Με υπογραφή Εμπολό η πρώτη νίκη της Ελβετίας στο Κατάρ

Ανδρέας Σερεβέτας • 14:49 - 24.11.2022 / Ανανεώθηκε: 16:02 - 21.04.2023

Η Ελβετία επικράτησε με σκορ 1-0 του Καμερούν με λυτρωτή τον Εμπολό που έγραψε ιστορία. Αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι ο Ενκουλού του Άρη. Ο Κούντε του Ολυμπιακού παρέμεινε στον πάγκο.

Ο Μπρίλ Εμπολό έκρινε την αναμέτρηση του 7ου ομίλου ανάμεσα στην Ελβετία και το Καμερούν. Ο ποδοσφαιριστής της Μονακό σημείωσε το μοναδικό γκολ του ματς στο 48ο λεπτό αλλά δεν το πανηγύρισε. Ο 25χρονος επιθετικός κατάγεται από την Γιαουντέ, την πρωτεύουσα του Καμερούν. Έγινε ο πρώτος παίκτης που σκόραρε σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου κόντρα στην εθνική ομάδα της χώρας που γεννήθηκε!

Η Ελβετία μπήκε στον αγώνα με στόχο να ελέγξει το ρυθμό. Το Καμερούν της έδωσε χώρο και προσπάθησε να πετύχει γκολ με αντεπιθέσεις. Στην πρώτη, στο 10ο λεπτό, ο Εμπεμπό κινήθηκε στην αριστερή πλευρά και απείλησε με σουτ τον Ζόμερ. Ο τερματοφύλακας της Ελβετίας απέκρουσε την μπάλα αλλά την έστρωσε στον Εκαμπί που προσπάθησε να σκοράρει με τον ίδιο τρόπο αλλά την έστειλε πάνω από την εστία.

Η Ελβετία έκανε αισθητή την παρουσία της με το μακρινό σουτ του αρχηγού της Τσάκα στο 12ο λεπτό. Στο 35’ ο Βίντμερ πρόλαβε την τελευταία στιγμή να σταματήσει τον Εκαμπί. Μετά από πέντε λεπτά ο Ελβέντι προσπάθησε με κεφαλιά να ανοίξει το σκορ αλλά δεν βρήκε το στόχο.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Ακάντζι έκανε ανενόχλητος την κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή των αντιπάλων αλλά απέτυχε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Οι Ελβετοί πήραν το προβάδισμα στο ματς στο 48ο λεπτό. Ο Σακίρι έκανε την παράλληλη πάσα από τη δεξιά πλευρά και ο Εμπολό «εκτέλεσε» με άψογο πλασέ τον Ονάνα για το 1-0.

Στο 57’ ο Τσούπο Μοτίνγκ πέρασε όποιον αντίπαλο βρήκε μπροστά του από την δεξιά πλευρά. Μπήκε μέσα στην περιοχή, κινούμενος οριακά δίπλα από την τελική γραμμή. Ο Ζόμερ έκλεισε έγκαιρα τη γωνία του και διατήρησε το 1-0.

Στο 66’ η Ελβετία άγγιξε το δεύτερο γκολ. Η φάση θύμισε την αντίστοιχη του πρώτου. Με τη διαφορά ότι το σουτ έκανε ο Βάργκας. Όμως ο Ονάνα ενήργησε σωτήρια, διατηρώντας ακέραιες τις ελπίδες της ομάδας του για την ισοφάριση.

Στο 89ο λεπτό ο τερματοφύλακας του Καμερούν αντέδρασε πάλι σωστά σε δυνατό σουτ από απόσταση του Τσάκα. Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σεφέροβιτς βρέθηκε σε καλή θέση για το 2-0 αλλά ο Καστελέτο πρόλαβε να επέμβει και να στείλει την μπάλα κόρνερ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Οι Ελβετοί είχαν τις λύσεις στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στις καλές επιθετικές προσπάθειες των αντιπάλων. Το γρήγορο γκολ που πέτυχαν στην αρχή της επανάληψης έκαμψε το ηθικό των παικτών του Καμερούν, γέρνοντας σε καθοριστικό βαθμό την πλάστιγγα υπέρ των νικητών.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Οι 65 πάσες του Ελβέντι. Ο στόπερ της Ελβετίας δεν σταματούσε μόνο τις επιθέσεις του Καμερούν αλλά συμμετείχε αρκετά στο οργανωτικό κομμάτι του παιχνιδιού της Ελβετίας. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο.

MVP: Ο Εμπολό. Σημείωσε το γκολ της νίκης και έδειξε σεβασμό στη χώρα που γεννήθηκε, αποφεύγοντας να πανηγυρίσει.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ:

Ελβετία (Μουράτ Γιακίν, 4-2-3-1): Ζόμερ, Βίντμερ, Ακάντζι, Ελβέντι, Ροντρίγκεζ (90' Κομέρ), Φρόιλερ, Τζάκα, Σακίρι (72' Οκάφορ), Σόου (72' Φράι), Βάργκας (81' Ρίντερ), Εμπολό (72' Σεφέροβιτς).

Καμερούν (Ριγκομπέρ Σονγκ, 4-3-3): Ονάνα, Φαΐ, Καστελέτο, Ενκουλού, Τολό, Ουμ Γκουέ, Χόνγκλα (68' Οντούα), Ανγκισά, Εμπεμό (81' Ενγκαμαλό), Τσούπο-Μοτίνγκ (74' Αμπουμπακάρ), Τοκό Εκαμπί (74' Ενκουντού).