Η Μαρσέιγ έκανε σπουδαία ανατροπή και παρέμεινε ζωντανή στο κυνήγι της... Παρί

Πανηγυρισμοί παικτών Μαρσέιγ

© getty

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 00:09 - 01.05.2023 / Ανανεώθηκε: 16:42 - 14.08.2024

Η Μαρσέιγ έδειξε χαρακτήρα, έκανε την ανατροπή κόντρα στην Οσέρ (2-1) και μείωσε την απόσταση από την πρωτοπόρο Παρί.

Η Μαρσέιγ πήρε σπουδαία νίκη με ανατροπή κόντρα στην Οσέρ (2-1), στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της Ligue 1. Αν και έμεινε πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος, χάρη σε ένα τρομερό δίλεπτο ξέσπασμα που βρήκε ισάριθμα γκολ, έκανε τη μεγάλη ανατροπή κι έφτασε τους 70 πόντους, στο -5 από την κορυφή.

Η ομάδα του Ιγκόρ Τούντορ θέλησε να εκμεταλλευτεί την γκέλα της Παρί λίγες ώρες πριν κι έδειξε αποφασισμένη να μείνει ζωντανή στο κυνήγι του τίτλου. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο ματς από το πρώτο λεπτό κι έψαχναν το γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα. Στο 33ο λεπτό και κόντρα στη ροή του αγώνα, η Οσέρ άνοιξε το σκορ με τον Τουρέ, ο οποίος με ένα εντυπωσιακό σουτ εκτός περιοχής δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Λόπες.

Στο δεύτερο μέρος, οι «Μασσαλοί» αντέδρασαν κι έδειξαν σφυγμό σε ένα δίλεπτο. Συγκεκριμένα, στο 75ο λεπτό ο Ουντέρ έφερε το ματς στα ίσα με ένα δυνατό σουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Αλέξις Σάντσεζ λύτρωσε την ομάδα του με ένα ιδανικό τελείωμα μέσα από την περιοχή.

Με αυτήν την ανατροπή, η Μαρσέιγ ανέβηκε στο +4 από τη Λανς, ενώ η Οσέρ παρέμεινε στη 14η θέση με 33 πόντους.