Με... εντολή Κασεμίρο στους «16» η Βραζιλία

Κασεμίρο/ © twitter

Βασίλης Πολυχρονόπουλος 19:55 - 28.11.2022 / Ανανεώθηκε: 21:35 - 28.11.2022

Με ένα ασύλληπτο γκολ του Κασεμίρο, η Βραζιλία επικράτησε της Ελβετίας με 1-0 και σφράγισε την πρόκριση στους «16» του Μουντιάλ.

Η Βραζιλία τα βρήκε... σκούρα κόντρα στην αξιόμαχη Ελβετία, όμως ο λυτρωτής Κασεμίρο έδωσε τη λύση με ένα φαντασμαγορικό γκολ και η Σελεσάο πανηγύρισε τη νίκη με 1-0, εξασφαλίζοντας έτσι την παρουσία της στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ.

Οι Βραζιλιάνοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο και, όμως δυσκολευόντουσαν να γίνουν απειλητικοί. Είχαν κάποιες καλές στιγμές με Βινίσιους και Ριτσάρλισον, όμως δεν αξιοποιήθηκαν, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα χωρίς σκορ.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε πολύ στο δεύτερο ημίχρονο, με την ομάδα του Τίτε να πιέζει όλο και πιο πολύ όσο κυλούσε ο χρόνος. Μάλιστα, στο 65ο λεπτό βρήκε δίχτυα με τον Βινίσιους, όμως ο Ριτσάρλισον ήταν εκτεθειμένος στην αρχή της φάσης και το γκολ ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ.

Και αφού το γκολ του Βινίσιους δεν μέτρησε και ο Νεϊμάρ ήταν απών, αποφάσισε να βγει μπροστά ο Κασεμίρο, ο οποίος μετά από τσίμπημα του Ροντρίγκο, εξαπέλυσε ένα ασύλληπτο σουτ, στο οποίο δεν γινόταν να έχει απάντηση ο Ζόμερ και διαμόρφωσε το τελικό 1-0.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Τίτε): Άλισον, Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Σάντρο (86’ Τέλες), Μιλιτάο, Κασεμίρο, Φρεντ (58’ Γκιμαράες), Πακετά (46’ Ροδρίγο), Ραφίνια (73’ Ζεσούς), Βινίσιους, Ριτσάρλισον (73’ Άντονι).

ΕΛΒΕΤΙΑ (Μουράτ Γιακίν): Ζόμερ, Βιντμέρ (86’ Φράι), Ελβέντι, Ακάντζι, Ροντρίγκες, Φρόιλερ, Σο (76’ Αεμπίσερ), Ρίντερ (59’ Φερνάντες), Τζάκα, Εμπολό (76’ Σεφέροβιτς), Βάργκας (59’ Στέφεν).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η φάση του 83ου λεπτού, όπου ο Κασεμίρο «εκτέλεσε» τον Ζόμερ με μια... οβίδα και έδωσε το προβάδισμα στην εθνική ομάδα της πατρίδας του, ήταν αυτή που χάρισε το «τρίποντο» στη Βραζιλία.

MVP: Δεν θα μπορούσε να είναι άλλος από τον Κασεμίρο, ο οποίος με ένα απίστευτο γκολ έστειλε τη Σελεσάο στη φάση των «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Με αυτή τη νίκη η Βραζιλία πέτυχε μία ιστορική επίδοση, καθώς έμεινε αήττητη στη φάση των ομίλων του Μουντιάλ για 17ο ματς και πρόκειται για ρεκόρ στην ιστορία της διοργάνωσης.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ: Την τρίτη και τελευταία αγωνιστική η Βραζιλία θα αντιμετωπίσει το Καμερούν (2/12, 21:00), ενώ η Ελβετία θα κοντραριστεί με τη Σερβία (2/12, 21:00) και θα θέλει να μη χάσει η ίδια και να μην ηττηθεί η Σελεσάο, προκειμένου να προκριθεί.