© Sportal

LIVE ΠΑΟΚ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 19:30 - 23.04.2023 / Ανανεώθηκε: 16:54 - 14.08.2024

Παρακολουθήστε μέσω του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης μεταξύ του ΠΑΟΚ και του Παναθηναϊκού για την πέμπτη αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League. Σε σχόλιο του Μάνου Τσαλγατίδη και του Μπάμπη Τσιμπίδα.

Μπάμπης Τσιμπίδας: Ο Παναθηναϊκός πήρε περισσότερα απ’ ότι άξιζε στην Τούμπα, αλλά για να στεφθείς πρωταθλητής, θέλεις και τύχη. Τύχη που δεν είχε στους προημιτελικούς του Κυπέλλου! Αυτό το τρίποντο ίσως αλλάξει την οικονομία της συζήτησης.

• Ο Παναθηναϊκός πήρε σπουδαίο διπλό τίτλου χάρη στο γκολ του Ιωαννίδη με πέναλτι στο 90΄ (1-2) κι έφτασε τους 72 πόντους, όντας στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.
  • Λήξη στο ματς (1-2).
  • Δραματικά τα τελευταία λεπτά. Όλος ο ΠΑΟΚ είναι μπροστά.
  • Ο Σίμπερτ παίρνει πίσω την απόφαση μετά από εξέταση του VAR, καθώς ο Τόμας βρισκόταν σε θέση οφσάιντ.
  • Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ στο 90+6.
  • Οκτώ θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό με τον Ιωαννίδη στο 90ο λεπτό. Ο Έλληνας φορ ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι κι έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του (1-2).
  • Ο Σίμπερτ μετά από εξέταση του VAR, δίνει την παράβαση για πάτημα του Ζίβκοβιτς στον Ιωαννίδη.
  • Πέναλτι για τον Παναθηναϊκό στο 89΄.

Μπάμπης Τσιμπίδας: Το γκολ του Αουγκούστο και η ισοφάριση είναι δίκαιη και φυσιολογική εξέλιξη της μαζικής άμυνας που έπαιζε ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο ημίχρονο. Δεν γίνεται να πάρεις έτσι το διπλό.

• ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ με τον Αουγκούστο στο 85ο λεπτό. Ο Τόμας «χώθηκε» στην αντίπαλη άμυνα και στη συνέχεια η μπάλα στρώθηκε στον Βραζιλιάνο, ο οποίος με ένα δυνατό σουτ έφερε το ματς στα ίσα (1-1).

Μπάμπης Τσιμπίδας: Πρέπει να βρει τρόπο να κρατήσει μπάλα ο Παναθηναϊκός, γιατί μόνο με μαζική άμυνα, δεν βγαίνει το παιχνίδι. Δεν ξέρω ποιες επιλογές επεξεργάζεται ο Ιβάν από τον πάγκο, αλλά πρέπει να παρέμβει γρήγορα.

• Οι «ασπρόμαυροι» έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως δεν έχουν μετουσιώσει σε γκολ καμία από τις ευκαιρίες τους.
  • Ο Σβαμπ σέντραρε από τα δεξιά για τον Τάισον στο 71΄, με τον Βραζιλιάνο να κερδίζει την κεφαλιά αλλά να μην απειλεί τον Μπρινιόλι.

Μπάμπης Τσιμπίδας: Ο Παναθηναϊκός έχει πάθει… τρικυμία στην ανασταλτική λειτουργία. Ο «άξονας» έχει καταρρεύσει και η άμυνα δέχεται μεγάλη πίεση, με πολλούς μεσοεπιθετικούς του ΠΑΟΚ να προωθούνται ανενόχλητοι.

• Ο Ράφα Σοάρες έκανε το γύρισμα από τα αριστερά για τον Ζίβκοβιτς στο 67΄, με τον Σέρβο να πλασάρει άστοχα.
  • Ο Βιεϊρίνια έκανε την φαρμακερή σέντρα από τα δεξιά στο 63ο λεπτό, όμως ο Μπρινιόλι έκανε την παρέμβαση τελευταία στιγμή κι έδιωξε τον κίνδυνο για την ομάδα του.
  • Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου πιέζει ασφυκτικά στα τελευταία λεπτά, όμως η άμυνα των φιλοξενούμενων δεν έχει δώσει πολλά περιθώρια.
  • Ο Ζίβκοβιτς συνδυάστηκε εξαιρετικά με τον Ολιβέιρα, όμως το σουτ του Σέρβου ήταν αρκετά αδύναμο στο 55΄.
  • Ο ρυθμός του αγώνα σε αυτό το πρώτο δεκάλεπτο έχει ανέβει αισθητά.

