Δευτεραθλητής Ευρώπης με πανελλήνιο ρεκόρ ο Μάρκος

Δημήτρης Μάρκος

Πηνελόπη Παπαδήμου 21:20 - 19.06.2024 / Ανανεώθηκε: 22:01 - 19.06.2024

Ο Δημήτρης Μάρκος κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 800 μέτρα ελεύθερο στο ευρωπαϊκό του Βελιγραδίου.

Ο Δημήτρης Μάρκος κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 800 μέτρα ελεύθερο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα υγρού στίβου του Βελιγραδίου. Ο Έλληνας αθλητής έκανε τρομερή εμφάνιση στον τελικό του αγωνίσματος και κατέκτησε ένα ακόμη μετάλλια για την Ελλάδα, που σαρώνει στη διοργάνωση.

Ο Δημήτρης Μάρκος ξεκίνησε τον τελικό συντηρητικά και ξεκίνησε να ανεβαίνει από τα μισά της κούρσα. Ο Έλληνας αθλητής τερμάτισε σε 7:48.59 σημειώνοντας νέο πανελλήνιο ρεκόρ.

Η προηγούμενη κορυφαία επίδοση ανήκε στον ίδιο. Ο Δημήτρης Μάρκος είχε σημειώσει 7:49.97 στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ντόχα πριν από λίγους μήνες.

Ο Μιχάιλο Ρόμαντσουκ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 7:46.20. Ο Ουκρανός αθλητής προπορευόταν σε όλη τη διάρκεια της κούρσα. Ο Ούγγρος Ζαλάν Σαρκάνι συμπλήρωσε την τριάδα του βάθρου με χρόνο 7:49.29

«Φλερτάρει» με το μετάλλιο η Δράκου

Η Νόρα Δράκου τερμάτισε στην πρώτη θέση της πρώτης ημιτελικής σειρά των 50 μέτρων ύπτιο στο ευρωπαϊκό του Βελιγραδίου και έκλεισε θέση για τον τελικό του αγωνίσματος. Η έμπειρη αθλήτρια τερμάτισε σε 27.99 δευτερόλεπτα και έχει τη δεύτερη καλύτερη επίδοση των ημιτελικών πίσω από την Ντανιέλα Χιλ από την Ιρλανδία που σημείωσε 27.67 δευτερόλεπτα.

Η Δράκου, που συμμετέχει για έβδομη φορά σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, προκρίθηκε στον τελικό των 50 μέτρων ύπτιο για τέταρτη φορά στην καριέρα της.

Στη 13η θέση ο Κούγκουλος

Ο Τάσος Κούγκουλος κατέλαβε την έβδομη θέση στη δεύτερη ημιτελική σειρά των 100 μέτρων πεταλούδα. Ο Έλληνας αθλητής τερμάτισε σε 52.70 δευτερόλεπτα και δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό καταλαμβάνοντας τη 13η θέση στο σύνολο.

Η οκτάδα του τελικού «έκλεισε» κάτω από τα 52 δευτερόλεπτα, με ταχύτερο όλων τον Ούγγρο Χούμπερτ Κος που έκανε 51.31. Αποσύρθηκε από τα ημιτελικά το φαβορί του αγωνίσματος, ο Ελβετός Νόε Πόντι.