Οι απουσίες στοίχισαν στην Κηφισιά

© φωτογραφία αρχείου Intime

Πηνελόπη Παπαδήμου 22:36 - 09.10.2024 / Ανανεώθηκε: 22:36 - 09.10.2024

Η Κηφισιά ηττήθηκε 3-0 σετ από την Μπουργκάς στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τον πρώτο γύρο του Challenge Cup.

Ζορίζει η υπόθεση πρόκριση για την Κηφισιά. Η ομάδα των βορείων προαστίων της Αθήνας ηττήθηκε 3-0 σετ από την Μπουργκάς στη Βουλγαρία στο πρώτο ματς των δύο ομάδων στο πλαίσιο του πρώτου γύρου του Challenge Cup.

Πλέον, η Κηφισιά θέλει μόνο νίκη στην έδρα της με 3-0 ή 3-1 σετ προκειμένου να κυνηγήσει την πρόκριση στο «χρυσό» σετ. Σε διαφορετική περίπτωση, η ομάδα του Κώστα Χριστοφιδέλη θα αποχαιρετήσει τη διοργάνωση.

Η Κηφισιά παρατάχτηκε στο παιχνίδι χωρίς τον Λούκας Ρανγκέλ (θλάση στη γάμπα) και τον Αντώνη Σπηλιώτη (γαστρεντερίτιδα) που έμειναν στην Αθήνα, κάτι που στοίχισε σε μεγάλο βαθμό. Οι γηπεδούχοι «χτύπησαν» τις αδυναμίες της Κηφισιάς, ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και πήραν δίκαια τη νίκη.

Η Κηφισιά παρατάχθηκε στον γήπεδο έχοντας στο βασικό σχήμα τους Κανελλόπουλο, Πετρόφ, Αντόνοβιτς, Καγιαλή, Ψυχουντάκη, Οκοσάνοβιτς και λίμπερο τον Βελούδη. Στο πρώτο σετ η Νεφτοχιμίκ μπήκε καλύτερα και πιέζοντας από τη θέση του σερβίς με τον Φαρίνα προηγήθηκε 6-2. Οι γηπεδούχοι έφτασαν νωρίς σε νταμπλ σκορ 12-6, όμως η Κηφισιά βρίσκοντας πόντους από τους Οκοσάνοβιτς και Πετρόφ πλησίασε 13-9.

Στη συνέχεια του σετ οι γηπεδούχοι χάλασαν την αντίπαλη υποδοχή και με αποτελεσματικό μπλοκ και κόντρα μπάλα έφτασαν στο 21-13. Η Κηφισιά έβγαλε αντίδραση μειώνοντας 21-16, όμως το σετ πήρε η ομάδα από τη Βουλγαρία με 25-18 με επίθεση του Ρεμπεϊρόλ.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Κώστα Χριστοφιδέλη ακολούθησε την Νεφτοχιμίκ μέχρι το 7-6, με τους γηπεδούχους να τρέχουν σερί 4-0 και να φτάνουν στο 11-6. Η Κηφισιά δεν μπόρεσε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ με τους γηπεδούχους να είναι ανώτεροι και να το κατακτούν 25-17.

Η απόδοση της Κηφισιάς ανέβηκε στο τρίτο σετ και οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο. Η Νεφτοχιμίκ έκανε ένα μικρό σερί και πήρε «αέρα» τριών πόντων 9-6, το οποίο στη συνέχεια αύξησε στο +5, 19-14. Η Κηφισιά έβγαλε αντίδραση πλησιάζοντας 20-18 έχοντας στη θέση του σερβίς τον Σπυριούνη, όμως οι γηπεδούχοι έμειναν ψύχραιμοι και έκλεισαν το σετ 25-19.

*Οι πόντοι της Νεφτοχιμίκ προήλθαν: 4 άσσοι, 7 μπλοκ, 47 επιθέσεις, 17 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 0 άσσοι, 35 επιθέσεις, 0 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-17, 25-19) σε 89΄

ΝΕΦΤΟΧΙΜΙΚ ΜΠΟΥΡΓΚΑΣ (Ιβάν Στάνεφ): Κράιτσοβιτς 3π. (2/2, 1 μπλοκ), Ρεμπεϊρόλ 18 (15/29επ., 3 μπλοκ, 78%υπ. 67%αρ.), Φαρίνα 14 (12/23επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ντιμιτρόφ 3 (2/2επ., 1 άσσος), Γκεοργκίεφ 5 (5/9επ.), Τρούχτσεφ 13 (9/18επ.) / Ιβάνοφ (λ - 84%υπ., 74%αρ.), Ραγκίν 2 (2/3επ.).

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 11π. (11/28επ.), Κανελλόπουλος, Πετρόφ 7 (7/12επ., 73%υπ., 40%αρ.), Ψυχουντάκης, Αντόνοβιτς 10 (10/26επ.), Καγιαλής 4 (4/8επ.) / Βελούδης (λ. - 59%υπ., 45%αρ.0, Κομητούδης 2 (2/2επ.), Σπυριούνης 1 (1/3επ.), Κονίδης.