Μεγάλο διπλό του Πανιωνίου στην έδρα της ΑΕΚ

Πηνελόπη Παπαδήμου 20:35 - 19.10.2024 / Ανανεώθηκε: 21:39 - 19.10.2024

Με μία μεγάλη έκπληξη ξεκίνησε η Volleyleague γυναικών αφού ο νεοφώτιστος Πανιώνιος επικράτησε 3-0 σετ της ΑΕΚ στο κλειστό του Ολυμπιακού Χωριού.

Ο Πανιώνιος έκανε ιδανική πρεμιέρα στη Volleyleague γυναικών. Η ομάδα του Γιάννη Χαριτωνίδη, που επέστρεψε στη μεγάλη κατηγορία μετά από 12 χρόνια επικράτησε 3-0 σετ της ΑΕΚ στο κλειστό του Ολυμπιακού χωριού.

Ο Πανιώνιος, που ενισχύθηκε σημαντικά το καλοκαίρι και έχει υψηλές βλέψεις, έδειξε ότι δεν θα είναι εύκολος αντίπαλος. Η ΑΕΚ, που προερχόταν από ευρωπαϊκή πρόκριση κόντρα στη Ρίγα, φάνηκε να μην έχει δυνάμεις σε κάποια σημεία του αγώνα. Η Ένωση, μάλιστα, απώλεσε το δεύτερο σετ ενώ προηγήθηκε 24-20.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί για αρκετούς πόντους. Η ΑΕΚ προσπέρασε με 9-5 με μπλοκ της Καββαδία, αλλά ο Πανιώνιος ισοφάρισε 11-11 με μπλοκ της Καρέλια. Η ομάδα του Γιάννη Χαριτωνίδη επανήλθε και πάλι παρά το προβάδισμα τριών πόντων που είχε πάρει η ΑΕΚ. Η τελική ευθεία του σετ ανήκε στον Πανιώνιο που με μπλοκ των Ηλιοπούλου, Νομικού και Ίκιτς έφτασε στο 21-24 και κατέκτησε το σετ μετά από λάθος της Πολυνοπούλου.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε 6-2 και 8-4 στο δεύτερο σετ. Ο Πανιώνιος ισοφάρισε και προσπέρασε 10-12. Η Ένωση πάτησε γκάζι και με σερί 6-0 προηγήθηκε 18-12 δείχνοντας να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Η ΑΕΚ έφτασε στο 24-20 αλλά ένα μπλακ άουτ της ομάδας του Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο έφερε ένα εντυπωσιακό σερί της ομάδας του Γιάννη Χαριτωνίδη που έφτασε στο 24-26 και την κατάκτηση του δεύτερου σετ.

Στο τρίτο σετ ο Πανιώνιος πήρε τα ηνία από το ξεκίνημα και έδειχνε να τον ελέγχει σε όλη τη διάρκειά του. Η ΑΕΚ προσπέρασε με 15-14, αλλά η ομάδα της Νέας Σμύρνης προσπέρασε με 15-17 και στη συνέχεια με 16-20 βαδίζοντας προς την «καθαρή» νίκη. Η ΑΕΚ έδειξε αντίδραση και μείωσε 20-23 αλλά ο Πανιώνιος έκλεισε τον αγώνα με μπλοκ πάνω στην Εύα Χαντάβα.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Ράντσιου, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Κατσιάρας, Μαλλιάρα, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-5, 16-14, 21-20, 21-25
2ο σετ: 8-4, 16-12, 21-17, 24-26
3ο σετ: 7-8, 15-16, 17-21, 20-25

*Οι πόντοι της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 1 άσσο, 32 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Πανιωνίου προήλθαν από 6 άσσους, 41 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (21-25, 24-26, 20-25) σε 84'

Α.Ε.Κ. (Πασκουαλίνο Τζιανγκρόσι): Πολυνοπούλου 5 (5/14 επ.), Χαντάβα 10 (8/34 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ. - 35% άριστες), Έντουαρντς 14 (11/33 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 67% υπ. - 44% άριστες), Καββαδία 6 (3/12 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σακραντζίγια 5 (5/19 επ., 88% υπ. - 50% άριστες) / Γεωργιάδου (λ, 67% υπ. - 44% άριστες), Τουλγαρίδου (λ), Σόουζα, Φλιάκου.

Γ.Σ. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιάννης Χαριτωνίδης): Νομικού 14 (6/14 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Αλεξάκου 13 (11/33 επ., 2 μπλοκ, 81% υπ. - 33% άριστες), Ηλιοπούλου 1 (1 μπλοκ), Τσάριτς 17 (12/36 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ίκιτς 13 (11/27 επ., 2 μπλοκ, 57% υπ. - 43% άριστες), Καρέλια 1 (1 μπλοκ) / Κακουρατου (λ, 67% υπ. - 38% άριστες), Παπαδοπούλου (λ), Τιέμι, Καθάριου 3 (1/7 επ., 2 μπλοκ).

