Μέσι και Άλβαρες διέλυσαν την Κροατία, η Αργεντινή στον τελικό του Μουντιάλ 2022

Οι πανηγυρισμοί των παικτών της Αργεντινής / © Intime

Βασίλης Πολυχρονόπουλος 22:58 - 13.12.2022 / Ανανεώθηκε: 23:40 - 13.12.2022

Η Αργεντινή πανηγύρισε μια εμφατική νίκη επί της Κροατίας (3-0) και εξασφάλισε την παρουσία της στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ. Πρωταγωνιστές οι Μέσι και Άλβαρες, που πέτυχαν τα τρια γκολ της Αλμπισελέστε.

Μέσι και Άλβαρες έδωσαν το... χρυσό εισιτήριο στην Αργεντινή! Ο μεσοεπιθετικός της Παρί Σεν Ζερμέν σκόραρε για τρίτο σερί παιχνίδι, ο Άλβαρες βρήκε δίχτυα δις και η Αλμπισελέστε επικράτησε 3-0 της «χρβάτκσα» και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό του φετινού Μουντιάλ.

Πλέον, η ομάδα του Λιονέλ Σκαλόνι περιμένει να δει με ποιον θα «κονταροχτυπηθεί» για το βαρύτιμο τρόπαιο την ερχόμενη Κυριακή (18/12, 17:00), κάτι το οποίο θα κριθεί από την αυριανή αναμέτρηση ανάμεσα σε Γαλλία και Μαρόκο.

Αμφότερες οι ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, όμως και πολύ προσεκτικά, δίχως να έχουν τη διάθεση να πάρουν ρίσκα. Μάλιστα, οι Αργεντινοί στην αρχή είχαν δώσει την μπάλα στους Κροάτες, θέλοντας να τους βγάλουν από το... καβούκι τους.

Κάτι το οποίο το κατάφεραν και στη συνέχεια το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο, αρχής γενομένης από το 32ο λεπτό, όπου κέρδισαν πέναλτι, όταν ο Άλβαρες έφυγε στην πλάτη της άμυνας και «γκρεμίστηκε» αντικανονικά από τον Λιβάκοβιτς. Ο Μέσι ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε για το 1-0.

Η «χρβάτσκα» μετά το γκολ που δέχτηκε έμοιαζε... ζαλισμένη, ενώ η Αλμπισελέστε είχε πλέον την ψυχολογία με το μέρος της. Και αξιοποίησε το μομέντουμ με τον καλύτερο τρόπο, αφού στο 39ο λεπτό πέτυχε και δεύτερο γκολ, με τον Άλβαρες να κάνει κούρσα 60 μέτρων στην αντεπίθεση, να παίρνει τρεις κόντρες και να σκοράρει με κοντινό πλασέ για το 2-0, το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Η Αργεντινή μπήκε με τη φόρα του πρώτου μέρους και στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας μια μεγάλη ευκαιρία στο 58ο λεπτό για τρίτο γκολ, με τον Λιονέλ Μέσι να εξαπολύει ένα σουτ μέσα από την περιοχή, όμως ο Λιβάκοβιτς του είπε όχι.

Οι Κροάτες είχαν την ευκαιρία τους στο 62ο λεπτό να μειώσουν, δεν την αξιοοποίησαν όμως και έπειτα από 7 λεπτά η ομάδα του Λιονέλ Σκαλόνι έκανε το 3-0. Ο Λιονέλ Μέσι μετά από μια εκπληκτική ατομική ενέργεια «σέρβιρε» στον Άλβαρες κι εκείνος πλάσαρε σε κενή εστία για το... τρίτο και φαρμακερό.

Μέχρι και το τελικό σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι στο παιχνίδι, με την Κροατία να μην μπορεί να βγάλει αντίδραση και την Αργεντινή να κάνει διαχείριση και να φτάνει σε μια τεράστια νίκη.

Αργεντινή (Λιονέλ Σκαλόνι): Εμιλιάνο Μαρτίνες, Μολίνα (86’ Φόιθ), Ρομέρο, Οταμέντι, Ταλιάφικο, Παρέδες, Έντσο Φερνάντες, Ντε Πολ (74’ Παλάσιος), Μακ Άλιστερ (86’ Κορέα), Μέσι, Άλβαρες (74’ Ντιμπάλα).

Κροατία (Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Λόβρεν, Γκβάρντιολ, Σόσα (46’ Όρσιτς), Γιουράνοβιτς, Μπρόζοβιτς (50’ Πέτκοβιτς), Μόντριτς (81’ Μάιερ), Κόβατσιτς, Κράμαριτς (72’ Λιβάγια), Πέρισιτς, Πάσαλιτς (46’ Βλάσιτς).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Τα δύο γκολ των Μέσι (34') και Άλαβρες (39') μέσα σε ένα 5λεπτο, ήταν αυτά που έβαλαν ταφόπλακα στις ελπίδες της Κροατίας.

MVP: Ο Λιονέλ Μέσι πραγματοποίησε για ακόμη μια φορά σπουδαία εμφάνιση, όμως ο Χουλιάν Άλβαρες είχε συμμετοχή και στα τρία γκολ της ομάδας του και αυτό δεν μπορεί να περάσει απαρατήρητο. Συγκεκριμένα, ο άσος της Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε το πέναλτι, απ' όπου προήλθε το πρώτο τέρμα, και έβαλε τα άλλα δύο γκολ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Ο Χουλιάν Άλβαρες έγινε ο νεότερος παίκτης που σκοράρει δύο γκολ σε ημιτελικό Μουντιάλ μετά τον Πελέ το 1958.

Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΓΩΝΑΣ: Και τώρα... τελικός! Η Αργεντινή περιμένει τον νικητή του ζευγαριού Γαλλία - Μαρόκο, για να μάθει με ποια από τις δύο ομάδες θα κοντραριστεί για την κούπα.