Πρεμιέρα με το δεξί για τη Δράμα

© Facebook/Drama 1986 Handball

Πηνελόπη Παπαδήμου 20:46 - 18.09.2024 / Ανανεώθηκε: 21:58 - 18.09.2024

Η Δράμα επικράτησε 34-29 του Δούκα στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της φετινής Handball premier.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το φετινό πρωτάθλημα της Handball premier η Δράμα. Η ομάδα του Σάκη Βαλαβάνη επικράτησε 34-29 του Δούκα και πηγαίνει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στη ρεβάνς με την Τίκφες για το EHF European Cup. Οι Δραμινοί είχαν επικρατήσει 31-27 στον πρώτο αγώνα.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη του διάρκεια με τη νεανική ομάδα του Δούκα να είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστική και τη Δράμα να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Ο αγώνας κρίθηκε στο τελευταίο 15λεπτο με τη Δράμα να τρέχει δύο μεγάλα σερί 3-0 και 5-0, μετατρέποντας αρχικά το 25-25 (44’) σε 28-25 (50’), ενώ στη συνέχεια το 28-27 (53’) έγινε 33-27 δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Το μόνο που κατάφερε ο Δούκας ήταν να μειώσει το μέγεθος της ήττας του.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Σάκη Βαλαβάνη ήταν ο Κρητικός με οκτώ τέρματα. Για την ομάδα του Γιώργου Χαλκίδη επτά τέρματα σημείωσε ο Χουρσουντιάν.

BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ- ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 34-29

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 8-6, 12-9, 13-13, 16-14, 19-17 (ημχ), 21-20, 24-22, 25-25, 28-25, 31-27, 34-29

ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης): Κρητικός 8, Κοτσιώνης 5, Χαϊτίδης 5, Πολύδωρος 2, Λατσάκου 1, Τοζακίδης, Τουνγκελίδης 2, Καλαϊτζίδης, Μανωλούδης 6, Μεσσίνης, Ντάκαρης, Κόρσακ, Παπαδόπουλος 1, Ιωαννίδης, Γκρούμπιτς 4.

ΑΣΕΔ (Χαλκίδης): Μωραϊτης 5, Σταματάκος, Χατσατουριάν 5, Μπατής 5, Ζησιμάτος, Παπανικολάου, Παπαδόπουλος, Τσιούμας, Ριμπέ, Ζιώγας, Χαλκίδης, Παπαδιονυσίου 1, Ρούσος 2, Χουρσουντιάν 7, Κολλύρης, Παγιάτης 4.

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 0/0-1/2