Πρεμιέρα με το δεξί για το Μαρκόπουλο

Το Μαρκόπουλο επικράτησε 3-0 της Λαμίας στην πρεμιέρα της Volleyleague γυναικών. Οι φιλοξενούμενες αγωνίστηκαν χωρίς τις ξένες αθλήτριες τους (καθώς δεν έχουν ολοκληρωθεί οι διαδικασίες για την έκδοση των δελτίων τους), με την Μεξικανή Ουσούε Γκερέκα να κάνει εντυπωσιακό ντεμπούτο στο ελληνικό πρωτάθλημα (24 πόντοι με 21/35 επιθέσεις, 2 άσσους και 1 μπλοκ).

Στα δύο πρώτα σετ μετά από ένα αμφίρροπο ξεκίνημα η γηπεδούχος ομάδα έπαιρνε σημαντικές διαφορές τις οποίες κρατούσε με άνεση ως το τέλος.

Κάπως έτσι φάνηκε να κυλά και το τρίτο σετ με το Μαρκόπουλο να ξεφεύγει με 21-14, ωστόσο η μαχητική Λαμία εκμεταλλεύτηκε τα 10 λάθη των αθλητριών του Γιώργου Ρούση (11 είχαν συνολικά στα 2 πρώτα σετ) και μείωσε σε 24-22, χωρίς όμως να μπορέσει να πετύχει κάτι περισσότερο.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Αντωνόπουλος, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Σπίγγου, Βλάχος Δ., Γραμματεία: Μισιάκα.

Διακύμανση

1ο σετ: 8-7, 16-9, 21-11, 25-16

2ο σετ: 8-7, 16-9, 21-13, 25-17

3ο σετ: 8-4, 16-11, 21-14, 25-22

*Οι πόντοι του ΑΟΜ προήλθαν από 6 άσσους, 48 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν από 3 άσσους, 27 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-17, 25-22) σε 75’.

ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Γιώργος Ρούσης): Αλλαγιάννη 6 (4/11 επ., 2 μπλοκ), Γκερέκα 24 (21/35 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ.-21% άριστες), Εμπατομπό 12 (11/30 επ., 1 άσσος), Χάρπερ 10 (7/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55% υπ.-45% άριστες), Ματσαρόκη 6 (2/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σαουΐ 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ) / Δήμου (λ, 60% υπ.-52% άριστες), Γρυλλάκη (λ), Κωτσαρά 1 (1/6 επ.), Σουβαλιώτη, Δήμου, Σουφλέρη.

ΑΟ ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Κώστας Αγγουράς): Κούση 1 (1/10 επ.), Πεχλιβάνη 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Οικονομίδου 15 (12/39 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ντογραματζή 2 (2/14 επ., 32% υπ.-24% άριστες), Γκιούρδα 7 (6/23 επ, 1 μπλοκ, 39% υπ.-17% άριστες), Σουλιώτη 3 (2/3 επ., 1 άσσος) / Καραμπάση (λ, 55% υπ.-18% άριστες), Τσιριμώκου (λ), Καραγιάννη.

Κανένα πρόβλημα για τον Άρη

Ο Άρης επικράτησε 3-0 σετ των Αμαζόνων στην πρεμιέρα της Volleyleague γυναικών. Το σετ που ουσιαστικά έκρινε την πορεία του παιχνιδιού ήταν το πρώτο. Εκεί αρχικά ο Άρης έδειχνε να ελέγχει, όντας μπροστά με 17-12, αλλά με το καλό σερβίς της Πατουχέα οι Αμαζόνες μείωσαν σε 17-16. Ακολούθησαν διαδοχικά side out, μέχρι το 20-19. Εκεί με άσσο της Γκεοργκίεβα έγινε το 20-20, με τη Σπανού να κάνει το 20-21.

Οι Αμαζόνες πήραν το πρώτο σετ μπολ του παιχνιδιού στο 23-24 και είχαν άλλα δύο στη συνέχεια, με τον Άρη να έχει πάντα την απάντηση μέχρι το 26-26. Εκεί πήρε το παιχνίδι στα χέρια της η Κουλερκάν που με τρεις δικούς της πόντους έκανε το σκορ 29-27.

Από εκεί και έπειτα ήταν φανερό ότι οι Αμαζόνες δεν είχαν τα ψυχικά αποθέματα. Στο δεύτερο σετ ο Άρης ξεκίνησε εξαιρετικά και πήρε προβάδισμα με 9-2 χάρη στο σερβίς της Λούκιτς, η οποία είχε πέντε πόντους σε εκείνο το διάστημα.

Η συνέχεια ήταν μονόλογος του Άρη, με το σετ να φτάνει στο 15-7 και το 22-9 για να ολοκληρωθεί με 25-10.

Στο τρίτο σετ οι Αμαζόνες πήραν το προβάδισμα στο ξεκίνημα με 3-4, αλλά ο Άρης με «όπλο» το σερβίς της Λούκιτς βρέθηκε μπροστά με 8-4. Οι Αμαζόνες μείωσαν σε 9-7 με τη Ζαφειρίου, αλλά από εκεί και πέρα ο Άρης βρήκε τις λύσεις, έκανε το 12-7, για να προηγηθεί με 15-9 και 18-11, με το σετ να ολοκληρώνεται με 25-16.

Διαιτητές: Αβραμίδης, Τοσουνίδης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Δρούκα, Σταυρίδου, Γραμματεία: Παναγιωτίδου..