Μπάμπης Τσιμπίδας: Κάπου εδώ, καταλαβαίνουμε τη χρησιμότητα του να υπάρχει ξένος διαιτητής στο VAR. Ο Μανούχος την έκανε τη δουλειά του και δεν ειδοποίησε τον Ζίλμπέρτ για το χέρι και την υπόδειξη του πέναλτι. Άλλη μία σοβαρή αλλοίωση που υφίσταται ο Παναθηναϊκός στην Τούμπα τα τελευταία χρόνια.

• Οι παίκτες του Παναθηναϊκού ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Κάργα, όμως ο Μανούχος δεν κάλεσε τον Σίμπερτ να εξετάσει τη φάση.
  • Πρώτη μεγάλη φάση για τους πράσινους στο δεύτερο 45λεπτο ξανά με τον Σπόραρ, ο οποίος βρέθηκε σε θέση τετ α τετ και πλάσαρε αδύναμα.
  • Έναρξη στο δεύτερο μέρος.
  • Ο Παναθηναϊκός πάει στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα, χάρη στο απίθανο γκολ του Μπερνάρ από το 38΄.

Μπάμπης Τσιμπίδας: Ο Μπερνάρ είχε τη σωστή εκτέλεση, που δεν είχε ο Σπόραρ. Ο Παλάσιος πρέπει να μπει στην εξίσωση, λογικά θα δούμε και τον Ιωαννίδη στο δεύτερο ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ δεν έχει σταθερότητα στην άμυνα, ο Παναθηναϊκός πρέπει να ψάξει το δεύτερο γκολ γιατί σίγουρα θα πιεστεί από τον ΠΑΟΚ.

• Λήξη στο πρώτο μέρος (0-1).

Μάνος Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ είναι πίσω στο σκορ από το πουθενά. Σε ένα ματς που το ήλεγχε μια απίστευτη φάση τον έφερε να κυνηγά το σκορ.

• Ο «Δικέφαλος» προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα, όμως το 0-1 παραμένει.
  • ΔΟΚΑΡΙ για τον ΠΑΟΚ με τον Αουγκούστο στο 44΄. Ο «Ντέλιας» έστρωσε στον Βραζιλιάνο χαφ, ο οποίος δοκίμασε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, όμως στάθηκε άτυχος καθώς η μπάλα κατέληξε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Μπρινιόλι.
  • ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό με τον Μπερνάρ στο 38ο λεπτό (0-1). Ο Χουάνκαρ έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Βραζιλιάνος με ένα τρομερό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κοτάρσκι, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.

Μπάμπης Τσιμπίδας: Ο Σπόραρ είναι απογοητευτικός απόψε. Εκτός από το ανεπανάληπτο χαμένο τετ-α-τετ στο 11’, ο Σλοβένος βρέθηκε δύο φορές σε θέση βολής και τις σπατάλησε, λειτουργώντας επιπόλαια. Ο Παναθηναϊκός δεν θα έχει πολλές ευκαιρίες, απαγορεύεται να ξοδέψει και τις υπόλοιπες.

• Εξαιρετική ενέργεια από τον Τάισον στο 36ο λεπτό. Ο Βραζιλιάνος εξτρέμ έκανε την κούρσα, όμως από καλή θέση εκτέλεσε αρκετά άστοχα.
  • Μέχρι στιγμής το ματς είναι αμφίρροπο και χωρίς πολλές ευκαιρίες. Οι δύο ομάδες έχουν τις στιγμές τους, αλλά το 0-0 παραμένει στο 35ο λεπτό.
  • Ο ΠΑΟΚ παίζει πολύ από τα αριστερά με τον Κωνσταντέλια, όμως μέχρι στιγμής ο νεαρός άσος δεν έχει βρει αρκετούς χώρους για να δημιουργήσει κίνδυνο.
  • Ο Σπόραρ υποδέχτηκε την μπάλα από την κάθετη του Μπερνάρ και πάλι, όμως ο Ίνγκασον έκοψε το σουτ του Σλοβένου την τελευταία στιγμή στο 25΄.

Μπάμπης Τσιμπίδας: Οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς δεν έχουν ασφάλεια στις επιλογές τους. Η συγκέντρωση που είχαν στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, δεν έχουν την ανάλογη μέχρι στιγμής.

• Ο Ρούμπεν έκανε το λάθος, όμως ο Τάισον δεν το εκμεταλλεύτηκε στο 21ο λεπτό, καθώς το σουτ του ήταν αρκετά αδύναμο.

