Σούπερ ΑΕΚ και Λιβάι που βγάζουν… γούστα επιπέδου Champions League!

ΑΕΚ - Σαχτάρ 5-0

Κώστας Τσίλης 20:04 - 13.07.2023 / Ανανεώθηκε: 14:55 - 14.08.2024

Πω, πω μια ΑΕΚ! Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα φωνάζει ότι είναι έτοιμη για… Champions League, καθώς ισοπέδωσε με σκορ 5-0 σε φιλική αναμέτρηση τη Σαχτάρ Ντόνετσκ παίζοντας μπαλάρα κι έχοντας τον Λιβάι Γκαρσία σε σπουδαία κατάσταση.

Η ΑΕΚ ακόμα έτοιμη απολύτως δεν είναι. Και τα φιλικά μικρή σημασία έχουν και ο Αλμέιδα είναι ο πρώτος που το λέει και επιμένει. Όμως η αλήθεια είναι πως ο Αργεντινός τεχνικός σίγουρα από μέσα του θα χαμογελούσε πολύ πλατιά, βλέποντας την ΑΕΚ με μια εμφάνιση επιπέδου… Champions League, να σκορπίσει με 5-0 την πρωταθλήτρια και σίγουρα πιο έτοιμη Σαχτάρ. Και τον Λιβάι Γκαρσία στο πρώτο του ματς, έστω και φιλικό, να πετυχαίνει χατ τρικ με το ένα γκολ πιο όμορφο από το άλλο. Αλλά και τον Ζίνι να προσθέτει ακόμα δυο.

Μάλιστα αυτό που είναι ακόμα πιο εντυπωσιακό, είναι πως η ΑΕΚ είχε την ίδια εξαιρετική εικόνα και για 18 λεπτά με έντεκα παίκτες, αλλά και για όλο το υπόλοιπο του ματς όταν ο διαιτητής Φαν Ντε Κέρκοφ αποφάσισε να κάνει το παιχνίδι άνω – κάτω. Απέβαλε για διαμαρτυρία με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Νορντίν Άμραμπατ προκαλώντας την έκρηξη και του Αλμέιδα και όλου του πάγκου της ΑΕΚ. Όχι για τους τύπους, αλλά για την ουσία, καθώς πρόκειται για φιλικό προετοιμασίας, που αφορά κυρίως δοκιμές. Βεβαίως ο ίδιος διαιτητής μετά από δέκα λεπτά, άφησε και τους Ουκρανούς με δέκα παίκτες.

Όπως και να έχει ακόμα και έτσι, η ΑΕΚ έκανε μια εμφάνιση που όχι απλώς ήταν εξαιρετική, όχι απλώς ήταν πειστική, όχι απλώς πολλές φορές ήταν θεαματική, αλλά ήταν ακριβώς όπως την θέλει ο Αλμέιδα. Δηλαδή με πρέσινγκ, με ένταση, με στιγμές που η μπάλα κρυβόταν από τους εξαιρετικούς συνδυασμούς. Και με τον Γκαρσία να στήνει ένα μικρό πάρτι στην άμυνα των Ουκρανών και να πετυχαίνει τρία πανέμορφα γκολ. Ενώ ο Ζίνι στο φινάλε πρόσθεσε άλλα δυο.

Ο Αλμέιδα ξεκίνησε το ματς με την κλασική τετράδα στην άμυνα με Βίντα και Μουκουντί στα στόπερ και Χατζισαφί και Ρότα στα δυο άκρα. Ο Γιόνσον και ο Σιμάνσκι ήταν τα δυο χαφ, με τον Τσούμπερ σε ρόλο ελεύθερο πίσω από τον Γκαρσία που ήταν στην κορυφή και τον Άμραμπατ με τον Ελίασον στα δυο άκρα. Η ΑΕΚ μπήκε στο ματς πολύ δυνατά. Με ασφυκτικό πρέσινγκ, αποτέλεσμα του οποίου ήταν και το πρώτο γκολ στο 12’. Ο Βίντα έκλεψε την μπάλα, συνδυάστηκε με τον Άμραμπατ και ο Κροάτης την έστρωσε στον Λιβάι στο ύψος του πέναλτι. Με μονοκόμματο σουτ ο Γκαρσία άνοιξε το σκορ.

Ακολούθησε η… έμπνευση του διαιτητή να εξαντλήσει την αυστηρότητα και την τυπικότητα στον Άμραμπατ. Η ΑΕΚ με δέκα παίκτες μετέθεσε τον Τσούμπερ στο αριστερό άκρο της επίθεσης και ο Λιβάι έμεινε μόνος του στην κορυφή. Παρόλα αυτά, η Ένωση ακόμα και με δέκα ήταν ακόμα καλύτερη και κυρίως ακόμα πιο κυριαρχική. Ο Γιόνσον έκανε εξαιρετικό παιχνίδι στην μεσαία γραμμή. Ενώ ο Τσούμπερ έκανε όλες τις δουλειές από την μεσαία γραμμή και μπροστά. Αλλά φυσικά όλα τα… λεφτά ήταν ο Γκαρσία. Χρειάστηκε μόλις μια βαθιά μπαλιά να έρθει στα πόδια του, να διανύσει όλο το γήπεδο, να «χαζέψει» τον προσωπικό του αντίπαλο και με δυνατό σουτ να κάνει το 2-0.

