη, Σιέλη, Μπαριέντος, Γκλάβτσιτς, Ντέλετιτς και Μωραΐτη.

Το παιχνίδι μέχρι το πρώτο τέταρτο ήταν πραγματικά κακό και από τις δύο ομάδες. Μηδενικές τελικές στις δύο εστίες, καθόλου φαντασία και πολλά νεύρα. Ο ΠΑΟΚ δεν πατούσε καλά στον κακό αγωνιστικό με τις μεταβιβάσεις, τι κινήσεις και τις συνεργασίες των ποδοσφαιριστών του Δικεφάλου να είναι κακές. Ωστόσο, από το 15ο λεπτό και έπειτα ο αγώνας άρχισε να βρίσκει ρυθμό.

Για να γίνει σημαντική φάση έπρεπε να φτάσει ο αγώνας στο 18ο λεπτό! Ο Ντεσπόντοφ από διαγώνια θέση σούταρε δυνατά, με τον Κόστιτς να αποκρούει εντυπωσιακά το σουτ του Βούλγαρου παίκτη του ΠΑΟΚ. Ωστόσο, τέσσερα λεπτά αργότερα ο Βούλγαρος ποδοσφαιριστής σκόραρε. Ο Ντεσπόντοφ εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία στην αντίπαλη άμυνα κι εκτέλεσε υποδειγματικά μέσα από την περιοχή για το 1-0 του ΠΑΟΚ. Μπορεί όλοι να πίστεψαν πως αυτό το τέρμα θα δώσει ρυθμό στο ματς, αλλά αυτό δεν ίσχυσε. Το παιχνίδι συνέχισε να είναι πραγματικά κακό.

Στο 28΄ ο Βόλος κέρδισε φάουλ από τα δεξιά. αυτό εκτελέστηκε και ο Μύγας με κεφαλιά σκόραρε. Οι του Βόλου αρχικά πανηγύρισαν, αλλά μετά από πέντε λεπτά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Ο ΠΑΟΚ είχε αρχίσει να βρίσκει ρυθμό και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους βρήκε και 2ο γκολ! Ο Τάισον έφυγε στον κενό χώρο από τα δεξιά, σέντραρε, βρήκε τον Μουργκ που με δυνατό σουτ έκανε το 0-2 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τον ΠΑΟΚ! Στο 52΄ο Δικέφαλος βρήκε και πάλι δίχτυα. Ο Κίριλ Ντεσπόντοφ έγινε αποδέκτης της μπάλας έξω από την περιοχή και με φανταστικό πλασέ έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Κόστιτς για το 0-3. Ο Δικέφαλος μετά το 0-3 χαλάρωσε και έδωσε δικαίωμα στον Βόλο να μπει στην περιοχή του. Μάλιστα, το πλήρωσε αυτό, καθώς στο 58΄ ο Ντέλετις με κοντινή προβολή μείωσε σε 1-3.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου θέλοντας να ξεκουράσει ποδοσφαιριστές και να δώσει ρυθμό από τη άλλη απέσυρε από το ματς τους Ντεσπόντοφ και Μουργκ για να ρίξει στο ματς τους Αντρίγια Ζίβκοβιτς και Αντόνιο. Οι «ασπρόμαυροι» για ακόμα ένα ματς δεν πατούσαν το πόδι στο γκάζι, αλλά έβρισκαν δίχτυα με ευκολία. Έτσι, στο 72΄ η μπάλα πέρασε από αρκετά πόδια, έφτασε στον Τάισον που πλάσαρε, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του Κόστιτς για το 1-4.

Ο Λουτσέσκου συνέχισε τις αλλαγές δίνοντας ξανά χρόνο συμμετοχής στον Τζίμα που πλέον είναι κομμάτι της ομάδας και όχι απλά ένας νεαρός που συμπληρώνει αυτή. Όλα αυτά την ώρα που ο Βόλος είχε αποδεχθεί τη μοίρα του και δεν μπορούσε να περάσει τη μεσαία γραμμή.

