Μπρέικ του Παναθηναϊκού στην έδρα της ΑΕΚ και «πράσινο» πλεονέκτημα για τους τελικούς

Παναθηναϊκός βόλεϊ γυναικών

© Βαγγέλης Στόλης

Πηνελόπη Παπαδήμου 21:12 - 19.04.2023 / Ανανεώθηκε: 17:00 - 14.08.2024

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 3-1 σετ της ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια και έχει το πλεονέκτημα πρόκρισης στους τελικούς της Volleyleague γυναικών.

Πολύ σκληρός για να πεθάνει ο Παναθηναϊκός. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη επιβλήθηκε με 3-1 σετ στην έδρα της ΑΕΚ, έκανε το 1-0 στη μεταξύ τους ημιτελική σειρά και απέχει μία νίκη από την πρόκριση στους τελικούς της Volleyleague γυναικών. Αξίζει να σημειώσουμε ότι η Ένωση είχε νικήσει τρεις φορές τον Παναθηναϊκό τη φετινή σεζόν, δύο στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος και μία στον τελικό του Κυπέλλου

Ο αγώνας ήταν ένα roller coaster με σημαντικές διαφορές σε όλα τα σετ. Ο δεύτερος τελικός θα γίνει το Σάββατο 22 Απριλίου στο κλειστό του Αγίου Θωμά. Αν ο Παναθηναϊκός πάρει τη νίκη, τότε θα προκριθεί στους τελικούς. Σε περίπτωση που η ΑΕΚ επικρατήσει, τότε η σειρά θα οδηγηθεί σε τρίτο ματς την Τετάρτη.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη έκανε εντυπωσιακή εκκίνηση στο πρώτο σετ. Ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 1-7 με μπλοκ της Μέντιτς και την Ανάε στη γραμμή του σερβίς. Η ΑΕΚ μείωσε στους τρεις πόντους (6-9) με άσο της Σίλβα με το τριφύλλι να χτίζει και πάλι σερί για το 7-15 με δύο διαδοχικά λάθη από τη Σίλβα και τη Νίζετιχ.

Με άσο της Ανάε ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +10 (9-19) με την ΑΕΚ να μην μπορεί να αντιδράσει. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη συνέχισε να είναι καταιγιστική και έφτασε στην κατάκτηση του πρώτου σετ με μεγάλη άνεση.

Με μπλοκ της Γκρόθες ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 1-3 στο δεύτερο σετ. Η ΑΕΚ ισοφάρισε με το τριφύλλι να προσπερνάει και πάλι με δύο πόντους για το 5-7 με την Ανθούλη. Με τέσσερα σερί μπλοκ η ΑΕΚ έκανε την ανατροπή και προηγήθηκε με 9-7 με τον Γιάννη Καλμαζίδη να καλεί τάιμ άουτ. Η Ένωση συνέχισε να είναι εντυπωσιακή και έφτασε στο 19-10 με μπλοκ της Σίλβα και επίθεση της Καλδερόν. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 19-13 με επίθεση της Νικολογιάννη με την ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ να φτάνει στο 23-14 μετά από λάθος της Μερκούρη και να κατακτά το δεύτερο σετ.

Με μπλοκ της Παπαφωτίου και επίθεση της Κρος ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 1-5 στο τρίτο σετ. Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει αλλά το τριφύλλι προσπέρασε με 5-12 με δύο άσους από την Ανάε. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και έφτασε στο 6-17 με μπλοκ της Ανθούλη και άσο της Ανάε. Ο Παναθηναϊκός διατήρησε τη διαφορά και έφτασε στην κατάκτηση του τρίτου σετ.

Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 4-7 με την Παπαφωτίου. Η ΑΕΚ μάζεψε τη διαφορά με τη Σίλβα με το τριφύλλι να φτάνει το 11-15 με την Ανάε. Η Ένωση μείωσε στον πόντο με μπλοκ της Κουλίκοβα στην Γκρόθες. Ωστόσο, το τριφύλλι προσπέρασε ξανά και έφτασε στη νίκη με 3-1 σετ.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Βελώνης, Παρατηρητής αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής διαιτησίας: Γεωργουλέας, Επόπτες: Σταθοπούλου, Σπίγγου, Γραμματεία: Οικονόμου.