Πρώτη νίκη για τον Δούκα

Πηνελόπη Παπαδήμου 18:06 - 28.09.2024 / Ανανεώθηκε: 18:06 - 28.09.2024

Ο Δούκας επικράτησε 36-32 του Ιωνικού τη δεύτερη αγωνιστική της Handball premier.

Την παρθενική του νίκη στο πρωτάθλημα της Handbaball premier πανηγύρισε ο Δούκας. Η ομάδα του Γιώργου Χαλκίδης επικράτησε 36-32 του Ιωνικού και πήρε τους πρώτους της βαθμούς. Η ομάδα της Νέας Φιλαδέλφειας, από την άλλη δεν έχει ακόμη βαθμό. Θυμίζουμε ότι στην πρεμιέρα της Handball premier ο Δούκας είχε ηττηθεί 34-29 από τη Δράμα. Ο Ιωνικός «λύγισε» με 30-22 από την ΑΕΚ στην έδρα του.

Η ομάδα του Ευθύμη Παπακώστα προηγήθηκε 8-9 στο πρώτο 15λεπτο του αγώνα. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 11-11 στο επόμενο πεντάλεπτο και στη συνέχεια έφεραν την κατάσταση υπέρ τους για το 16-12 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο Δούκας είχε τον έλεγχο. Η ομάδα των εκπαιδευτηρίων προηγήθηκε με οκτώ τέρματα για το 24-16 στο 40ό λεπτό. Η διαφορά ήταν επτά τέρματα (34-27) στο τελευταίο πεντάλεπτο και ο Ιωνικός απλά μείωσε το μέγεθος της ήττας του στο φινάλε.

Για τον Δούκα εννέα γκολ σημείωσε ο Τζάνος Μπατής, όσα και ο Λευτέρης Μπούτος του Ιωνικού. Από οκτώ τέρματα πέτυχαν για την ομάδα του Γιώργου Χαλκίδη ο Μάριος Μωραΐτης και ο Μιχάλης Ρούσσος.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΙΩΝΙΚΟΣ BFON 36-32

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 6-6, 8-9, 11-11, 13-11, 16-12(ημχ.), 21-15, 24-16, 27-20, 30-23, 34-27, 36-32

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Χαλκίδης): Μωραΐτης 8, Σταματάκος, Χατσατουριάν 1, Μπατής 9, Ζησιμάτος, Παπαδόπουλος, Τσιούμας 3, Ριμπέ, Χαλκίδης, Γερουλάνος 1, Παπαδιονυσιου 3, Ρούσος 8, Χουρσουντιάν 2, Κολλύρης, Παγιάτης 2.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ (Παπακώστας): Καραμπουρνιώτης 2, Ταουσάνης, Αϊβαλιώτης 4, Ραράκος, Μελετάκος 2, Συγγάρης, Αποστόλου 1, Ηλιόπουλος 4, Βασιλείου 1, Δεληχρήστος 1, Νάκος 1, Ραντοβάνοβιτς, Μαντζοπουλος, Ελοζιέουα 3, Λιόλιος 4, Μπούτος 9.

Διαιτητές: Κινατζίδης-Φωτακίδης, Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 3/3-3/4

«Το παιχνίδι ξεκίνησε όπως το περιμέναμε με δυνατές επαφές. Από την πλευρά μας ακολουθήσαμε το πλάνο μας, είχαμε καλές αλληλοκαλύψεις. Στις αρχές του β' ημιχρόνου μπήκαμε αποφασισμένα και χτίσαμε μια διαφορά που κρατήσαμε και φτάσαμε δίκαια στη νίκη», δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα ο Λευτέρης Παγιάτης, πίβοτ του Δούκα.

«Κακή εμφάνιση, πρέπει να αναδιοργανωθούμε. Είμαστε ακόμα στην αρχή, χρειάζεται καθαρό μυαλό και πολλή δουλειά», σημείωσε ο προπονητής του Ιωνικού Ευθύμης Παπακώστας.