Ο Δικέφαλος επιτίθονταν κατά κύματα στην αντίπαλη εστία, αλλά είχε θέμα στην τελική του πάσα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το να μην δημιουργηθούν άλλες «ασπρόμαυρες» φάσεις μπροστά στην εστία του Βόλου. Ωστόσο, στο 89ο λεπτό ο Τάισον έφυγε στην κόντρα βρήκε τον Τζίμα και αυτός με εξαιρετικό πλασέ έγραψε το 1-5!

Έτσι, η λήξη του αγώνα βρήκε τον ΠΑΟΚ να παίρνει τη νίκη με 1-5 και να συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος.

🔴Sportal Sunday Live με Άρης - Ολυμπιακός και όλη τη δράση της Κυριακής

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Κόστιτς, Μύγας, Ράσιτς, Καλογερόπουλος (46΄ Κίτσος), Λούνα (46΄ Ασενούν), Τσοκάνης (62΄Μπερτόγλιο), Σιέλης, Μπαριέντος (79΄ Μεταξάς), Γκλάβτσιτς, Ντέλετιτς και Μωραΐτης.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Μπάμπα, Μιχαηλίδης, Κεντζιόρα, Σάστρε, Οζντόεφ (75΄ Σβαμπ), Μεϊτέ, Τάισον, Μουργκ (68΄ Αντόνιο), Ντεσπόντοφ (68΄ Αντρίγια) και Μπράντον (75΄ Τζίμας).

Ο Κιρίλ Ντεσπόντοφ ήταν αδιαμφισβήτητα ο ΜVP του αγώνα, καθώς πέτυχε δύο γκολ, ενώ η παρουσία του στο παιχνίδι ήταν απλά εξαιρετική.

H MΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ

Όσα συνέβησαν στο γήπεδο ήταν αναμενόμενα, ο ΠΑΟΚ δεν άλλαξε τον προσανατολισμό του και την ιδέα του γύρω από το ποδόσφαιρο, την ώρα που ο Βόλος προσπάθησε να παίξει ποδόσφαιρο, αλλά η ποιότητα των δύο ομάδων δεν συγκρίνονταν.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο ΠΑΟΚ διεύρυνε το ρεκόρ του κόντρα στον Βόλο, αφού ο Δικέφαλος δεν έχει ηττηθεί ποτέ από την ομάδα της Μαγνησίας.

Δείτε εδώ το live του ματς:

• Λήξη στο ματς (0

Μάνος Τσαλγατίδης: Πω πω μια ΠΑΟΚΑΡΑ

• Ο Τάισον έφυγε στην κόντρα, πάσαρε στον Τζίμα ο οποίος με ωραίο πλασέ έκανε το 1-5 στο 89΄.
  • ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ (1-5).
  • 79΄ Αλλαγές για τον Βόλο, έξω Μπαριέντος, μέσα Μεταξάς.
  • 75΄ Αλλαγές για τον Δικέφαλο. Μέσα Τζίμας και Σβαμπ, έξω Μπράντον Τόμας και Οζντόεφ.
  • Αυτό θα είναι και το πρώτο γκολ του Βραζιλιάνου στο πρωτάθλημα, σε περίπτωση που χρεωθεί σε αυτόν και όχι για αυτογκόλ του Σιέλη.
  • 71΄ Ο Ζίβκοβιτς έστρωσε την μπάλα στον Τάισον και ο Βραζιλιάνος εκτέλεσε αμέσως, με την μπάλα να κοντράρει στον Σιέλη και να πηγαίνει στα δίχτυα για το 1-4.
  • ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ (1-4).

Μάνος Τσαλγατίδης: Άσχετο με το ποδοσφαιρικό κομμάτι... Τι κρύο είναι αυτό!

• 68΄ Διπλή αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Μέσα Ζίβκοβιτς και Αντόνιο, έξω Ντεσπόντοφ και Μουργκ.
  • Συνεχίζεται το ματς.
  • Οι παίκτες του Βόλου ζητάνε πέναλτι σε πτώση του Μωραΐτη. Εξετάζεται η φάση στο 65ο λεπτό.
  • 64΄ Ο Ντεσπόντοφ πάτησε περιοχή έπειτα από την κάθετη του Μουργκ, ωστόσο η λόμπα που επιχείρησε δεν ήταν αποτελεσματική.
  • 62΄ Μέσα Μπερτόγλιο, έξω Τσοκάνης για τον Βόλο.
  • Πολύ καλός ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος.

