Χάλκινο μετάλλιο για την Ντουντουνάκη στα 50 μέτρα πεταλούδα

Άννα Ντουντουνάκη

Πηνελόπη Παπαδήμου 19:51 - 19.06.2024 / Ανανεώθηκε: 20:25 - 19.06.2024

Η Άννα Ντουντουνάκη κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 50 μέτρα πεταλούδα στο ευρωπαϊκό του Βελιγραδίου.

Το χάλκινο μετάλλιο στα 50 μέτρα πεταλούδα στο ευρωπαϊκό του Βελιγραδίου κατέκτησε η Άννα Ντουντουνάκη. Η Ελληνίδα αθλήτρια κατέλαβε την τρίτη θέση στον τελικό του αγωνίσματος με χρόνο 26.18 δευτερόλεπτα.

Ο χρόνος της Ντουντουνάκη είναι μακριά από το δικό της πανελλήνιο ρεκόρ στα 25.89 δευτερόλεπτα. Ωστόσο, πρέπει να τονιστεί ότι το συγκεκριμένο αγώνισμα δεν είναι στο Ολυμπιακό πρόγραμμα, όπου η αθλήτρια του Τάσου Καράμπελα έχει στοχεύσει.

Η Ντουντουνάκη πλήρωσε, ουσιαστικά, την κακή της εκκίνηση στον τελικό. Η Σάρα Γιούβενικ κατέλαβε την πρώτη θέση. Η Σουηδέζα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 25.68 δευτερόλεπτα.

Η Ρους Βανότερντικ κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. Η κολυμβήτρια από το Βέλγιο τερμάτισε σε 26.08 δευτερόλεπτα.

Δεύτερος στα 200 μέτρα ύπτιο ο Απόστολος Σίσκος

Εκπληκτική εμφάνιση έκανε ο Απόστολος Σίσκος στον τελικό των 200 μέτρων ύπτιο στο ευρωπαϊκό του Βελιγραδίου. Ο Έλληνας αθλητής κατέλαβε τη δεύτερη θέση χάνοντας στη... χεριά το χρυσό μετάλλιο.

Ο Σίσκος τερμάτισε σε 1:55.42 σημειώνοντας νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Η προηγούμενη καλύτερη πανελλήνια επίδοση ανήκε στον Απόστολο Χρήστου. Αξίζει να αναφέρουμε ότι οι δύο Έλληνας αθλητές έχουν εξασφαλίσει την παρουσία τους στους Ολυμπιακούς αγώνες σε συγκεκριμένο αγώνισμα.

Ο Σίσκος έκανε εξαιρετική εκκίνηση στον τελικό. Ο Έλληνας αθλητής, που κατέκτησε το πρώτο του μετάλλιο σε επίπεδο ανδρών σε μεγάλη διοργάνωση, κρατούσε τα ηνία του αγώνα μέχρι την τελική ευθεία, όπου ο Ουκρανός Ολεκσάντρ Ζελτιάκοφ του πήρε το χρυσό μετάλλιο.

Ο αθλητής από την Ουκρανία τερμάτισε σε 1:55.39. Ο Ελβετός Ρομάν Μιτιούκοφ συμπλήρωσε την τριάδα του βάθρου με χρόνο 1:55.75