Όμως το… σόου της ΑΕΚ δεν ολοκληρώθηκε στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος η Ένωση ήταν ακόμα πιο πιεστική και ακόμα πιο αποτελεσματική. Με πολλή δουλειά ξανά στην μεσαία γραμμή από τον Σιμάνσκι αλλά κυρίως από τον Γιόνσον και με συνεργασίες από τον Τσούμπερ τον Ελίασον και τον Γκαρσία, η ΑΕΚ έκανε επιθέσεις κατά κύματα. Έχανε ευκαιρίες, ενώ κάθε φορά που η Σαχτάρ είχε την μπάλα, δυσκολευόταν ακόμα και να βγάλει την μπάλα από την μεσαία γραμμή. Η ΑΕΚ έπνιγε τους Ουκρανούς και σε μια από τις φάσεις ασφυκτικής πίεσης, ο Γιόνσον έκλεψε μέσα στην περιοχή και ο Γκαρσία έσκαψε εντυπωσιακά την μπάλα για να την στείλει στα δίχτυα και να κάνει το 3-0.

Ο Αλμέιδα δεν άφησε να βγάλει η ίδια… δεκάδα όλο το ματς. Έκανε συνολικά εννέα αλλαγές στο 75’. Αλλά η ΑΕΚ συνέχιζε με τον ίδιο ρυθμό. Και την σκυτάλη από τον Γκαρσία, την πήρε ο Ζίνι. Πρώτα από σέντρα του Σιντιμπέ με κεφαλιά έκανε το 4-0. Ενώ μετά από πάσα του Φαν Βέερτ με σουτ μέσα από την περιοχή, έκανε το τελικό 5-0.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Ελίασον, Γιόνσον, Σιμάνσκι, Τσούμπερ, Λιβάι, Άμραμπατ. Στο 75’ μπήκαν οι Ρόκσον, Μήτογλου, Σιντιμπέ, Μοχαμάντι, Γαλανόπουλος, Λαμαράνα, Ζίνι, Μαχαίρας, Φαν Βέερτ.

Σαχτάρ Ντόνετσκ: Τβαρντόβσκι, Καστίγιο, Μποντάρ, Ζούμπκοφ, Γκοτσολεϊσβίλι, Κέλσι, Τοπάλοφ, Ματβιένκο, Ούντοντ, Χλουσένκο, Κορνιένκο

Το φιλικό για τις... ρεζέρβες

Όπως ήταν προγραμματισμένο, μετά το κανονικό φιλικό της ΑΕΚ με την Σαχτάρ, έγινε ακόμα ένα με την ομάδα νέων των Ουκρανών. Και η Ένωση παίζοντας με τις αλλαγές της, κέρδισε και αυτό το ματς. Με το πιο… φτωχό 2-0 σε σχέση με το προηγούμενο 5-0. Παρόλο που της ακυρώθηκε ένα γκολ ως οφσαίντ και παρόλο που και πάλι βρέθηκε με παίκτη λιγότερο καθώς αυτή την φορά ο διαιτητής απέβαλε τον Γαλανόπουλο.

Ο Αλμέιδα στο δεύτερο ματς ξεκίνησε με τον Ρόκσον και τον Μήτογλου στο κέντρο της άμυνας και τον Σιντιμπέ με Μοχαμάντι στα δυο άκρα. Ο Γαλανόπουλος και ο Λαμαράνα ήταν τα δυο χαφ, στην επίθεση ήταν ο Κοσίδης με τον Φαν Βέερτ, ενώ ο Μαχαίρας και ο Ζίνι ήταν στα δυο άκρα. Στην αποβολή του Γαλανόπουλου, μπήκε ο Πήλιος και βγήκε από το γήπεδο ο Ζίνι. Παρότι με δέκα παίκτες, η ΑΕΚ στάθηκε καλύτερα από την αντίπαλό της. Βεβαίως η Σαχτάρ έπαιζε κυρίως με πιτσιρικάδες. Ο Μαχαίρας και ο Ραντόνια, ήταν οι δυο σκόρερ του Δικεφάλου.