Mάνος Τσαλγατίδης: 8 ματς είχε να σκοράρει ο Βόλος κόντρα στον ΠΑΟΚ, ε σήμερα το κατάφερε.

• Ο Γκλάβντιτς έκανε ωραία ατομική ενέργεια από τα αριστερά και γύρισε την μπάλα για τον Ντέλετιτς, ο οποίος με προβολή μείωσε σε 1-3.
  • ΓΚΟΛ για τον Βόλο στο 58΄.
  • 54΄ Κεφαλιά του Σιέλη, δεν ανησύχησε ο Κοτάρσκι, η μπάλα άουτ.
  • Ο ΠΑΟΚ έχει μπει... αγριεμένος στην επανάληψη.
  • Τρομερό γκολ του Ντεσπόντοφ! Έπειτα από μία εξαιρετική κομπίνα του κόρνερ που πρωταγωνίστησαν Μουργκ και Τάισον, η μπάλα στρώθηκε στον Βούλγαρο ο οποίος με έναν «κεραυνό» διαμόρφωσε το 3-0.
  • ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ στο 51΄.
  • Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Με μία κάθετη του Σάστρε ο Οζντόεφ βγήκε σε θέση τετ α τετ, αλλά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα στο 51΄.
  • 50΄ Μακρινό σουτ του Σάστρε, αρκετά άστοχο.
  • 46΄ Αλλαγή για τον Βόλο, μέσα Κίτσος και Ασενούν, έξω Καλλογερόπουλος και Λούνα.
  • Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο.
  • Λήξη στο πρώτο μέρος (0-2).
  • Εξαιρετική αντεπίθεση για τον ΠΑΟΚ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Μεϊτέ βρήκε αρκετό χώρο, εξαπέλυσε μία βολίδα κι έστειλε την μπάλα άουτ.

Mάνος Τσαλγατίδης: 0-2 λοιπόν και μάλλον η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

• Στην προσπάθειά του να απομακρύνει, ο Τσοκάνης έστρωσε την μπάλα στον Μουργκ, με τον Αυστριακό να δοκιμάζει το σουτ μέσα από την περιοχή και να διαμορφώνει το 2-0 για τον ΠΑΟΚ.
  • 45+1 ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ (0-2)!
  • Πέντε θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • Φάουλ σε καλό σημείο για τον Βόλο, πέρασε ανεκμετάλλευτο στο 42΄.
  • Κοντά στο 0-2 ο ΠΑΟΚ στο 36΄. «Κεραυνός» του Μπράντον Τόμας, με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι του Κόστιτς.

Μάνος Τσαλγατίδης: Πέντε λεπτά για τo VAR για μια φάση που έκανε μπαμ πως υπάρχει παράβαση.

• Δεν μετράει το γκολ του Βόλου. Υπάρχει οφσάιντ σύμφωνα με το VAR. Το 0-1 παραμένει.
  • Κι αυτό το γκολ περνάει από τον έλεγχο του VAR.
  • Ο Μύγας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά έπειτα από την εκτέλεση του φάουλ του Γκλάβτσιτς κι έφερε το ματς στα ίσα (1-1).
  • ΓΚΟΛ για τον Βόλο άμεση «απάντηση» στο 28ο λεπτό.
  • Φάουλ για τον Βόλο έπειτα από λάθος του Μιχαηλίδη στο 26΄.
  • Μακρινό σουτ του Γκλάβτσιτς, αρκετά άστοχο στο 25΄.
  • Το γκολ πέρασε από τον έλεγχο του VAR και μετράει κανονικά (0-1).
  • Ο Ντεσπόντοφ εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία στην αντίπαλη άμυνα κι εκτέλεσε υποδειγματικά μέσα από την περιοχή για το 1-0 του ΠΑΟΚ.
  • ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ στο 22ο λεπτό!
  • Ο ΠΑΟΚ έχει την κατοχή σε αυτό το πρώτο 20λεπτό του αγώνα, στο οποίο κυριαρχεί η νευρικότητα από τους παίκτες.
  • 18΄ Πρώτη καλή στιγμή στο ματς. Δυνατό σουτ του Ντεσπόντοφ, έδιωξε ο Κόστιτς με γροθιές.

