Αντέδρασε ο ΟΦΗ και με εξαιρετικό Τοράλ πέρασε από τη Νίκαια

Βασίλης Πολυχρονόπουλος 18:03 - 26.02.2023 / Ανανεώθηκε: 09:43 - 20.08.2024

Ο ΟΦΗ πανηγύρισε τη νίκη επί του Ιωνικού με 2-0 μέσα στη Νεάπολη, με τον Γιόν Τοράλ να «καθαρίζει» μόνος του, σκοράροντας δις.

Έστησε πάρτι στη Νίκαια ο Γιόν Τοράλ και χάρισε τη νίκη στον ΟΦΗ! Οι Κρητικοί έβγαλαν αντίδραση μετά την ήττα από τον Άρη στο Ηράκλειο και επικράτησαν 2-0 του Ιωνικού χάρη στα δύο γκολ του 28χρονου άσου.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Βάλντας Νταμπράουσκας ανέβηκε στην 9η θέση της βαθμολογίας της Super League, έχοντας πλέον 26 βαθμούς, ενώ οι Νικαιώτες έμειναν στην 12η θέση με 15 βαθμούς.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν αναγνωριστικά, με την πρώτη καλή στιγμή να έρχεται από τους Νικαιώτες στο 16ο λεπτό, όταν ο Βαλεριάνος βρήκε τον Μάντζη κι εκείνος απείλησε με κεφαλιά, ενώ έπειτα από τέσσερα λεπτά ο Μπουενά δεν κατάφερε να κάνει επαφή με την μπάλα από πολύ πλεονεκτική θέση.

Στην τρίτη τους καλή στιγμή στο 26' οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με ένα απίθανο ψαλιδάκι του Μάντζη, όμως έπειτα από χρήση VAR το φοβερό τέρμα του Έλληνα επιθετικού ακυρώθηκε, καθώς είχε προηγηθεί οφσάιντ.

Στη συνέχεια οι Κρητικοί ανέβασαν στροφές και απείλησαν με ένα σουτ του Μπαλογιάννη στο 31', ενώ λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου είχαν δοκάρι με τον Μπάκιτς.

Με την έναρξη της επανάληψης, στο 50', η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου κέρδισε πέναλτι, όταν ο Βούρος ανέτρεψε τον Φαντιγκά. Μάλιστα, ο Τάσος Παπαπέτρου έδειξε και κόκκινη κάρτα στον 27χρονο αμυντικό, όμως μετά τη βοήθεια του VAR ο Έλληνας ρέφερι πήρε πίσω τόσο το πέναλτι όσο και την κόκκινη.

Η ανωτερότητα των γηπεδούχων συνεχίστηκε, με τους Μύγα και Μπουενά να χάνουν τεράστια ευκαιρία στο 58ο λεπτό, αλλά και στο 77' ο Μάνος δεν κατάφερε να σκοράρει από θέση τετ α τετ.

Η μπάλα και ο Γιόν Τοράλ τιμώρησαν τον Ιωνικό, με τον Ισπανό άσο να κερδίζει πέναλτι στο 80' και να ευστοχεί στην εκτέλεση του για το 1-0 του ΟΦΗ, ενώ στο 90+2' «χτύπησε» ξανά ο ίδιος, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 μετά από λάθος του Λοβέρα.

Ιωνικός: Χουτεσιώτης, Μπουενά (84’ Μασάς), Τσιγκρίνσκι, Ρομαό, Μύγας, Βαλεριάνος, Κάνιας (84’ Κάνιας), Σάκιτς, Φαντιγκά, Σεμπά (93' Σεμπά), Μάντζης (67’ Μάντζης).

ΟΦΗ: Μανδάς, Βούρος, Πασαλίδης, Διαμαντής, Τσιλιανίδης (85’ Μαρινάκης), Μπαλογιάννης, Περέα, Ντιουσέ, Μπάκιτς, Τοράλ (95' Γκρόνινγκ) , Ντίκο (84’ Μοσκέρα).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η αστοχία του Ιωνικού και το εκρηκτικό δεκάλεπτο του Γιόν Τοράλ ήταν αυτά που έκριναν την αναμέτρηση των δύο ομάδων.

MVP: Δεν θα μπορούσε να είναι άλλος από τον Γιόν Τοράλ, ο οποίος με δύο δικά του γκολ χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.