Απίστευτη απόφαση στο φιλικό της ΑΕΚ, δόθηκε οφσάιντ στον Φαν Βέερτ από γύρισμα αντιπάλου (vid)

Τόμας Φαν Βέερτ

PrtScr

Sportal newsroom 15:06 - 04.07.2023 / Ανανεώθηκε: 15:08 - 14.08.2024

Ο επόπτης στην αναμέτρηση της ΑΕΚ με την Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ πήρε μια παράλογη απόφαση, καθώς σήκωσε το σημαιάκι του και υπέδειξε τον Τόμας Φαν Βέερτ οφσάιντ μετά από γύρισμα του αντιπάλου.

Η ΑΕΚ δίνει το πρώτο της φιλικό επί ολλανδικού εδάφους, κόντρα στην Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ με τον Ματίας Αλμέιδα να έχει την ευκαιρία να δει κάποια πράγματα και να προχωρήσει σε δοκιμές με τους ποδοσφαιριστές που έχει στη διάθεση του.

Στο 17ο λεπτό του αγώνα υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες τόσο από τους παίκτες της ΑΕΚ όσο κι από τον πάγκο των «κιτρινόμαυρων» προς τον διαιτητή για υπόδειξη οφσάιντ στον Φαν Βέερτ.

Συγκεκριμένα, ο Ολλανδός επιθετικός της Ένωσης έφυγε με προϋποθέσεις στην επίθεση, αλλά ο επόπτης σήκωσε το σημαιάκι για οφσάιντ. Το περίεργο όμως της υπόθεσης είναι το γεγονός ότιτο γύρισμα έγινε από παίκτη της Λοκομοτίβα, επομένως δεν υπήρχε καμία παράβαση.

Δείτε τη φάση στο 16:55 του αγώνα:

Λίγα λεπτά αργότερα, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μοχαμάντι, αλλά τελικά το πήρε πίσω - χωρίς να υπάρχει VAR - και έδωσε φάουλ.

Το πέναλτι που έδωσε ο διαιτητής στην ΑΕΚ και πήρε πίσω χωρίς VAR (vid)
STOIXIMAN SUPER LEAGUE

14:52 - 04.07.2023

Στο 21ο λεπτό της φιλικής αναμέτρησης της ΑΕΚ με την Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μοχαμάντι, αλλά τελικά το πήρε πίσω - χωρίς να υπάρχει VAR - και έδωσε φάουλ.

Στο 29ο λεπτό η Λοκομοτίβα άνοιξε το σκορ. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, ο Μαρσινάι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.