Μάνος Τσαλγατίδης: Πραγματικά κακό παιχνίδι έως τώρα στον Βόλο.

• Αυτή ήταν η πρώτη υποψία ευκαιρίας για τον Δικέφαλο.
  • 17΄ Επικίνδυνο γύρισμα του Οζντόεφ για τον Τόμας, ο οποίος δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
  • 12΄ Ο Κοτάρσκι πρόλαβε τον Ντέλετιτς, μπλόκαρε την μπάλα κι έδιωξε τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Μάνος Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ έχει μπει νωθρά στο παιχνίδι για ακόμα μια φορά.

• Συμπληρώθηκαν επτά λεπτά στο Πανθεσσαλικό, χωρίς ευκαιρία μέχρι στιγμής το παιχνίδι.
  • 3΄ Ο Μύγας διαμαρτύρεται για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μπάμπα. Συνεχίζεται το ματς.
  • Σέντρα στο ματς!
  • Οι δύο ομάδες έχουν κάνει την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο.
  • Να θυμίσουμε πως την περασμένη αγωνιστική, ο Βόλος γνώρισε την ήττα στην Τρίπολη από τον Αστέρα (1-0), ενώ ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε άνετα το τρίποντο κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα (4-0).
  • Στις πέντε αναμετρήσεις που έχουν διεξαχθεί στο Βόλο, η ομάδα της Μαγνησίας δεν έχει καταφέρει να σκοράρει ποτέ και η μοναδική συγκομιδή βαθμού ήταν στις 26 Σεπτεμβρίου 2020, όταν το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με λευκή ισοπαλία.

Ο ΠΑΟΚ έχει σημειώσει εννέα γκολ στις αναμετρήσεις του με το Βόλο στη Μαγνησία και μέχρι την τελευταία αναμέτρηση των δύο ομάδων δεν υπήρχε ποδοσφαιριστής που να είχε σκοράρει πάνω από μια φορά για το Δικέφαλο. Ο Μπράντον Τόμας που βρήκε δίχτυα τόσο στο ματς της κανονικής διάρκειας την περασμένη σεζόν, όσο και σε αυτό για τα Playoffs έγινε ο πρώτος που σκοράρει δεύτερη φορά.
  • Το ζέσταμα ολοκληρώθηκε. Όλα είναι έτοιμα για τη σέντρα.
  • Δείτε τη βαθμολογία του πρωταθλήματος:
  • Να θυμίσουμε πως οι δύο ομάδες είχαν κοντραριστεί πρόσφατα και πάλι σε αυτό το γήπεδο, για τη ρεβάνς της φάσης των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας, με τον Δικέφαλο να επικρατεί (0-2) και να εξασφαλίζει την πρόκριση.
  • Στον πάγκο των δύο ομάδων:

Βόλος: Κόβατς, Άλχο, Κίτσος, Μεταξάς, Μπερτόλιο, Καραγιάννης και Ασενούν.

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Ράφα, Κιουλεράκης, Τσιγγάρας, Σβαμπ, Αντόνιο, Ρικάρντο, Αντρίγια και Τζίμας.
  • Το ζέσταμα των δύο ομάδων βρίσκεται σε εξέλιξη.
  • Διαιτητής: Κατσικογιάννης Αλέξανδρος, Βοηθοί: Νικολακάκης, Κόλλιας, τέταρτος: Τζήλος, VAR: Ζαμπαλάς και Κωνσταντίνου.
  • Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Βόλος: Κόστιτς, Μύγας, Ράσιτς, Καλογερόπουλος, Λούνα, Τσοκάνης, Σιέλης, Μπαριέντος, Γκλάβτσιτς, Ντέλετιτς και Μωραΐτης.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Μπάμπα, Μιχαηλίδης, Κεντζιόρα, Σάστρε, Οζντόεφ, Μεϊτέ, Τάισον, Μουργκ, Ντεσπόντοφ και Τόμας.
  • Στην παρέα μας θα βρίσκεται και ο Μάνος Τσαλγατίδης.
  • Σέντρα στις 16:00, τηλεοπτική μετάδοση από το Cosmote Sport 1 HD.
  • Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον Βόλο και τον ΠΑΟΚ στο Πανθεσσαλικό, για τη 19η αγωνιστική της Stoiximan Super League.