Μπάμπης Τσιμπίδας: Μεγάλη ευκαιρία ο Σπόραρ, μεγάλη ευκαιρία ο Ζίβκοβιτς. Έτσι θα πάει το παιχνίδι… Στη φάση θα κριθεί, αφού οι ομάδες δείχνουν ισοδύναμες στο τερέν.

Μάνος Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ εχει εξαιρετική απόδοση στο πρώτο 15 λεπτο. Αν μάλιστα ήταν και λίγο πιο προσεκτικός στα τελειώματα του θα μπορούσε να βρίσκεται μπροστά στο σκορ.

• Σε αυτά τα πρώτα 20 λεπτά στο ντέρμπι ο ρυθμός είναι αρκετά καλός. Οι δύο ομάδες πιέζουν ψηλά και ψάχνουν το γκολ που θα τους δώσει το προβάδισμα.
  • Οι «πράσινοι» διαμαρτύρονται έντονα για τη φάση του Σέρβου, λέγοντας στον διαιτητή πως στο ξεκίνημα της φάσης η μπάλα είχε βγει έξω.
  • Ο Ζίβκοβιτς έφτασε πολύ κοντά στο γκολ στο 15ο λεπτό, όμως καθυστέρησε χαρακτηριστικά, με αποτέλεσμα ο Μπρινιόλι να δηλώσει παρών και να παραχωρεί σε κόρνερ.
  • Αυτή ήταν η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους.
  • Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με τον Σπόραρ στο 11ο λεπτό. Εξαιρετική αντεπίθεση για το «τριφύλλι», με τον Σλοβένο φορ να βρίσκεται σε θέση τετ α τετ έπειτα από την έξυπνη πάσα του Μπερνάρ, αλλά να πλασάρει άστοχα.
  • Ο Ράφα Σοάρες έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, με τον Χουάνκαρ να διώχνει σε κόρνερ έγκαιρα στο 11ο λεπτό.
  • Ο Κάργας πήρε την κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Σοάρες από τα αριστερά, όμως αστόχησε από καλή θέση.
  • Πρώτη φάση για τους γηπεδούχους στο τρίτο λεπτό. Ο Κωνσταντέλιας έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και σημάδεψε τον Ζίβκοβιτς, όμως ο Σέρβος δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας.
  • Έναρξη στο ματς.

Μπάμπης Τσιμπίδας: Με συνταγη... Ολυμπιακού παρατάσσει τον Παναθηναϊκό ο Γιοβάνοβιτς εναντίον του ΠΑΟΚ. Ο Σέρβος δείχνει εμπιστοσύνη στον Σάντσες, ο οποίος ήταν από τους κορυφαίους στα δύο προηγούμενα παιχνίδια. Πρακτικά, η μόνη αλλαγή είναι ο Μαγκνουσόν αντί του Σάρλια.

• Διαιτητής: Ντάνιελ Σίμπερτ
    Βοηθοί: Γιαν Σάιντελ, Ραφαέλ Φολτίν
    Τέταρτος: Τάσος Σιδηρόπουλος
    VAR: Ευάγγελος Μανούχος, Θεόφιλος Μωυσιάδης
  • Στον πάγκο του ΠΑΟΚ βρίσκονται: Ζ. Ζίβκοβιτς, Κουλιεράκης, Βιεϊρίνια, Σβαμπ, Φ. Σοάρες, Ελ Καντουρί, Μουργκ, Μπίσεσβαρ, Μπράντον Τόμας
    Στον πάγκο του Παναθηναϊκού βρίσκονται: Λοντίγκιν, Πούχατς, Ιωαννίδης, Κλεϊνχέισλερ, Μαντσίνι, Τσόκαϊ, Κώτσιρας, Σάρλια, Bέρμπιτς
  • Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κάργας, Ράφα, Ντάντας, Αουγκούστο, Κωνσταντέλιας, Τάισον, Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσεθ, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Κουρμπέλης, Τσέριν, Μπερνάρ, Παλάσιος, Σπόραρ
  • Ο ΠΑΟΚ βρίσκεται στην τέταρτη θέση με 60 πόντους και στο -9 από τους «πράσινους», οι οποίοι είναι στην κορυφή της βαθμολογίας και σε ισοβαθμία με την ΑΕΚ.
  • Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου καλείται να επιστρέψει στις νίκες στα ντέρμπι, μετά τις ήττες από ΑΕΚ και Ολυμπιακό. Από την άλλη, το «τριφύλλι» ταξίδεψε στη Θεσσαλονίκη με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία, μετά τη μεγάλη νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό (2-0), πριν τη διακοπή του Πάσχα.
  • Καλησπέρα φίλες και φίλοι. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του ΠΑΟΚ κόντρα στον Παναθηναϊκό στην Τούμπα, για την πέμπτη αγωνιστική των play offs της Super League.