Η ΑΕΚ κράτησε την έδρα της κόντρα στον Ολυμπιακό και ο τίτλος θα κριθεί σε πέμπτο τελικό

Sportal newsroom 19:35 - 13.06.2024 / Ανανεώθηκε: 21:10 - 13.06.2024

Η ΑΕΚ επικράτησε 28-23 του Ολυμπιακού και ισοφάρισε 2-2 τη σειρά των τελικών της Handball premier.

Σε πέμπτο τελικό θα κριθεί ο φετινός τίτλος της Handball premier. Η ΑΕΚ επικράτησε 28-23 του Ολυμπιακού και οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν για πέμπτη και τελευταία φορά την Κυριακή 16 Ιουνίου.

Η ΑΕΚ, παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε χωρίς τον Γιόνσον και τον Μαντάλινιτς, πήρε μία σπουδαία νίκη ανεβάζοντας την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο. Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο αγώνας έγινε κεκλεισμένων των θυρών λόγω τιμωρίας της Ένωσης μετά τα όσα έγιναν στον δεύτερο τελικό. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Νίκος Λιάπης, που σημείωσε πέντε τέρματα, όσα και ο Σάββας του Ολυμπιακού. Αξίζει να αναφέρουμε ότι και την περσινή αγωνιστική περίοδο, ο τίτλος της Handball premier κρίθηκε σε πέμπτο ματς αφού δεν έγινε μπρέικ και κατέληξε στην ΑΕΚ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το πόδι στο γκάζι στον αγωνιστικό χώρο και προσπέρασαν 5-9 στο 12ο λεπτό. Η ΑΕΚ μείωσε στα δύο γκολ (7-9) με τον Λιάπη και με τέρμα του Λέμος η διαφορά μειώθηκε στο ελάχιστο για το 9-10 του 16ου λεπτού. Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο και έκανε το 11-13 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σάββα, σε μία φάση που ξεσήκωσε θύελλα αντιδράσεων από πλευράς Ένωσης. Η ΑΕΚ προσπέρασε 14-13 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μίλερ. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε ξανά και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 15-15.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ προσπέρασε από το ξεκίνημα για το 17-15 με τον Μάλλιο και το 19-16 με τον Λέμος στο 37ο λεπτό. Ο Τζήρας μείωσε για τον Ολυμπιακό αλλά η Ένωση διατηρούσε το προβάδισμα 2-3 τερμάτων.

Ο Ολυμπιακός μείωσε 24-23 και αναπτέρωσε τις ελπίδες του για τον τίτλο και νίκη οκτώ περίπου λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Σε εκείνο το σημείο, όμως, η ΑΕΚ έκλεισε την άμυνά της, δεν δέχθηκε γκολ και διαμόρφωσε το 28-23, που ήταν και το τελικό σκορ με τέρμα του Λέμος. Το τελευταίο δίλεπτο, η ομάδα του Πειραιά προσπαθούσε να μειώσει για να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του αγώνα, αλλά ο τερματοφύλακας Τέπερ ήταν εκεί που χρειαζόταν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΕΚ 24-22

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-4, 5-6, 7-7, 8-8, 10-11 (ημχ), 13-13, 14-15, 18-17, 19-19, 21-20, 21-21 (κ.α.), 23-21, 24-22

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 6, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 3, Τζίμπουλας, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 2, Σλίσκοβιτς 3, Δομπρής, Τσιγαρίδας, Πασσιάς 3, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα 1, Κάβτιτς 1, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 3.

ΑΕΚ (Μπουζόν): Αραμπατζής 2, Τίκ, Γιόνσον 2, Μαντάλινιτς 8, Μάλλιος, Τέπερ, Τόμε, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 3, Άρσιτς, Μπελασέν 2, Σόκολιτς 1, Μίλερ 1, Σάλεμ, Λέμος 3, Κεδέρης

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 2-5, Πέναλτι: 0/1-2/2