Σκόραρε μετά από 543 λεπτά αφλογιστίας στο Champions League ο Χάαλαντ! (vid)

Έρλινγκ Χάαλαντ

©Intime

Κώστας Τσιακλής • 09:57 - 26.10.2023 / Ανανεώθηκε: 12:28 - 14.08.2024

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ βρήκε... επιτέλους τον δρόμο προς τα δίχτυα στο Champions League.

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ βρήκε δύο φορές δίχτυα στο ματς κόντρα στη Γιούνγκ Μπόις και έβαλε τέλος σε ένα αρνητικό σερί που «έτρεχε» στο Champions League

Η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε νικηφόρα από την Ελβετία αφού επικράτησε με 1-3 της Γιούνγκ Μπόις. Με τη νίκη της, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα έκανε το 3/3 και βρίσκεται μόνη πρώτη στην κορυφή του 7ου ομίλου με εννέα βαθμούς. Αν η Σίτι νικήσει την ελβετική ομάδα και την επόμενη αγωνιστική τότε θα εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρόκριση στα νοκ-άουτ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «σίτιζεν» ήταν ο Έρλινγκ Χάαλαντ που σημείωσε τα δύο από τα τρία γκολ της ομάδας του. Ο Νορβηγός επιθετικός ευστόχησε σε πέναλτι στο 67' ενώ περίπου 20 λεπτά αργότερα σκόραρε και με πλασέ με το κακό του πόδι. Τα δύο αυτά τέρματα ήταν αρκετά ώστε να σπάσει ένα αρνητικό σερί που «έτρεχε» στη διοργάνωση του Champions League

Ο Χάαλαντ δεν είχε σκοράρει σε πέντε συνεχόμενα παιχνίδια της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης και συγκεκριμένα έμεινε «άσφαιρος» για 543 λεπτά. Το τελευταίο του γκολ στο Champions League ήταν στο 57' της ρεβάνς με τη Μπάγερν Μονάχου στη Γερμανία στις 19 Απριλίου.

Τα παιχνίδια που δεν σκόραρε ο Χάαλαντ:

Ρεάλ Μαδρίτης 1-1 Μάντσεστερ Σίτι (ημιτελικός σεζόν 2022-2023)

Μάντσεστερ Σίτι 4-0 Ρεάλ Μαδρίτης (ημιτελικός σεζόν 2022-2023)

Μάντσεστερ Σίτι 1-0 Ίντερ (τελικός σεζόν 2022-2023)

Μάντσεστερ Σίτι 3-1 Ερυθρός Αστέρας (1η αγωνιστική των ομίλων της σεζόν 2023-2024)

Λειψία 1-3 Μάντσεστερ Σίτι (2η αγωνιστική των ομίλων της σεζόν 2023-2024)

37 γκολ σε 33 συμμετοχές και κυνηγάει το ρεκόρ του Εμπαπέ

Μπορεί να μην σκόραρε για αρκετό χρονικό διάστημα όμως ο Χάαλαντ είναι σε τροχιά να σπάσει ακόμα ένα ρεκόρ. Ο Νορβηγός μετράει 37 γκολ σε 33 συμμετοχές στη διοργάνωση και θέλει να γίνει ο παίκτης με τα περισσότερα τέρματα σε ηλικία κάτω των 24 ετών. Το συγκεκριμένο ρεκόρ κατέχει ο σταρ της Παρί Σεν Ζερμέν, Κιλιάν Εμπαπέ, που πέτυχε 40 γκολ σε αυτό το διάστημα.

Ο Χάαλαντ έχει στη διάθεση του όλη τη σεζόν αφού θα κλείσει τα 24 του τον επόμενο Ιούλιο.