«Τριάρα» της Σίτι στην Άστον Βίλα και... προειδοποίηση για την Άρσεναλ (3-1)

Sportal newsroom 20:27 - 12.02.2023 / Ανανεώθηκε: 10:00 - 20.08.2024

Μέσα σε ένα ημίχρονο η Μάντσεστερ Σίτι «καθάρισε» την Άστον Βίλα (3-1) και έστειλε ηχηρό μήνυμα στην Άρσεναλ ενόψει του επερχόμενου ντέρμπι πρωτιάς (15/2).

Mία απίθανη Μάντσεστερ Σίτι έστειλε... ηχηρό μήνυμα στην Άρσεναλ, επικρατώντας με 3-1 της Άστον Βίλα στην έδρα της. Οι παίκτες του Γκουαρδιόλα «καθάρισαν» σε ένα ημίχρονο και προειδοποίησαν τους «κανονιέρηδες», τους οποίους αντιμετωπίζουν την ερχόμενη Τετάρτη (15/2) με φόντο τη πρώτη θέση.

Οι γηπεδούχοι έκαναν εύκολη τη βραδιά τους με το «καλημέρα», αφού ο Ροντρίγκο μόλις στο τέταρτο λεπτό έκανε το 1-0. Ακολούθησε ο Γκιντογκάν στο 39ο λεπτό, ο οποίος υποδέχτηκε την μπαλιά του Χάαλαντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Στη συνέχεια η Σίτι έφτασε και σε τρίτο τέρμα με την εύστοχη εκτέλεση του Μαχρέζ (45+1), αφού λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα ο Γκρίλις κέρδισε ένα αμφισβητούμενο πέναλτι. Το μόνο που κατάφερε η φιλοξενούμενη ήταν να μειώσει με τον Όλι Γουάτκινς, ο οποίος με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.