Έξι στα έξι η ΑΕΚ

Πηνελόπη Παπαδήμου 18:19 - 19.10.2024 / Ανανεώθηκε: 19:07 - 19.10.2024

Η ΑΕΚ επικράτησε 38-18 του Ζαφειράκη Νάουσας σε αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της έκτης αγωνιστικής της Handball premier.

Το απόλυτο των νικών που έχει στο πρωτάθλημα της Handball premier διεύρυνε η ΑΕΚ. Η Ένωση επικράτησε 38-18 του Ζαφειράκη Νάουσας για την έκτη αγωνιστική και έφτασε τους 12 βαθμούς. Η ομάδας της Νάουσας, από την άλλη, έμεινε στους 5 βαθμούς.

Η Ένωση επέλεξε να παίξει μέσα σε λίγες μέρες τους αγώνες με Βριλήσσια και Ζαφειράκη, ώστε την επόμενη εβδομάδα να αφοσιωθεί αποκλειστικά στους διπλούς αγώνες με την Τζούνιορ Φαζάνο στο ΟΑΚΑ για τον 2ο γύρο του European Cup. Ο αγώνας στην αίθουσα «Κασιμάτης» έγινε χωρίς την παρουσία κόσμου αφού η ΑΕΚ εκτίει τιμωρία τεσσάρων αγωνιστικών κεκλεισμένων των θυρών.

Η Ένωση άνοιξε το σκορ με τον Τουρέ στο πρώτο λεπτό. Η ομάδα του Κωνσταντίνου Δεληγιάννη έμεινε κοντά στο σκορ στα έξι πρώτα λεπτά όταν και μείωσε 3-2 από 3-0. Ωστόσο, η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στην ΑΕΚ που έφτασε στο 8-2 και το 11-3 του πρώτου 15λεπτου.

Η διαφορά έφτασε τα εννέα τέρματα υπέρ της ΑΕΚ αλλά ο Ζαφειράκης μείωσε στο 13-7 και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε στο 16-9 υπέρ της Ένωσης.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Ζαφειράκης μείωσε 18-13 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Ωστόσο, η ΑΕΚ πάτησε πάλι γκάζι και προσπέρασε με 30-13 καθαρίζοντας ουσιαστικά και την υπόθεση νίκη. Ο Ζαφειράκης δεν κατάφερε να πλησιάσει και υπέστη την τρίτη ήττα του στο πρωτάθλημα.

Τεράστια εμφάνιση έκανε ο Σουλεϊμανί Τουρέ της ΑΕΚ που πέτυχε 10 τέρματα. Για τον Ζαφειράκη έξι γκολ πέτυχε ο Γιώργος Θεοδωρόπουλος.

AEK- ZAΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ 38-18

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 7-2, 12-4, 13-5, 16-7, 16-9 (ημχ), 18-13, 25-13, 27-13, 32-14, 34-16, 38-18

ΑΕΚ (Μπουζόν): Αραμπατζής 2, Μάτιτς 4, Ντουάρτε 5, Βλαστός 2, Σμιντ, Κεϊτά, Παναγιώτου 1, Τέπερ, Λούλιτς 1, Μπεν Σειχ, Κουκουλάς 4, Γουίλσον, Γκαρέν 1, Τουρέ 10, Σουκιέλοβιτς 4, Σίνα 4.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ (Δεληγιάννης): Μπόλας, Τσαγκέρας, Θεοδωρόπουλος 6, Μπουμπουλεντας, Μπάρμπας, Ροτζιος, Αθανασιάδης 3, Αποστολίδης, Ταραμονλής, Μπιτέρνας, Πίτος 1, Αναστασάκης, Βαφείδης 2, Τσατσας 1, Λόλας 5

Διαιτητές: Γερουλάνος- Γερουλάνος, Δίλεπτα: 1-2, Πέναλτι: 1/1-3/3