Η ΑΕΚ νίκησε εύκολα τον ΠΑΟΚ και έκανε το 2/2

Πηνελόπη Παπαδήμου 16:33 - 28.09.2024 / Ανανεώθηκε: 17:41 - 28.09.2024

Η ΑΕΚ επικράτησε 32-21 του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της δεύτερης αγωνιστικής της Handball premier.

Το δύο στα δύο στο πρωτάθλημα της Handball premier έκανε η ΑΕΚ. Η Ένωση επικράτησε 32-21 του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της δεύτερης αγωνιστικής και έφτασε τους τέσσερις βαθμούς. Αντίθετα, η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν έχει ακόμη βαθμό αφού την προηγούμενη αγωνιστική είχε ηττηθεί εύκολα από τον Ολυμπιακό στην έδρα της στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Θυμίζουμε ότι ο ΠΑΟΚ είχε ηττηθεί και στον τελικό του Σούπερ Καπ από την ομάδα του Πειραιά. Η αναμέτρηση στο κλειστό της Ηλιούπολης άνοιξε την αυλαία της φετινής σεζόν.

Η Ένωση παρατάχθηκε χωρίς τον Άρθουρ Μίλερ και τον Αλέξανδρο Κούκουλα, που αντιμετωπίζουν προβλήματα τραυματισμών. Ο αγώνας στην αίθουσα «Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ ήταν κεκλεισμένων των θυρών αφού η ομάδα του Φρέντερικ Μπουζόν εκτίει τιμωρία τεσσάρων αγωνιστικών για όσα συνέβησαν στον τέταρτο τελικό κόντρα στον Ολυμπιακό την περασμένη αγωνιστική σεζόν. Η ΑΕΚ προηγήθηκε 2-0 με τον Κεϊτά στο ξεκίνημα του αγώνα και ο ΠΑΟΚ μείωσε με τον Κόρμπελ στο έκτο λεπτό. Η ομάδα του Φρέντερικ Μπουζόν πάτησε γκάζι και ξέφυγε με 10-2 με τέρμα του Ντουάρτε.

Ο Τσιγαρίδας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι μείωσε 11-4 για τον ΠΑΟΚ που αντιμετώπισε σημαντικά προβλήματα στην επίθεσή του. Η ΑΕΚ έφτασε τη διαφορά σε διψήφια τιμή (14-4) με δύο διαδοχικά τέρματα του Μάτιτς. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μείωσε 18-9 με τον Μπάτζιο, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ διαχειρίστηκε απλά το προβάδισμα που είχε αποκτήσει από το πρώτο 30λεπτο. Η Ένωση έφτασε στο double score για το 24-12 με τον Παναγιώτου. Ο ΠΑΟΚ μείωσε 27-19 με τον Παπαγεωργίου και εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τσιγαρίδα τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ο Σίνα διαμόρφωσε το 32-21, που ήταν και το τελικό σκορ.

Την τρίτη αγωνιστική η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει τον Διομήδη στο Άργος. Ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Δούκα και θα κυνηγήσει την πρώτη του νίκη στη φετινή Handball premier.

ΑΕΚ- ΠΑΟΚ 32-21

Τα πεντάλεπτα: 1-0, 5-2, 10-2, 13-4, 15-6, 18-9 (ημχ), 19-9, 22-11, 24-13, 26-16, 27-18, 32-21

ΑΕΚ (Μπουζόν): Αραμπατζής 2, Μάτιτς 2, Ντουάρτε 4, Βλαστός 2, Σμιντ 2, Κεϊτά 2, Παναγιώτου 4, Ζεντί, Τέπερ 1, Λούλιτς 6, Μπεν Σείκ, Ντέιβες 1, Γκαρέν 1, Τουρέ 2, Σουκιέλοβιτς 1, Σίνα 2.

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Λαδάκης, Τσαμουρίδης 2, Τσιγαρίδας 6, Νικολαϊδης, Ιωάννου, Κ. Κουκμίσης 2, Παπάζογλου, Γκεοργκιέφσκι, Κόρμπελ 2, Ν. Κουκμίσης 4, Μπάτζιος 1, Παπαγεωργίου 2, Τριανταφυλλίδης 2

Διαιτητές: Μπέτμαν- Τζαφερόπουλος, Δίλεπτα: 4-4, Πέναλτι: 1/1-3/4