Δείτε παρακάτω το live του αγώνα:

• Τέλος παιχνιδιού, η ΑΕΚ με πρωταγωνιστή τον Λιβάι Γκαρσία που πέτυχε χατ-τρικ διέλυσε τη Σαχτάρ με 5-0 στο τελευταίο της φιλικό επί ολλανδικού εδάφους.
  • 86' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 5-0! Μετά από σέντρα του Σοντιμπέ, ο Τομ Φαν Βέερτ έκανε μια κεφαλιά-πάσα στον Ζίνι κι εκείνος με ένα εξαιρετικό τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
  • 82' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 4-0! Ο Ζίνι λίγα λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο βρήκε δίχτυα με κεφαλιά.
  • 9 αλλαγές από τον Ματίας Αλμέιδα. Σιντιμπέ, Μήτογλου, Ρόκσον, Μοχαμάντι, Μαχαίρας, Λαμαράνα, Γαλανόπουλος, Ζίνι, Φαν Βέερτ πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο.
  • Ο Αλμέιδα γνωρίζει την αποθέωση από τον κόσμο της ΑΕΚ.
  • 65' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 3-0! Μετά από ασφυκτική πίεση, ο Γιόνσον έκλεψε μέσα στη αντίπαλη περιοχή και ο Λιβάι τσίμπησε εξαιρετικά, πετυχαίνοντας χατ-τρικ.
  • Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα αρκετά...
  • Με το πόδι πατημένο στο γκάζι συνεχίζει και στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ.
  • 50' Απειλούν ξανά οι «κιτρινόμαυροι» με σουτ του Τσούμπερ από διαγώνια θέση.
  • 49' Απίστευτη ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Γιόνσον να μην νικάει τον Ουκανό γκολκίπερ από θέση τετ α τετ.
  • Χωρίς αλλαγές η Ένωση, τέσσερις οι Ουκρανοί.
  • 46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!
  • Τέλος πρώτου ημιχρόνου, η ΑΕΚ προηγείται με 2-0 της Σαχτάρ χάρη στα δύο γκολ του Λιβάι Γκαρσία και είναι πολύ καλύτερη η εικόνα της στον αγωνιστικό χώρο. Από μία κόκκινη κάρτα η κάθε ομάδα, με τους Άμραμπατ και Ουντόντ να έχουν αποβληθεί.
  • 44' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ, με το σουτ του Τσούμπερ να περνάει λίγο πιο ψηλά από το οριζόντιο δοκάρι.
  • 40' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 2-0! Ο Λιβάι Γκαρσία έδειξε την κλάση του για ακόμη μια φορά και μετά από μια φοβερή ενέργεια, έκανε ένα πολύ όμορφο σουτ από πλάγια θέση και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην Ένωση.
  • 34' Σουτ του Σιμάνσκι, άουτ η μπάλα
  • 28' Απίστευτα πράγματα, με δέκα και η Σαχτάρ! Ο Ούντοντ έκανε ένα πολύ σκληρό μαρκάρισμα στον Λιβάι Γκαρσία στον χώρο της μεσαίας γραμμής, είδε κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.
  • 24' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Χατζισαφί να εξαπολύει ένα δυνατό σουτ από πλάγια θέση και τον γκολκίπερ της ουκρανικής ομάδας να αποκρούει.
  • 18' Έμεινε με δέκα παίκτες η ΑΕΚ! Ο διαιτητής ήταν κάτι παραπάνω από αυστηρός και αφού έδωσε κίτρινη κάρτα στον Άμπραμπατ για ένα φάουλ πολύ έξω από την περιοχή, στη συνέχεια του έδωσε και δεύτερη για διαμαρτυρία, με αποτέλεσμα να αποβληθεί ο Μαροκινός.
  • 12' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 1-0! Μετά από εξαιρετική συνεργασία μεταξύ των Άμραμπατ, Βίντα και Γκαρσία, ο τελευταίος πλάσαρε εξαιρετικά και άνοιξε το σκορ.
  • 5' Πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ με σουτ του Τσούμπερ έξω από την περιοχή, μπλοκάρει ο Τβαρντόβσκι.
  • Ξεκίνησε το ματς!
  • Με τις μπορντό φανέλες η ΑΕΚ.
  • Εκτός για την ΑΕΚ έχουν μείνει οι Μάνταλος και Γκατσίνοβιτς λόγω μικροενοχλήσεων, ο Χρυσόπουλος που ακολουθεί ειδικό πρόγραμμα, αλλά και οι Πίνεδα-Αραούχο.
  • Αξίζει να σημειωθεί πως θα υπάρξει και δεύτερο φιλικό των δύο ομάδων, το οποίο θα ξεκινήσει λίγο μετά τη λήξη του πρώτου, στις 20:00 και σε αυτό αναμένεται να αγωνιστούν οι «ρεζέρβες».
  • Η ΑΕΚ στο τελευταίο της φιλικό επί ολλανδικού εδάφους έχει και αρκετούς οπαδούς στο πλευρό της.
  • Η ενδεκάδα της Σαχτάρ: Τβαρντόβσκι, Καστίγιο, Μποντάρ, Ζούμπκοφ, Γκοτσολεϊσβίλι, Κέλσι, Τοπάλοφ, Ματβιένκο, Ούντοντ, Χλουσένκο, Κορνιένκο.
  • Η ενδεκάδα της ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Άμραμπατ, Ελίασον, Λιβάι Γκαρσία, Τσούμπερ.
  • Σέντρα στις 18:00, τηλεοπτική μετάδοση από Cosmote Sport 1.
  • Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε τη φιλική αναμέτρηση της ΑΕΚ με τη Σαχτάρ Ντόνετσκ.