Ο Χάαλαντ αμφίβολος για το ντέρμπι της Τετάρτης με την Άρσεναλ

Μάντσεστερ Σίτι

© Naomi Baker/Getty Images

Sportal newsroom 10:28 - 13.02.2023 / Ανανεώθηκε: 09:59 - 20.08.2024

Ο Νορβηγός επιθετικός αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο του αγώνα των «πολιτών» με την Άστον Βίλα, λόγω ενοχλήσεων στον μηρό.

Μετά από κάποιες ημέρες… πανικού, οι οποίες ακολούθησαν την ανακοίνωση της Premier League για τις πιθανές οικονομικές παραβάσεις της Μάντσεστερ Σίτι, ο Πεπ Γκουαρδιόλα βρήκε τον τρόπο ώστε οι παίκτες του να εμφανιστούν απόλυτα συγκεντρωμένοι στον αγώνα με την Άστον Βίλα.

Ως αποτέλεσμα, οι «πολίτες» στο πρώτο ημίχρονο πραγματοποίησαν μια από τις καλύτερες φετινές εμφανίσεις τους και σκοράροντας τρεις φορές σε αυτό το διάστημα στην ουσία «καθάρισαν» το ματς (3-1). Το κακό για τον Γκουαρντιόλα είναι πως προέκυψε και ένα πρόβλημα από την Κυριακάτικη αναμέτρηση, μιας και ο Έρλινγκ Χάαλαντ αντικαταστάθηκε στην ανάπαυλα, λόγω ενοχλήσεων στον μηρό του δεξιού του ποδιού.

Ενδεχομένως το πρόβλημα να μην αποδειχθεί σημαντικό ώστε να τον κρατήσει για σημαντικό διάστημα εκτός δράσης, ωστόσο θέτει σε αμφιβολία τη συμμετοχή στο μεγάλο παιχνίδι της Τετάρτης, στην έδρα της πρωτοπόρου Άρσεναλ.

Σε δηλώσεις του μετά το φινάλε του αγώνα με την Άστον Βίλα, ο Γκουαρδιόλα ανέφερε πως «άκουσε τους γιατρούς» και προτίμησε να αντικαταστήσει τον Νορβηγό επιθετικό κυρίως για προληπτικούς λόγους, ωστόσο τόνισε πως αν δεν είναι 100% έτοιμος δεν θα ρισκάρει την παρουσία του στο «Emirates».

Φυσικά, πιθανή απώλεια του Χάαλαντ θα είναι μεγάλο πλήγμα για τη Σίτι ενόψει του σπουδαίου αγώνα που έχει μπροστά της. Με τη νίκη επί της Βίλα, οι πρωταθλητές Αγγλίας μείωσαν την απόσταση από την Άρσεναλ στους τρεις πόντους (σ.σ: οι Λονδρέζοι έχουν αγώνα λιγότερο) και σε περίπτωση που επικρατήσουν την Τετάρτη θα μπορέσουν μετά από πάρα πολύ καιρό να βρεθούν στην κορυφή.